Dolazak hladnog talasa, a u slučaju Podgorice i najavljene temperature ispod nule, definitivno su razlog da se razmisli o zaštiti stabala, naročito ako su ona manje otporna ili mlađa.
U podgoričkim poljoprivrednim apotekama juče su savjetovali kako zaštita ne bi škodila, a mi ovom prilikom podsjećamo na nekoliko podataka koje su ranije saopštavali agronomi sa područja Mediterana.
Najprije, treba znati kako sve vrste citrusa ne podnose jednako niske temperature, ali i da su, uz već navedena mlada stabla ili ona koja su tokom prošle sezone bila izložena bolestima, naročito osjetljivi i citrusi sa kojih je plod obran kasnije, u poznu jesen.
U slučaju da imate zasađene citruse vani, onda je bitno naglasiti da mraz najprije uništava lišće, a potom i mlađe grančice.
Kako bi se to izbjeglo, neophodno je prekrivati stabla mrežama od različitih materijala koje su dostupne u našim apotekama – od jute do agrila.
Iako važi za otpornije stablo, limun, kako ističu hrvatski agronomi, već počinje gubiti list i jednogodišnji prirast na temperaturama od minus tri do minus pet stepeni.
Kod pomorandži se to dešava na temperaturama od minus pet do minus sedam stepeni, a kod mandarina između minus sedam i minus osam stepeni.
No, čekanje na toliko niske temperature moglo bi rezultirati i još težim posljedicama, zbog čega se savjetuje zaštita biljaka i prije toga.
U italijanskoj regiji Kampaniji, koja je poznata po kao evropski ‘epicentar’ proizvodnje limuna, na ovim temperaturama već uveliko prekrivaju citruse – čije grane nerijetko ‘penju’ i na krevete – i ne skidaju zaštitu sve do kasne zime ili ranog proljeća.
Premda postoje i mišljenja kako citruse treba izlagati i nižim temperaturama kako bi postali otporniji, stručnjaci takav rizik ipak neće posavjetovati.