Poljoprivreda

Crnogorskim stočarima na raspolaganju brojne mjere podrške

Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja nastavlja podršku stočarskoj proizvodnji kroz brojne mjere Agrobudžeta za 2019. godinu. Pozitivni trendovi u ovoj oblasti pokazatelj su da kreirane mjere podrške daju rezultat, saopšteno je iz Ministarstva.
Crnogorskim stočarima na raspolaganju brojne mjere podrške
Portal AnalitikaIzvor

Nastavlja se podrška kroz mjere direktnih plaćanja po grlu (premije za krave i priplodne junice, ovce i koze), održivo korišćenje planinskih pašnjaka (izdig stoke na katune), kao i premije za steone junice u čistoj rasi. Od ove godine godine podrška se daje za suprasne nazimice i krmače u čistoj rasi. Kroz program direktnih plaćanja u stočarstvu nastavlja se sa širokim obuhvatom korisnika, odnosno uključivanjem znatno većeg broja malih gazdinstava u sistem premija.

Obavještavamo stočare da je 1. marta počeo je rok za dostavljanje zahtjeva za ostvarivanje prava na ove premije, a da bi držalac životinja ostvario pravo na podršku potrebno je da najkasnije do 30. aprila dostavi potrebnu dokumentaciju regionalnim centrima Odjeljenja za savjetodavne poslove u stočarstvu, lično ili preporučenom poštom.

krava

Pravo na podršku po grlu za krave i priplodne junice imaju sva gazdinstva koja gaje više od dva grla te vrste stoke, i to za grla iznad ovog minimuma, a osnovna premija po grlu iznosi do 70 eura. Premija za ovce i koze u iznosu do 8 eura po grlu može dobiti svako gazdinstvo koje drži više od 30 ovaca i/ili više od 20 koza u stadu.

Za premije po grlu u ovoj godini predviđeno je 2,78 miliona eura, što je za oko 250 hiljada eura više nego što je isplaćeno u prošloj godini. Razlog povećanja opredijeljenih sredstava je rast broja poljoprivrednih proizvođača korisnika ove podrške. Ujedno bilježi se i rast broja grla po farmi, što predstavlja jedan od pozitivnih trendova u crnogorskom stočarstvu.

U cilju očuvanja planinskih pašnjaka i katunskog načina stočarenja, sa aspekta očuvanja prirodne i kulturne baštine, nastavlja se podrška i za izdig stoke na katune. Poljoprivredna gazdinstva koja ispunjavaju uslove mogu ostvariti premiju u iznosu do 10 eura po uslovnom grlu.  

Kroz poseban Program unapređenja stočarstva opredijeljena je podrška za steone junice u čistoj rasi, ali i suprasne nazimice i krmače u čistoj rasi. Iznos podrške je 50 eura, a uslovi za ostvarivanje podrške su propisani u ovom agrobudžetskom programu.

Pozivamo sve poljoprivredne proizvođače da iskoriste mogućnosti podrške stočarskoj proizvodnji kroz direktna plaćanja, kao i da se pridržavaju roka predviđenog za slanje zahtjeva, jer će neblagovremeno poslati zahtjevi i zahtjevi koji nijesu dostavljeni u skladu sa procedurom biti odbijeni.

Obrasci zahtjeva za premije mogu se preuzeti u regionalnim kancelarijama Odjeljenja za savjetodavne poslove u oblasti stočarstva i na sajtu Ministarstva.

Ranije smo obavijestili stočare da se tokom cijele godine mogu predavati zahtjevi za još jedan vid podrške - klanične premije za tovljenu junad, bikove i volove, koja iznosi do 140 eura po grlu koje je rođeno i utovljeno u Crnoj Gori, odnosno 80 eura za uvezena grla.

Podsjećamo i da crnogorski stočari imaju mogućnost da, kroz poseban javni poziv koji će biti objavljen uskoro, ostvare bespovratnu podršku u iznosu do 50 odsto investicije za nabavku novih grla stoke.

koze

Takođe, stočari imaju mogućnost da se prijave i na brojne druge mjere podrške iz Agrobudžeta, koje su kreirane u cilju intenzivinijeg unapređenja proizvodnje i konkurentnosti. To su javni pozivi kroz mjere ruralnog razvoja, kroz koje stočari mogu ostvariti bespovratnu podršku u iznosu do 50 odsto za investicije za nabavku mehanizacije, za preradu mlijeka na gazdinstvu, nabavku mljekarske opreme, kopanje bunara, adaptaciju i elektrifikaciju katuna, kao i za zasnivanje i unapređenje biljne proizvodnje na svom gazdinstvu i druge.  

 

Portal Analitika