
Desetak dana pred predsjedničke izbore, nikad kraća kampanja, protiče u znaku očekivanih poruka – kandidat DPS-a Milo Đukanović drži se priče o spoljnjopolitičkim uspjesima i optužuje opoziciju da izdaje interese svoje države.
U fokusu Mladena Bojanića su interesne grupe i mafija, dok kandidatkinja SDP-a Draginja Vuksanović uglavnom potencira priču o promjenama i ističe da ona predstavlja građansku Crnu Goru.
Poruke Đukanovića: Đukanović ističe da bi opozicija, ukoliko pobijedi njihov kandidat, poništila crnogorsku nezavisnost i članstvo u NATO. Ne preskače da pomene događaje na parlamentnim izborima koje tužilaštvo kvalifikuje kao pokušaj terorizma.

On se odlučio na intezivnu kampanju a tokom 20 dana imaće sedam velikih konvencija.
U kampanji se posebno obraća manjinskim narodima, koje bi ga sudeći prema posljednjim istraživanjima CEDEM-a, dominantno podržali.
''Crna Gora ima obavezu vječne zahvalnosti prema manjinskim narodima u Crnoj Gori koji su pokazali svoju odgovornost prema ovoj državi”, kazao je Đukanović.
Bojanić o vezi mafije i države: Sa druge stranje, kandidat većeg dijela opozicije Mladen Bojanić insistira na priči o vezama mafije i države.

Bojanića je formalno podržao veći dio opozicije, ali se stranački prvaci ne eksponiraju tokom kampanje. Bojanić je sam rekao da je to njegova odluka te da se sa njima čuje telefonom, kada je to potrebno odbacivši ocjene da nema njihovu stvarnu, suštinsku podršku.
Vuksanović o građanskoj opciji: Kandidatkinja SDP-a Draginja Vuksanović opredijelia se za kampanju susreta sa građanima, pa je tako možemo vidjeti po pijacama, trgovima, a uglavnom se drži priče da je Crna Gora zarobljena država.

Dosadašnja praksa pokazuje da kako se kampanja bude zahuktavala možemo očekivati i zaoštravanje retorike.
Inteziviraće se aktivnosti: Izvršna direktorka CEDEM-a Milena Bešić kaže za Portal Analitika da se najznačajnije aktivnosti se očekuju u samoj završnici, narednih dana.
“Iz dosadašnjih aktivnosti se vidi da opozicioni kandidati često nastupaju kao da je riječ o parlamentarnoj, a ne predsjedničkoj kampanji, pa samim tim se može govoriti o nedostatku jasne strategije. Retorika opozicionih kandidata i politički stavovi karakteristični za negativne kampanje, već sada idu u korist kandidatu vladajuće koalicije. Kod opozicionih kandidata, uočava se nedostatak jasnog programa i koordinisanost struktura za vođenje ozbiljne predsjedničke kampanje. S druge strane Đukanović nastupa kao kandidat sa poznatim geopolitickim i unutar-političkim stavovima i to radi na iskusan i za svoje birače uvjerljiv način. Što se tiče oštrih riječi njih će biti ali su, osim doprinusa medijskoj dinamici, irelevantne za ishod izbora”, kazala je ona.
Velika prednost Đukanovića: Prema poslednjem CEDEM – ovom istraživanju Đukanović bio tijesno pobijedio u prvom krugu, jer ga podržava 50,6 odsto ispitanika. Osam odsto je neopredijeljenih birača. Što je to što će, opredijeliti birače – poruke koje će čuti, ličnost kandidata ili stranačka pripadnost stranci koja ga podržava?

Kampanja, poznata kao “od vrata do vrata” imala je do sada najvećeg uticaja na rezultate izbora kod nas, iako se kandidati sve više opredeljuju za društvene mreže i savremene načine komuniciranja. Pitanje je, medjutim, koliko kampanja može uticati na povećanje podrške, posebno neopredijeljenih.
“Jačina kampanje i njena strategija, svakako imaju uticaja na podršku, pa generalno gledano kampanje svih kandidata imaju uticaj na ukupnu izlaznost. Naročito kada govorimo o kampanjama na terenu, koje obično daju rezultate u aktiviranju apstinenata. To naravno samo po sebi ne može biti odlučujući faktor, koji bi išao u korist opozicionim kandidatima, bez radikalne promjene u pristupu kampanji”, kaže Bešićeva.
Afera lažnih potpisa: Ovu predsjedničku trku pratila je afera lažnih potpisa podrške pojedinim kandidatima Marku Milačiću, Vasiliju Miličkoviću i Hazbiji Kalaču, kojima se daju male šanse. Nema ozbiljnjih optužbi da se kupuju glasovi, što je pratilo skoro svaku kampanju do sada, ali je CDT upozorila da Ministarstvo rada i opštine ne objavljuju podatake o socijalnim davanjima (preko socijalnih davanja je, prema tvrdnjama opozicije, DPS godinama kupovao glasove) i time ugrožavaju transparentnost izbornog procesa.