
Upozorenja iz EU i SAD: Ovih dana stigla su dramatična upozorenja. Evropski komesar za proširenje Johanes Han ustvrdio je "da Kina svojim investicijama pokušava da ostvari svoj politički uticaj u zemljama Zapadnog Balkana, te buduće članice Evropske unije pretvori u svoje "trojanske konje".
Onda se oglasilo i 16 senatora SAD-a. Kažu da su zabrinuti zbog kineskih investicija čiji je cilj, kako su rekli, da primamljive kredite pretvore u politički kapital u zemljama koje budu imale problema sa vraćanjem zajma.

Posljednjih godina Kina kreditima finansira izgradnju brojnih infrastrukturnih projekata u Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi, a procjenjuje se da je “najbolje” prošla Crna Gora imajući u vidu vrijednost kredita za izgradnju auto puta sa jedne i veličinu zemlje sa druge strane.
U Srbiji je najveći čelični pogon u Smederevu preuzeo kineski čelični gigant HBIS. Najveći projekat predstavljen krajem prošle godine je izgradnja nove željeznice između Beograda i Budimpešte u Mađarskoj vrijedna 3,7 milijardi eura. U zemlji članici EU, u Bugarskoj, Kina je zainteresovana za ponovno pokretanje nuklearne elektrane Belene na Dunavu, kao i izgradnju autoputeva i željeznica. U Grčkoj, kineska brodarska kompanija COSCO je zakupila gotovo 70 posto luke u Pireju na 40 godina. Kina je prisutna i u Hrvatskoj, gdje kineska kompanija gradi strateški važan Pelješki mosta na jugu zemlje.

Riječ je ustvari o projektu Novi put svile u okviru kojeg Kina planira da a u saradnji sa gotovo 70 zemalja uložii 1.000 milijardi dolara u gradnju puteva, željeznica, luka i ostale infrastrukture.

On ističe da Kina uz pomoć svojih mekih kredita, koji su na prvi pogled povoljni, zadužuje države.
“Sada vlada jedna vrsta medenog mjeseca u saradnji između Kine i ovih zemalja, ali kad računi dođu na naplatu, dobiće se jedan gorak ukus”, kazao je on.
Valutni rizik: Slično ramišlja i ekonomski analitičar Siniša Lekić, koji kaže da su opradvani strahovi da će kineski kapital imati uticaja na privrede država, pa i naše.
“Mi smo ušli u aranžman sa Kinezima, jer su nam u tom trenutku dali povoljan kredit. Pitanje je, medjutim, da li će na kraju biti povoljan, imajući u vidu valutni rizik i to što je vezan za dolar. Do sada se po tom pitanju ništa nije uradilo, iako je bilo najava. Osim toga koliko god bila opravdana, ta investicija u bližem periodu neće uticati na rast ekonomije, jer rast BDP-a sada nije proizvod rasta investicija i ulaganja u turizam, već ulaganja u infrastrukturu. Koliko god je opravdan, veliki je teret za zemlju”, kazao je on.
On kaže da je opasan višak kineskog kapitala ne samo u Evropi, već u svijetu, te da je očigledno da imaju dosta novca koji plasiraju po povoljnjim uslovima. “Ne postiji artikal koji se ne proizvodi na kineskom tržištu”, kaže on.
Problem što se krediti predstavljaju kao investicije: Stručnjaci upozoravaju da je ključni problem što se u ovim zemljama krediti predstavljaju kao kineske investicije a ustvari je riječ o investicijama koje dolaze od tih kredita. To znači da će gradjani tih držva otplaćivati te kredite, dok su na izgradnji angažovane kineske firme i kineski radnici, tako da se 80% do 90% tog novca vraća Kini.
Siniša Malus, kojeg regionalni mediji predstavljaju kao dobro upućenog u kineske investicije i planove, kaže da sigurno da iz Brisela i Berlina ima pritisaka da se kineske investicije zaustave.
„Pokazalo se, naime, da neke države, poput Poljske ili Mađarske, u posljednje vrijeme i Grčke, mogu ostvariti značajne pomake u odnosima s Kinom i privlačenju kineskih investicija. Dakle, ne vrijedi ona luzerska krilatica ‘ne možemo jer se protivi EU’. Upravo spomenute države dokazuju da rješenja postoje, pod uslovom da vodite nešto hrabriju politiku“, kazao je Malus koji je na čelu Kineskog jugoistočnoeuropskog poslovnog udruženja (CSEBA).
I profesor dr Božo Mihailović kaže da nije važno odakle kapital potiče, već je važno da nije sumnjivi kapital. U slučaju aranžmana sa Crnom Gorom i Eksim bankom, kako ističe, nije riječ o sumnjivom kapitalu.

Mihailović kaže da svi koji se boje kineskog kapitala, po njemu bez razloga, imaju priliku da konkurišu kada se bude ušlo u nastavak izgradnje i spajanja sa Srbijom.
“Neka izvole svi iz Evrope da konkurišu i u novom modelu javno-privatnog partnerstva. Neka se pokažu i neka dokažu da su njihove ponude takve, imaju prioritet u odnosu na kineski kapital”, rekao je on.
Iz EU fondova samo 4% investicija: No, koliko EU u tom smislu interesuje Crna Gora ili možda bolje pitanje – ispunjava li Crna Gora uslove da konkuriše za EU fondove? Zvanični podaci su daleko od ohrabrujućih. U toku 2017. godine u cilju implementacije politike regionalnog razvoja, u Crnoj Gori realizovano je oko 539 projekta, ukupne vrijednosti oko 613 miliona eura od čega je svega 4% opredijeljeno iz EU fondova.