
Prema Izvještaju, o kome će se odbornici izjasniti 12. septembra (prva tačka dnevnog reda), bivši gradonačelnik Slavoljub Stijepović je lani racionalizovao sve vidove potrošnje, realizovao je planirane kapitalne investicije, izmirio sve obaveze i održao fiskalnu stabilnost Glavnog grada.
U prilog tome, potencira se da su prihodi Glavnog grada veći za četiri odsto od planiranih.
"U 2017. godini, za finansiranje Glavnog grada Podgorice planirana su sredstva u iznosu od 57.294.700 eura, a ostvarena su u iznosu od 59.837.061 eura, to jest 104,44% u odnosu na planirano Budžetom", piše u Izvještaju koga je lokalnom parlamentu proslijedio gradonačelnik Ivan Vuković.
Međutim, podaci za prvih pola godine 2018. godine, kada je takođe Stijepović rukovodio Podgoricom, pokazuju slabiju naplatu prihoda.
"U periodu januar-jun, ukupni prihodi gradskog budžeta, bez prenosa sredstava, iznose 22,1 miliona eura ili 92,55 odsto od plana", piše u Informaciji o ostvarivanju budžeta Glavnog grada i predlažu se mjere za poboljšanje naplate prihoda, prije svega poreza na nepokretnosti.

"Najznačajnije investicije u navedenom periodu su izgradnja i rekonstrukcija saobraćajnica u iznosu 2.080.000 eura, natkrivanje vaterpolo bazena u iznosu 1.851.156 eura, uređenje i opremanje lokacija u iznosu 1.514.508 eura, rješavanje imovinsko pravnih odnosa u iznosu 2.729.410 eura. Tu je i izgradnja i održavanje postojeće putne mreže u opštinama u okviru Glavnog grada - Tuzi i Golubovci u iznosu 1.378.294 eura, izgradnja i održavanje lokalnih i nekategorisanih puteva u iznosu 1.000.009 eura, izgradnja hidrotehničkih instalacija u iznosu 1.043.293 eura, izgradnja i rekonstrukcija javne rasvjete u iznosu 718.477 eura, izgradnja Gradskog pozorišta u iznosu 949.403 eura, izgradnja reciklažnog dvorišta u iznosu 148.898 eura", piše u Izvještaju.
Glavni grad je realizovao nabavku opreme za organe grada i privredna društva u iznosu 1.148.611 eura, rekonstruisao salu „Dodest“ u iznosu 33.037 eura, i izvršio postavljanje Ljetnje pozornice u iznosu 41.792 eura, postavio spomenik Velikom vojvodi Mirku Petroviću i crnogorskim junacima učesnicima oslobodilačkih ratova (1853, 1862, 1876-1878) u iznosu 100.000 eura, a započeti su radovi na rekonstrukciji kuće Rista Stijovića u iznosu 123.370 eura, uređenju prostora za potrebe Gradske knjižare u objektu gradske biblioteke “Radosav Ljumović” u iznosu 87.716 eura.
Tokom pošle godine usvojeno je devet planskih dokumenta. U pitanju su DUP “Aerodrom“, DUP „Servisno proizvodna zona Barutana II“, DUP „Hemomont“, DUP „Mihinja“, DUP “Momičići A“, DUP “Ibričevina“, DUP “Tološi 2“, DUP “Zabjelo 9“ i UP “Belake“ i usvojene su dvije Odluke o izradi i to: DUP “Naselje 1. maj“ i DUP “RTV-centralne djelatnosti“.
Agencija završila 48 glavnih projekata: Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice, je prema Izvještaju, završila 48 glavnih projekata, dok je izrada 32 u toku. Najznačajniji projekti su taksativno nabrojani u dokumentu: Glavni projekat Jugozapadne obilaznice, Glavni projekat rekonstrukcije ulice Vojislavljevića, Glavni projekat ulice Dušana Milutinovića, Glavni projekat rekonstrukcije ulice Milana Raičkovića u Tološima, Glavni projekat rekonstrukcije ulice dr Blaža Raičkovića u Tološima, Glavni projekat rekonstrukcije Ljubljanske ulice, Glavni projekat ulice koja povezuje Ljubljansku ulicu i ulicu Šeika Bin Zajeda, Glavni projekat rekonstrukcije ulice Veliše Mugoše i izgradnje okolnih saobraćajnica u Zagoriču, Glavni projekat izgradnje ulice radnog naziva „Nova 10“ na Starom aerodromu (od Kozaračke ulice do ulice Josipa Broza), Glavni projekat dijela ulice Petra Dedića na Starom aerodromu, Glavni projekat saobraćajnice uz opštinu u okviru Glavnog grada-Golubovci, Glavni projekat saobraćajnice od puta Golubovci - Mataguži do buduće srednje škole u opštini u okviru Glavnog grada Golubovci, Glavni projekat rekonstrukcije saobraćajnice u naselju Dinoša, od prodavnice uz lokalni put do Džamije, Glavni projekat mosta preko rijeke Cijevne u naselju Dinoša sa pristupnim saobraćajnicama, te više projekata za potrebe opremanja urbanističkih parcela.

Eksproprijacija: U 2017. godini eksproprisano je ukupno 15.754 m² građevinskog zemljišta sa pripadnostima i dva objekta. Glavni grad Podgorica je eksproprijacijom nepokretnosti i rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa, stvorio uslove za proširenje groblja "Čepurci" iznad postojećeg parkinga - VI faza proširenja, pa je na površini od oko 8.800m² u toku izgradnja 354 grobnice.
Takođe, realizovan je značajan broj investicionih aktivnosti na izgradnji i unapređenju vodosnabdijevanja na teritoriji Glavnog grada, na rekonstrukciji i izgradnji vodovodne mreže u opštinama u okviru Glavnog grada-Tuzi i Golubovci, izgradnji vodovoda na Kakarickoj gori, izgradnji seoskih vodovoda, fekalne i atmosferske kanalizacije.

Počelo uvođenje reda u taksi prevozu: Shodno Odluci o auto-taksi prevozu, Sekretarijat za komunalne poslove i saobraćaj je donio Program organizovanja taksi prevoza na teritoriji Glavnog grada Podgorice za 2017. godinu, čime su stvoreni uslovi za potpunu primjenu pomenute Odluke.
Tokom 2017. godine potpuno je obnovljena horizontalna i vertikalna signalizacija, preuređen je parking u ulici Stanka Dragojevića čime je povećan broj parking mjesta, dok je u cilju povećanja broja opštih uličnih parking mjesta u izradi novi Elaborat o parking zonama. Krajem 2017. godine počelo je instaliranje parking senzora koji će putem interaktivnih displeja i mobilne aplikacije obavještavati korisnike o slobodnim parking mjestima.
Agencija za stanovanje je i u 2017. godine uspješno realizovala akcije ”Poboljšanje uslova stanovanja” i “Za ljepše lice Podgorice”. Krajem godine završeni su radovi na izgradnji i opremanju šestog reciklažnog dvorišta u opštini u okviru Glavnog grada-Golubovci. Na 27 lokacija u Glavnom gradu postavljena su 34 podzemna kontejnera od 3m³, a nabavljeno je i 100 metalnih kontejnera zapremine 1,1m³ i 40 betonskih korpica za sitni otpad.
Zaštita životne sredine: U cilju zaštite životne sredine, održavanja i unapređenja kvaliteta vazduha, realizovan je program „Monitoring segmenata životne sredine na teritoriji Glavnog grada“, koji je obuhvatio praćenje kvaliteta vazduha na 6 lokaliteta, među kojima je i novouvršteni lokalitet Zagorič.
Glavni grad je organizovao manifestaciju “Energetski dani Glavnog grada”, koja je imala za cilj da ukaže da se štedljivim načinima grijanja postiže dvostruka korist: smanjuje se zagađenje vazduha sa jedne strane i štede finansijska sredstva sa druge. Pored toga, organizovana je i konferencija o održivom transportu gdje je prezentovan biznis plan za “bike sharing” projekat.
U cilju razvoja energetski efikasnih održivih zelenih rješenja za prevoz u gradovima jugoistočne Evrope, započete su aktivnosti na realizaciji projekta “Održiva urbana mobilnost u zemljama”.
Glavni grad je, u cilju ispunjavanja standarda za pridruženje EU, izradio Stratešku kartu buke koja obuhvata urbani dio Glavnog grada Podgorice i opštine u okviru Glavnog grada.
Stanovi za socijalne slučajeve: Uprava Glavnog grada je i u 2017. godini nastavila da pomaže licima u stanju socijalne potrebe u rješavanju stambenih pitanja. Gradonačelnik Stijepović je uručio ključeve za 15 stambenih jedinica, a raspisan je Oglas za raspodjelu još 15 stambenih jedinica u objektima DUP “Servisno skladišna zona”, objekat lamela B - 14 stambenih jedinica i DUP ”Ibričevina” jedna stambena jedinica.

Glavni grad je, u saradnji sa organizacijom Help, realizovao projekat „Socijalna inkluzija Roma i Egipćana kroz zapošljavanje”.
Takođe, krajem 2017. godine, Glavni grad je donio odluku o uspostavljanju novog socijalnog servisa - Personalni asistent za lica sa invaliditetom, za koji su obezbijeđena sredstva u budžetu za 2018. godinu u iznosu 25.000 eura.
Skupština Glavnog grada usvojila je Akt o proglašenju dijela kanjona Cijevne za park prirode, a urađeni su i projektni zadaci za izradu Studije revizije za pećinu Magaru. U izvještajnom periodu izvršeni su radovi na: produbljivanju i uređenju korita rijeke Rujele u dužini od 3.430 metara, produbljivanju i uređenju Savinog potoka i sanaciji korita rijeke Ribnice. Realizovane su aktivnosti na uređenju planinske staze Duklja-Gornji Rogami-Vežečnik-Smokovac, ukupne dužine 11 kilometara.
Rekonstrukcija Sahat-kule: Shodno ugovoru koji je Glavni grad potpisao sa Turskom agencijom za međunarodnu saradnju i koordinaciju TIKA, u 2017. godini, izvršena je restauracija Sahat-kule i Trga Bećir Bega Osmanagića.
U dijelu zaštite kulturnih dobara završena su arheološka istraživanja na Duklji i projekat konzervacije Duklje, započeto je sprovođenje konzervatorskih mjera na kulturnom dobru Medun, a preduzete su i aktivnosti na Tvrđavi Ribnica, u skladu sa Konzervatorskim projektom, navodi se između ostalog u Izvještaju.
Podsjetimo, vrh Demokratske partije socijalista nije produžio mandat Stijepoviću zbog proklamovane ideje o podmlađivanju kadra, a utisak javnosti je da infrastrukturni projekti nijesu baš blagovremeno realizovani u toku prve tri godine mandata.
Prema ranijim saznanjima Portala Analitika, postoji velika vjerovatnoća da dođe do velikih promjena na čelu sekreterijata i preduzeća Glavnog grada.