Društvo

Izlet u praktičnu istoriju legendi: Sutormanske viline pare

Od mnogobrojnih legendi vezanih za višemilenijumski Bar posebnu pažnju privlači Legenda o vilama, vilinim parama i vilinoj pećini. U tekstu na sajtu TO Bar o ovoj legendi piše da nije lako uočiti i pronaći viline pare u što smo se i sami uvjerili.
Izlet u praktičnu istoriju legendi: Sutormanske viline pare
Portal AnalitikaIzvor

Na sajtu se može pročitati da Legenda o vilama, vilinim parama i vilinoj pećini  je vezana za lokalitet Asprice, na padinama Sutormana, u kamenitoj, vodom i šumom bogatoj gori iznad Bara.

Legenda kaže da su vile živjele posvuda po planinama, a njihovo pravo sjedište bila je jedna pećina, koja se po njima i zove Vilina pećina. Vrlo je nepristupačna, nalazi se u stijeni ispod sutormanskog vrha Lonac (1004 m n/v).

Po narodnom predanju nikada niko nije uspio ući u tu pećinu osim Iva Dragišića iz Limljana (u XIX. v.) Po njegovom kazivanju nasljednicima, kada se spustio u pećinu pomoću konopaca pričvršćenih za stabla, u prvom dijelu pećine nalazila se okrugla kamena klesana trpeza, kamene naćve i pribor za jelo, a u drugi dio pećine nije uspio niti smio ući, jer su ga vile upozorile da to ne čini kako ne bi prokletstvo palo na cijelo selo.

Vile pomagale ljudima: Legenda kaže, a stanovništvo prepričava s koljena na koljeno da su lijepe i marljive vile rado pomagale osakaćenim, usamljenim i svim nesrećnim ljudima, završavajući noću poslove koje oni nisu uspijevali ili umjeli obaviti.

Vile su ljudima davale savjete, korile ih i tješile, nadgledale mnogobrojne sutormanske izvore i studence, svetile se i jasnim znacima upozoravale nepoštene i neiskrene, drugovale sa čobanima i čuvale stoku.

vilina-pecina

Pripovjeda se da je jedne prilike, jedna vila, pri povratku od čovjeka koji je živio sam, a ona mu pomagala u pripremanju hrane, bila viđena od strane nekih mladih seljana. Zbog toga su vile, koje po narodnom vjerovanju ne smiju biti viđene ljudskim okom, danju i među narodom, odlučile da napuste taj kraj i svoju pećinu.

Viđena vila tada je rekla: “Tako nam 365 sutormanskih izvora mi više ovdje mjesta nemamo!” Odlazeći vile su za sobom ostavile i svoju planinu i svoju pećinu.

Ipak, nisu htjele da ih narod tog kraja pamti po zlu nego po dobrom. Odlazeći, za sobom su bacale viline pare, ostavivši u amanet da svakoga ko bude prolazio tim putem, a pronađe makar jednu vilinu paru, prati sreća u životu. Nije lako uočiti i pronaći viline pare, a ni do sreće lako stići.

Pored neobičnog i nezaboravnog doživljaja, izazova da se pronađe po neka vilina para, izleta u istorijiu legendi, lokalitet na kojem se nalaze viline pare i vilina pećina je vrlo atraktivan, bogat brojnim vodotocima, bujicama i izvorima koji liječe, sa vazduhom čiju vrijednost obogaćuju očuvane bukove i hrastove šume na Sutormanu – navode na sajtu.

Fotografije tih okruglih kamenih vilinih para probudile su radoznalost i normalno je bilo poći do lokaliteta gdje se nalaze. Prije polaska kontaktirali smo mr Iliju Vukotića, planinara iz Bara sa pitanjem da li bi mogao da nam olakša pronalaženje lokacije Asprice.

viline-pare-2

Lokalitet: Vrsan poznavalac Bara  i njegove okoline Ilija Vukotić je više nego ljubazno prihvatio da odvoji vrijeme i pođe sa nama do lokaliteta. U periodu priprema za ovaj obilazak  lokaliteta Asprice, koji se nalazi sa Crmničke strane Sutormana, Ilija je došao do još jednog podatka o vilinim parama: da postoji lokalitet na kojiem se mogu naći viline pare i na obroncima Sutormana sa druge, Barske strane.

Pošto taj podatak nismo mogli pročitati u pripremi odlaska na lokalitet gdje se nalaze viline pare, riješili smo da probamo da pronađemo i to nalazište vilinih para sa „kontra“ strane Sutormana.

Naime, Ilija je dok se raspitivao o lokalitetu Asprice  dobio kontradiktorne informacije. Njegov stric Tomo Vukotić koji i danas živi u Zupcima, koji je napunio 97 godina i koji je zapamtio mnoge priče iz istorije Bara, mu je ukazao  i na legendu koju je on zapamtio u vezi vilinih para. Po toj legendi to su bile pare koje je bacala prokleta Jerina, ali nisu ostajale u tom stanju dugo već su se pretvarale u fosile – okamenjene pare. Znao je i lokalitet gdje su ih nalazili, kod starog željezničkog tunela na Sutormanu.

Riješili smo onda, da prvo potražimo lokalitet na kojem bi se mogle nalaziti viline pare sa barske strane jer smo na put krenuli iz Bara. Da su priroda i priče vezane za Bar neodoljive i za strance pokazao nam je i Ilijin poznanik Verner Krebs iz Njemačke, inače planinar, koji je taj dan nakon razgledanja čudesnih pejzaža planina, šuma, jezera, mora rekao kratko – ovo je čudo.

viline-pare-barska-strana

Nakon što smo parkirali auto kod starog željezničkog tunela na Sutormanu, krenuli smo do lokaliteta koji je Iliji opisao njegov stric.

Nakon polusatnog uspona uz šumovitu stranu počeli smo da pretražujemo teren uz jednu vododerinu. Sva trojica smo se udubili u pretragu lokaliteta, u potrazi za tragovima postojanja vilinih para.

I kao što obično biva, nakon petnaestak minuta njemački turista se pojavljuje sa jednim kamenom i pošto ne zna kako viline pare izgledaju  pomalo zbunjeno pita – da nije ovo to što tažimo. Letimičan pogled na niz okamenjenih vilinih para u stijeni bio je dovoljan da se uvjerimo da su to one.

Fosilni ostaci školjki: Tačno datiranje nastanka ovih okamenjenih ostataka fosila morskih organizama (vilinih para)  na Sutormanu nismo našli. U literaturi se može pročitati da je Rumija planina između Skadarskog jezera i Barskog polja, nastala od paleozojskih i mezozojskih naslaga, tako da je vjerovatno to vremenski okvir nastanka ovih fosilnih ostataka morskih organizama na Sutormanu.

Rumiju od planine Sutorman na sjeverozapadu dijeli prevoj Sutorman (844 m), kojim prolazi put Bar - Virpazar. To je bio pravac kojim smo se uputili do drugog nalazišta vilinih para, do lokaliteta Asprice.

viline-pare-crmnicka-strana

Nakon što se pređe prevoj Sutorman, putem prema Virpazaru nakon petnaestak minuta vožnje stigli smo do mjesta Karuči, koje se nalazi iznad Limljana.

Da smo blizu lokaliteta moglo se prepoznati po otvoru pećine koji se smjestio ispod samog vrha planine. Taj pogled na Vilinu pećinu, koja je kako smo već rekli vrlo nepristupačna, postavljena u stijeni ispod sutormanskog vrha Lonac (1004 m n/v), ukazivao je da smo blizu lokaliteta Asprice.

I zbilja, opet nakon kratkotrajnog uspona stigli smo do čistine usred obližnjeg šumarka, lokaliteta Asprice.

Viline pare: Ovdje nije trebalo mnogo upornosti i pretrage po rasutom stjenovitom materijalu da se počnu uočavati i nalaziti viline pare.

Utisak koji se stvori nakon ovog iskustva najbolje oslikava citat iz teksta sa sajta koji opisuje legendu o vilama, vilinim parama i vilinoj pećini.

„Pored neobičnog i nezaboravnog doživljaja, izazova da se pronađe po neka vilina para, izleta u istorijiu legendi, lokalitet na kojem se nalaze viline pare i vilina pećina je vrlo atraktivan, bogat brojnim vodotocima, bujicama i izvorima koji liječe, sa vazduhom čiju vrijednost obogaćuju očuvane bukove i hrastove šume na Sutormanu“ – navode na sajtu.

Zbilja nezaboravno iskustvo. Napravite izlet u praktičnu istoriju legendi. Nećete zažaliti.

Ivan KERN

Portal Analitika