
Tome su kasnije pridodati drugi izvori „održive ekonomije“, kao nadaleko poznata „žičara“, koja se „obnavlja“ još od 1931. godine, zatim međunarodni art-centar „Maccoc“ u gornjem „Obodu“ čiji je veliki i skupi reklamni baner lepršao godinama dok ga kiša i vjetar nijesu sprali, zatim fabrika čokolade po svjetski poznatoj ukrajinskoj recepturi i nešto kasniji „Biznis inkubator“ u bivšoj Košuti, koji je kao svaki inkubator i dalje uglavnom na „stand by“, čekajući da se nešto „ispili“.

ZAŠTO SAD PRIČA
Neko će se sigurno zapitati ono uobičajeno: “pa zašto baš sad o tome pričaš i što će ti to uopšte, gdje si bio, što si radio, kakve su ti namjere..?”. Međutim, odgovor je jednostavan.
Podsjećam u nemogućnosti da nešto drugo učinim. Mnogo puta i ne isključivo samostalno pokušavao sam da bez „ovlašćenja“ u svojstvu zainteresovanog građanina, o mnogo čemu razgovaram sa “nadležnima”, koje za njihovu nadležnost i posljedičnu odgovornost država nagrađuje dobrim platama, privilegijama i svim ostalim o čemu uglavnom saznajemo iz štampe, ali bez efekta.

Međutim, moram nešto da pojasnim. Iako je ovo priča o „cetinjskom kamenju“, kako veli naslov, ona se ne odnosi baš na pomenuto trošno kamenje namijenjeno popločavanju i sličnim predizbornim akcijama, kako bi se moglo pogrešno zaključiti.
Njega pominjem zbog konteksta, jer je u datom trenutku poslužilo kao sredstvo za „prekrvanje“ drugog kamenja, značajnijeg po tome što je moglo „nešto više da kaže“ o prošlosti našega grada. Da je bilo sreće. Na isti način kao što su mogle da pričaju svoju priču podne ploče iz Vlašle crkve, jedini ostatak originalne „pletare“ iz 15. vijeka, koji je uz „amin“ institucija svojevremeno „zamijenjen“ modernom podnom keramikom iz „praktično-estetskih“ razloga, ili mnogi stećci, koji su po „dobroj staroj navici“ preklesani još u vrijeme knjaza/kralja Nikole, da bi na istom lokalitetu poslužili drugim „korisicima“. Ali, to će biti posebna tema.

SKLANJANJE
Na dnu rupe, duboko ispod temelja Biljarde, još uvijek se nalazio horizontalno postavljen kameni prag, tako da je sve ukazivalo na neki stari objekat, potencijalno važan, pogotovo ako se uzme u obzir čijenica da se na toj dubini moglo nalaziti samo nešto zaista staro, iz vremena kada su jedine građevine u cetinjskom polju na tom mjestu mogli biti Manastir presvete Bogorodice na Ćipuru, koji je restauriran i nalazi se samo nekoliko desetina metara dalje i rezidencijalni objekti Ivana Crnojevića, o kojima do sada uglavnom postoje samo pretpostavke.

Sretni i zadovoljni zbog brze i efikasne institucionalne reakcije Krsto i ja smo se nakon toga udaljili, čekajući sa entuzijazmom sjutrašnji dan i rasplet priče.
Međutim, sjutradan nas je čekalo „malo iznenađenje“. Čuo sam da su nakon našeg odlaska nastavili da kopaju, nakon čega je rupa zatrpana i do jutra dobrim dijelom već bila popločana, a „pragova“ i ostalog što smo odvojili više nije bilo. Neko je očigledno takođe na brzaka procijenio šta je prioritet i u okviru „nadležnosti“ donio odluku o „čišćenju“. Drugi su, sa svoje strane, to „profesionalno“ odćutali i okrenuli glavu, umjesto da naprave obećanu sondu.


Možda je i uklonjeno kamenje moglo da dopuni ukupnu priču o Cetinju, a možda je zbog nečije banalne inicijative uklonjeno baš kamenje iz srednjevjekovnih temelja Cetinja! Možda ... U svakom slučaju, svako ko ne vodi računa o temeljima svoje kuće treba da zna da će se ona prije ili kasnije sama urušiti.