Društvo

"Siva lista" FATF-a

Crna Gora zbog pranja novca možda u društvu Jemena, Sirije...

Odluka da li će Crna Gora završiti na "sivoj listi" Finansijske akcione radne grupe (FATF) zbog pranja novca biće donijeta polovinom decembra u Strazburu, a ako se to desi, imaće dalekosežne posljedice, posebno kada je u pitanju kreditni rejting. Tom bi odlukom Crna Gora ušla u društvo država kao što su Sirija, Jemen, Mali, Nigerija ili Burkina Faso i bila bi stavljena pod pojačan nadzor FATF-a.

Crna Gora zbog pranja novca možda u društvu Jemena, Sirije... Foto: UGC
RTCGIzvor

Interesantno je, međutim, da je na ovoj "sivoj listi" i susjedna Hrvatska, o čemu je bilo puno riječi sredinom ove godine.

Vlada Crne Gore prošle sedmice usvojila je Informaciju u oblasti sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma, u kojoj se navodi da je sproveden peti krug evaluacije od Komiteta eksperata Savjeta Evrope za procjenu sprečavanja pranja novca (Manival). To tijelo Savjeta Evrope, kako je saopšteno, polovinom decembra ove godine bi trebalo da usvoji izvještaj, koji bi, u slučaju da ocjene budu loše, Crnu Goru mogao staviti na "sivu listu" FATF.

Pojašnjeno je da je to lista država koje ne primjenjuju ili malo primjenjuju mjere za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.

Sa sjedištem u glavnom gradu Francuske, FATF je glavno međunarodno tijelo za borbu protiv sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, a pripojeno je Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Na njihovom sajtu, nalazi se "siva lista", gdje se vidi koje su sve zemlje na tom spisku.

Pri sadašnjem stanju, Hrvatska je jedina članica Evropske unije koja se nalazi na "sivoj listi". Prema navodima FATF-a, vlada u Zagrebu je obećala da će se povećati napore u sferi sprečavanja svih oblika finansijskog kriminala i pokrenuti odgovarajući akcioni plan.

Stavljanje na "sivu listu" FATF-a može značiti ozbiljan gubitak imidža zemlje i naravno, može imati odvraćajući učinak na strane investitore.

Ostale zemlje na spisku su, primjera radi, Sirija, Jemen, Mali, Nigerija, Burkina Faso ili Ujedinjeni Arapski Emirati.

Postoji i crna lista zemalja koje su klasifikovane kao visokorizične. Trenutno se na njoj nalaze samo tri države - Iran, Mjanmar i Sjeverna Koreja.

Crnogorska vlada ranije je upozorila da bi stavljanjem države na "sivu listu" moglo doći do opadanja njenog kreditnog rejtinga, kao i usporavanja u realizaciji inostranih investicija koje dolaze sa prostora država koje u potpunosti poštuju pravila u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

Ukoliko FATF stavi jednu državu pod pojačani nadzor, odnosno na "sivu listu", znači da se ta država obavezala i da će da ukloni utvrđene strateške nedostatke u okviru dogovorenog vremenskog perioda.

Naredna plenarna sjednica Manivala biće održana od 11. od 15. decembra u Strazburu.

Portal Analitika

Komentari (3)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
S Sreca_neregistrovani
08.12.2023. 14:51

Au kad ovo čuju u Srbiji ima da nas ostave na miru i pobjegnu i da se prave da nas čak i ne poznaju

0
0
D Deki_neregistrovani
08.12.2023. 06:44

Najveci perači novca su Sad i Velika britanija preko svojih off shore rajeva. A takođe i mnoge zemlje Eu. Zato pustite ljude da rade

1
2
R Rejting_neregistrovani
08.12.2023. 07:34

@Deki_neregistrovani U pravu si ti no ga njima može biti . Njih niko ne ocjenjuje nit smije . Jedino Kina ponekad kad je nagaze . Možeš mislit kakva je njihova veš mašina kad mi još peremo na potoku .

1
1