
Crna Gora, sticajem političko-izbornih, ili istorijskih okolnosti, došla je u situaciju da njen dalji razvoj, možda i presudno, bude zavistan od jednog njenog državljanina, Albanca i muslimana Dritana Abazovića. U građanski utemeljenoj i dosadašnjom politikom tako usmjerenoj Crnoj Gori, takođe multietničkoj, multikonfesionalnoj i multikulturalnoj, ništa neobično. Naprotiv. To bi trebalo da služi za ponos Crnoj Gori i onima koji su dominantno kreirali takvu državu i društvo, mada, ruku na srce, mnogim Crnogorcima i „normalnim“ ne imponuje baš činjenica da je nekoga drugoga, a ne pripadnika ove nacije zapalo da u jednoj delikatnoj situaciji odlučuje i o sudbini Crne Gore. Svakako, i moderna Evropa trebalo bi da iskreno, sada ponovo i vrlo naglašeno, oda priznanje takvoj Crnoj Gori. I dosadašnjoj vlasti, svakako.
Zar upravo činjenica da je na crnogorskim izborima jedna partija, na čijem je čelu Albanac, dobila nekoliko poslaničkih mandata, toliko da može da presuđuje ko će sada formirati vlast, nije, u najmanju ruku, neobična za Balkan, štaviše, endemična. I ne samo to, već ta okolnost može odrediti kuda će Crna Gora krenuti - da li će nastaviti, sa dosadašnjom, bar spoljnom politikom, ili će se sunovratiti čak i u daleku prošlost, sa svim posljedicama po nju, ali i za region.
Mogućnost da u Crnoj Gori, na vlast, ili u vlast, dođe jedan Albanac, u vremenu kad njen najmoćniji i najbliži susjed, Srbija, ima muke sa Albancima, kad je odnos prema njima dovela do nacionalne paranoje, upravo je jedan od dokaza da je Crna Gora osobena, i da, kao takva, zaslužuje opšte priznanje i poštovanje. Prije svega , i od samih Albanaca, crnogorskih, ali i onih u Makedoniji, od Kosova i Albanije.
Albanci u Crnoj Gori, ni danas, ni bilo kada otkad je Crna Gora dobila teritorije gdje oni dominantno žive, nijesu bili podređeni, još manje ugnjetavani. Crnogorski kralj Nikola Petrović imao je perjanike - Albance na svom dvoru, dakle - ljude od najvećeg povjerenja. Kralj je 1911. godine pomogao ustanak Malisora, Albanaca sa područja Malesije, protiv Otomanske imperije. Manje je poznato da je Crna Gora i tada pružila utočište hiljadama Malisora koji su bježali od osmanske osvete. A znamo da je 1999. godine u Crnu Goru sa Kosova, u jednom trenutku, prebjeglo oko 100.000 Albanaca. Malo je poznato da su Crnogorci, kad su, u Prvom balkanskom ratu, oslobodili Metohiju, imali sasvim korektan odnos prema domicilnom, albanskom, stanovništvu. Crnogorska žandarmerija, takozvani krilaši, nije se ponašala osvajački, za razliku od srpske vojske koja je osvojila Kosovo.
Svojim zaslugama, ali i zbog bliskosti nekih nacionalnih karakteristika Crnogoraca i Albanaca, Crna Gora nikada nije imala „probleme“ sa „svojim“ Albancima. Ni približno one koje odvajkada sa Albancima ima Srbija. Pa i zbog toga je Crna Gora drugačija od Srbije, nikad ne može biti Srbija.
Crnogorci, njihovi preci, nikada nijesu imali frustracije u odnosu na Albance. Crnojevići su, recimo, bili u vrlo bliskoj rodbinskoj vezi sa albanskim nacionalnim junakom Skenderbegom.
I Albanci su se prema Crnoj Gori odnosili drugačije, nego u drugim državama. Malisori su sa Crnogorcima u svom komšiluku, u Kučima, prije svega, po svjedočenju Marka Miljanova, imali takoreći bratske odnose. Upravo je Marko Miljanov svojim „Primjerima čojstva i junaštva“ napravio pravu apoteozu Malisorima - Albancima.
Ima i sasvim konkretnih, ljudskih, ali, po svojoj suštini, divljenja dostojnih primjera odanosti Albanaca Crnoj Gori. Jedan je možda najemotivniji. Poslije Prvog balkanskog rata trebalo je razgraničiti Crnu Goru i novonastalu državu Aibaniju. Na područje Malesije došla je međunarodna komisija, na čijem je čelu bio Francuz. Obilazeći teren, Komisija se jednog dana našla u kući porodice Ujkić (Ujkaj). Takoreći, kuća na osami, na terenu sa reljefom gdje nimalo nije lako povući graničnu liniju. Stari Ujkaj, glava porodice, kaže Francuzu: ,,Slušaj gospodine, u ovom pištolju su dva metka, jedan za tebe, a drugi za mene. Ako moja kuća ne ostane u Crnoj Gori, ubiću te“. I, naravno, Ujkići su zauvijek ostali u Crnoj Gori.
U krajnjem, imajući u vidu istorijsko iskustvo, ali, nema sumnje, i politiku prema manjinskim narodima, i socijalističke i postkomunističke Crne Gore, i ove koju je tri decenije vodila Demokratska partija socijalista, u današnjoj Crnoj Gori je moguće da se i Albanac domogne mogućnosti da njegov glas odlučuje i o sudbini države. Crna Gora je, već samim tim, realno građanska država, iako se sa time gotovo sprdaju potencijalni politički partneri Abazovićeve Udružene reformske akcije.
Ne može se nikako poreći da je Crna Gora prema manjinama, i Albancima, uvijek imala dosljedno zdravu, poštenu, principijelnu, politiku. Crnogorci su, predvođeni liberalima, i zlokobnih 90-ih godina branili Tuzi, sa dominantno naseljenim Albancima, od provokacija i pohoda političkih predaka i otaca istih onih koji se danas kunu u Albanca Dritana Abazovića.
Srpski pjesnik, nacionalista, Matija Bećković, mrzitelj Crnogoraca i Crne Gore ako nijesu po mjeri velikosrpskog i svetosavskog hegemonizma, licemjerno, indirektno, poručuje Abazoviću da dođe u Beograd, jer će ga, kaže, ,,Srbi nositi na rukama“. Ne sumnjamo u to, pošto je Abazović, u njihovim očima, dobio ulogu rušenja samostalne, nezavisne, građanske Crne Gore – i, ako to postigne, dobiće „čast“ da bude upisan kao „veliki Srbin“. Jednog dana, nije isključeno, da se „otkrije“ i njegovo „srpsko poreklo“. Kao što srpski istoriografi uporno tvrde da je Skenderbeg Kastriot, zapravo, Srbin, a da su ga Albanci prisvojili.
Mogu li velikosrpski nacionalisti i šovinisti da prihvate bilo kog Albanca ako nije po njihovom ukusu i mjeri? Samo ako bi mogli da ga upregnu svoje velikodržavne, hegemonističke, planove. Zato je Dritan Abazović danas tako svojatan i u Crnoj Gori, od strane onih kojima ovakva (do)sadašnja, Crna Gora ne odgovara, i u Srbiji, od strane nacionalista.
Kako srpski nacionalisti tretiraju Albance, svjedoči i to što su srpski mediji izmislili da je na patriotskom skupu u Podgorici, u nedjelju, uzvikivano „Viva Albanija“. U njihovim (zlo)upotrebama, Albanac, kad im se učini da može poslužiti velikosrpskim idejama i projektima, je heroj, štaviše ,,Srbin“, nosiće ga na rukama. A kad nije tako, onda Albanci i Albanija su predmet sprdanja i sredstvo plašenja i kuđenja. „Viva Albanija“ trebalo bi , u njihovoj interpretaciji, da kompromituje učesnike patriotskog skupa. Jer, svaka bliskost sa Albancima i Albanijom, po srpskom nacionalizmu, je nešto čime se može najbolje kompromitovati svako onaj koga oni ne doživljavaju kao svoga.
Zato, nepotrebna su, čak nedostojanstvena za njihove autore, pisma ubjeđivanja Abazovića da odabere „pravu stranu“. Prije svega, od toga, najvjerovatnije, nema nikakve koristi. A, drugo, ako istorijske činjenice i okolnosti savremene Crne Gore nijesu dovoljne za donošenje prave odluke, neka bude što će biti. Valjda će Crna Gora smoći pameti i snage da izađe i iz ovih iskušenja.
Komentari (12)
Klasična zamjena teza komunjari - nismo protiv Dritana kao političara, nego osuđujeml njegov čin što je u koaliciji sa anticrnogorcima i fašistima
Nesto se cudno desava evo tri dana onaj ..... iz URE se ne cuje,da li neko zna sta bi sa njim,da nema prehladu, nesto se koceperio mnogo mozda su mu ukucani rekli da smanji dozivljaj, ko ce ga znati!
@Mishko danas ćeš ga čuti pošto je dogovorena većina detalja oko formiranja vlade. Tako da pazi ti da se ne prehladiš.
@Mishko Pustili su ovoga eforicnoga mladoga situcije nesvjesnoga djecaka da rizikuje sve svoje a oni iz hladovine bez rizika posmatraju.POLITIKA JE KU.VA
Albanci u Crnoj Gori nisu u istoj frekuencije sa Abazovicem. I MIosevic jedno vreme se odazvao na Sejdu Bajramovic kada je bio rec cas sa bosnjacima, cas sa albancima. Prema tome Abazoviq predstavlja jednu malu koaliciju, koji nema mnogo razlike sa YUL-om . i Koliko ce da budu dostojni na politiku koji ce voditi njeni partneri unutra te koalicije Crno na Belo to je je druga stvar. Albanci u Crnoj Gori su u svoju zemlje i nisu dosljaci kao drugi. Albanci su patrioti u svojoj zemlji, volu evroatlantsku integraciju imaju osnov za to ako se gleda na emigraciju na zapadnim zemljama. Takodje svi albanci nisu glasali za Dritan "Bajramovica". Zivela nezavisna Crna Gora
Albanci su po mnogo cemu bliski Crnogorcima pa se sjecam da su bas srbijanski profesori sociologije za mnoge obicaje nazadne , po njima , voljeli da naglase kako su se zadrzali kod Albanaca i Crnogoraca. Albanci postuju istinu i hrabrost a preziru ljigavce i slabice . Dritan je jedan sjajan momak obrazovan, principijean i castan koji je do tih nekoliko mandata dosao uglavnom podrskom nealbanaca . Mnogo me razocaralo kad sam prije neki damn vidio provokacije i ........ ispred njegove kuce u Ulcinju.
ВЕЛИКА ГРЕШКА , ПРИЈАТЕЉУ! ЂОРЂЕ КАСТРИОТОВИЋ СКЕНДЕРБЕГ, НИЈЕ БИО АЛБАНАЦ ВЕЋ СРБИН КОЈИ СЕ ПРИМИО ВЕРУ МУХАМЕДАНСКУ.
@spavle ,bješe li Đorđe ili Đerđ???
@spavle i Tramp je srbin 🤣
@spavle Kastrai ili Kastrioti su veliko i slavno Albansko pleme (fis). Prije dolaska Osmanija svi Albanci su bili hriscani (katolici i pravoslavci) Fis Kastrati su mahom bili pravoslavci pa i Djerdj Kastrati (Kastriot) je bio Albanac Pravoslavac. Bice da su Kastratovici albanskog porijekla a ne obrnuto. U Vasojevicima i Kucima postoji veoma veliki broj prezimena izvedenih od albanskih prezimena. Velikosrpski nacional-sovinisti smatraju da su svi pravoslavci na Balkanu Srbi jer oni poistovjecuju vjeru i naciju sto je suludo. Otuda su se i u CG obreli Srbi samo zato sto su pravoslavci a crkva se k tome jos zove "srpska". Ne znam koje je ime te bolesti, srbobolja valjda.