Politika

Stav

Belveder nakon Belvedera

Izvadite iz škrinja te krstaše barjake i ajmo na proteste. Što se mene tiče, Belveder bi im bio svaki dan

Belveder nakon Belvedera Foto: Privatna arhiva
Alek Barović
Alek BarovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Śutra se navršava 88 godina od belvederskih demonstracija, koje su zajedno organizovali crnogorski zelenaši i komunisti. Toga dana, na goloruku masu okupljenu pod krstaš barjakom, žandarska banda je otvorila plotun pri čemu je ubijeno šest učesnika protesta. Legenda kaže da je krvlju natopljeni krstaš barjak sačuvan, a da su od njegovog krvavog platna u osvit 13. jula pet godina kasnije sašivene prve zvijezde petokrake.

Crnogorci su se toga dana okupili da pokažu da više ne žele da trpe skoro dvodecenijski jaram beogradskih vlasti. Prva Jugoslavija je bila tamnica naroda, svih osim srpskog, koji je u njoj vidio ostvaranje svog decenijskog sna da gospodari regijom. Pjevalo se tih dana po Crnoj Gori ''Crnogorče care mali, trnovi ti vijenac dali, na Mojkovcu brata spase, a narod ti travu pase''. I to je istina. 

Zločinački plan treba što prije zaustaviti. To je jedino moguće ako se crnogorski narod pobuni protiv otvorene prijetnje

Projekat zatiranja crnogorskog imena trajao je dugo i uspješno, a ekonomsko stanje postalo je neizdrživo. Sve je to dovelo do toga da zelenaši i komunisti počnu da rade zajedno da se spasi što se spasiti može.

Samo nekoliko mjeseci prije nego što su fašisti raspalili po mirnim demonstrantima, u Beogradu je od orjunaške kame ubijen crnogorski student Žarko Marinović. Jednostavno, viđelo se da vlast ne preza da koristi metode fizičke eliminacije neistomišljenika. Nisu ni petnaestak godina ranije kada su palili čitava sela, vješali i mučili, o čemu je pisala sva svjetska štampa.

Krv sa prvog Belvedera nastavila je da živi i nakon njega kroz te petokrake zvijezde od Pljevalja pa do najvećih bitaka Drugog svjetskog rata na ovim prostorima. Posvjedočilo je to da jedna generacija nije mirovala i da se nije plašila za svoje živote, iako je naspram sebe imala stotinu puta moćnije neprijatelje. 

Svi ti ljudi su mogli da ostanu svojim kućama, završavaju fakultete i uživaju benefite univerzitetskih diploma u tada slabo obrazovanom društvu. Međutim, nisu. Znali su da lagodan život u porobljenom i potlačenom društvu i Crnoj Gori predstavlja totalnu suprotnost sa etikom i svime onime što univerzitet kao institucija uči – slobodom.

Novi podmukao plan velikosrpske klike je uvođenje dvojnih državljanstava

Za tu slobodu su mnogi dali živote. Čak i previše njih. Crna Gora se nikad nije oporavila od ogromnog gubitka koji je imala u Drugom svjetskom ratu. Mnoga bratstva su izgubila i po nekoliko desetina pripadnika što ih je dovelo na nivo istrijebljenja.

Kada se pogleda to sa današnje perspektive i analizira ponašanje modernih Crnogoraca, ne može a da se ne pomisli da je ta žrtva bila uzaludna. Što su ginuli kad mi nismo spremni prstom da mrdnemo da sačuvamu uspomenu, nasljeđe i produkt žrtve najboljih od nas? U suštini ne pristajem da vjerujem u tu uzaludnost žrtve, ali me skoriji defetizam crnogorskog društva ćera na to.

Crnogorci su se opet okupili na Belvederu 2021. i pokazali da im je sloboda najsvetija. Opet se pokazalo neprijateljima te slobode da ima onih koji bi ponovo ginuli za Crnu Goru ako to zatreba. Mislim da su jako dobro shvatili poruku, jer produkt drugog Belvedera je dobro uzdrmao te strukture. Na kraju krajeva, obalio je Vladu kojoj bi u redovnim okolnostima još trajao mandat. Nasljeđe tog skupa još uvijek odzvanja, a to se vidi najbolje u opsjednutosti nekih pojedinaca i medija njegovim učesnicima, organizatorima i svime ostalim vezanim za 5. septembar 2021.

Novi podmukao plan velikosrpske klike je uvođenje dvojnih državljanstava. Ne radi se ovo da bi se ikome olakšao život u Crnoj Gori ili da bi joj se vratila njena ''đeca'', kako to reče premijer. Radi se kako bi se obezbijedilo da srpske stranke imaju vječnu većinu, a da bi se u Crnoj Gori izvršilo etničko prekrajanje i zadao posljednji udarac Crnoj Gori kao nezavisnoj državi. 

Spajić o izmjenama Zakona o državljanstvu: Niko se lakše ne odriče svoje djece od Crne Gore, ko god dođe neće imati pravo glasa 10 godina
61
Spajić o izmjenama Zakona o državljanstvu: Niko se lakše…
21.06.2024 11:25

Stara priča kaže da kada je oburdana sa Lovćena originalna Njegoševa kapela i podignuta Aleksandrova, Nikola Pašić je o vrh Lovćena udario svojim štapom i rekao: ''Sad sam siguran da Crne Gore više nema''. Crne Gore ima, a nema ni njega ni te kapele koju su uradili u predizborne svrhe te godine. Međutim, etnički inženjering je mnogo opasnija stvar od štapa nekog olinjalog starca.

Cilj ovog procesa je jednostavan. Dovesti procenat Srba u Crnoj Gori na više od 50% i kada dođe do toga postaviti pitanje ''a što će dvije srpske države?''. U tom trenutku otvoriće se pitanje crnogorske nezavisnosti. 

Ovakav zločinački plan treba što prije zaustaviti. To je jedino moguće ako se crnogorski narod pobuni protiv otvorene prijetnje za njegov biološki i kulturološki opstanak. Izvadite iz škrinja te krstaše barjake i ajmo na proteste. Što se mene tiče, Belveder bi im bio svaki dan.

Portal Analitika