
Platforma za razmjenu informacija i dobara iz oblasti poljoprivrede Seljak.me kupoprodajom jedne krave koja je ove sedmice plaćena bitcoinom dodatno je potvrdila da je budućnost seoskih gazdinstava u digitalizaciji.
Osnivač ove platforme Marko Maraš u razgovoru za Portal Analitika naglašava da je ova transakcija značajna ne samo zbog toga što je vlasnica bitcoina uspjela da za svoje digitalne novčiće u Crnoj Gori kupi ono što želi, već i da bi skrenula pažnju šire javnosti koja ovu privrednu granu ne smatra dovoljno atraktivnom i inovativnom.
„Osnovna ideja bila nam je da na konkretnom primjeru pokažemo da su poljoprivreda i inovativne tehnologije nešto što treba posmatrati kao cjelinu, a ne 'bježati' od poljoprivrede, što je najčešće slučaj, posebno kada su u pitanju mladi. Upravo ovo je način i da poljoprivredu približimo mladim ljudima koji mogu da razvijaju svoje ideje spajajući ove dvije oblasti“, istakao je Maraš.
Platforma za poljoprivrednu razmjenu
Naš sagovornik je prije četiri godine predstavio specijalizovani sajt Seljak.me, koji je velikom broju poljoprivrednika i kupaca njihovih proizvoda omogućila da dođu do onoga što žele, čime je pokazao da je najefikasniji i najbrži način razmjene u ovoj oblasti upravo putem interneta, a povezivanjem vlasnika bitcoina i prodavca krave pokazao je da inovativnost u ovoj oblasti ne poznaje granice.
„Vodili smo se idejom da, kada se već sve drugo može kupiti kriptovalutama, zašto to ne bi bio slučaj i sa kupovinom stoke. Budući da se roditelji moje koleginice Anđele Bojić bave stočarstvom u Gornjoj Morači, a da je ona imala srestva u svom digitalnom novčaniku, dogovorili smo se da se kupovina novog grla uradi u bitcoinu, što smo uspješno realizovali uz pomoć agenta za kriptovalute Novaka Svrkote. Transakcija je uspješno realizovana, na zadovoljstvo i Anđelinih roditelja i prodavca iz Rožaja“, pojašnjava naš sagovornik.
Krava, koja se sada nalazi u gazdinstvu u Gornjoj Morači dobila je ime Bitkoinka, jer je prva koja je i na mnogo širem području od Crne Gore kupljena na ovaj način.
Maraš naglašava da načina da se realizuju inovacije i da se tehnološka rješenja još više inkorporiraju u poljoprivredu ima mnogo, ali da su za to potrebni i vrijeme i naučna istraživanja, što najčešće nije ono što je poljoprivrednik sam u stanju da uradi.
„Neophodna je konkretna, izdašna i trajna podrška institucija, odnosno ministarstava u čijim nadležnostima su razvoj poljoprivrede i razvoj digitalnog društva. Bez toga poljoprivrednici sami nemaju mogućnost ni da unapređuju svoju djelatnost, ni da se povežu sa drugima“, ističe naš sagovornik.
Institucionalna podrška
Prema njegovim riječima, podrška nadležnih ministarstava inovacijama bila bi ključna za formiranje trajne, održive poljoprivredne proizvodnje, promocije domaćeg proizvoda i boljeg tržišnog plasmana za veliki broj poljoprivrednika koji nemaju vidljivost.
„Poljoprivreda je djelatnost koja je vezana za nešto fizičko, opipljivo, nešto čime se bavite bez jasne predstave o tome kakav će ishod imati, jer su rizici ogromni. Često smo primorani da troškove pokrivamo iz sopstvenih sredstava, pojedinačno i u velikom broju. Institucionalna podrška omogućila bi da se poljoprivreda razvija u smjeru koji će ubuduće omogućavati stabilne prihode za veliki broj učesnika u ovom procesu“, pojašnjava Maraš.
Mogućnosti u ovoj oblasti su neograničene. Ovo što sada radimo je u najvećoj mjeri bio apel da nas primijete oni koji žele da vide dokle sežu dometi u inovacijama
Razvoj poljoprivrede u Crnoj Gori, kako ističe, još nije na nivou koji je samoodrživ, s obzirom na to da postoji veliki broj prepreka i ograničenja, koja bi se ipak mogla prevazići ulaganjem upravo u inovativni dio ovog procesa.
„Do sada smo za inovativni pristup razvoju poljoprivrede dobili podršku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO), uz pomoć kojih smo takođe uradili i redizajn sajta koji je omogućio ovaj vid povezivanja, pa i ovom prilikom pozivam sve aktere poljoprivrednog života na saradnju, jer udruženi možemo ostvariti mnogo više“, dodaje Maraš.
On podsjeća da je Seljak.me do sada učestvovao u realizaciji dodjele GPS ogrlica za krave, senzora za teljenje, da je putem sajta do sada prodato oko 60.000 grla stoke i oko 6.000 uređaja za poljoprivrednu mehanizaciju te da se svakodnevno plasira više od 500 poljoprivrednih proizvoda, a sve češće i spajaju poslodavci i oni koji traže posao u oblasti poljoprivrede.
„Mogućnosti u ovoj oblasti su neograničene. Ovo što sada radimo je u najvećoj mjeri bio apel da nas primijete oni koji žele da vide dokle sežu dometi u inovacijama, kao i oni koji mogu doprinijeti da razvijamo odgovorno preduzetništvo na ovaj način i koji prepoznaju da smo u sve ovo ušli sa vizijom, a ne radi ostvarivanja brzog profita, jer tek kada stvorimo održivu bazu imaćemo i kvalitetan i održiv domaći poljoprivredni proizvod“, zaključuje naš sagovornik.