Politika

Projekcije na bazi podataka koje su iznijele političke partije

Biće mnogo promjena u lokalnim upravama: Evo kako izgleda raspodjela mandata u svim opštinama

Jučerašnji lokalni izbori rezultiraće promjenom vlasti u nizu crnogorskih opština. To je glavni zaključak na osnovu preliminarnih rezultata i projekcije osvojenih mandata u 14 jedinica lokalne samouprave u kojima su juče građani iskoristili pravo glasa.

Biće mnogo promjena u lokalnim upravama: Evo kako izgleda raspodjela mandata u svim opštinama Foto: PA
Autor
MPAutor
Portal AnalitikaIzvor

Iako zvaničnih rezultata još nema, pri čemu će izbori na više birališta biti ponavljani, već sada je moguće napraviti presjek osvojenih mandata po opštinama.

Uz napomenu da je riječ uglavnom o projekcijama na bazi podataka koje su iznijele političke partije, u nastavku slijedi pregled kako bi lokalni parlamenti trebalo da izgledaju u 14 crnogorskih opština u naredne četiri godine.

U Baru po svoj prilici neće biti promjene lokalne vlasti. Koalicija oko Demokratske partije socijalista već je i proglasila pobjedu, računajući na podršku Socijaldemokrata, Bošnjačke stranke, a eventualno i liste Biram Bar.

Nakon liste "Prava stvar", najviše mandata pripalo je koaliciji Demokrate - "Evropa sad" - Ujedinjena Crna Gora, a cenzus su još prešli Demokratski front i URA-AA-Civis.

Bijelo Polje je jedna od tri opštine u kojima će koalicija oko Demokratske partije socijalista sačuvati vlast. Prema projekciji koju je iznio Demokratski front, lista DPS-SD-SDP-BP-LP ima 15 mandata, a Bošnjačka stranka četiri, što je dovoljno za apsolutnu većinu.

Ipak, treba imati u vidu i to da su iz DPS sinoć naveli kako su stigli do 18 mandata.

Kako god, u lokalnoj opoziciji će u naredne četiri godine po svoj prilici biti Demokratski front, Demokrate-Ujedinjena Crna Gora, Evropa sad, URA i SNP.

Demokratski front osvojio je apsolutnu većinu mandata u Budvi, te će ih imati dvostruko više od druge liste po snazi, na kojoj su predstavnici DPS, SDP, SD, LP i GI "21. maj".

Demokrate će u narednom sazivu budvanskog parlamenta imati četiri odbornika, a URA i SNP po jednog.

Ne bude li neočekivanih momenata, u Danilovgradu će doći do promjene vlasti. Iako je koalicija DPS-SD-LP osvojila najviše mandata, njeni oponenti imaju većinu, koja u slučaju te opštine iznosi 17 mandata.

Inače, u Danilovgradu je, prema preliminarnim rezultatima, čak devet lista prešlo cenzus.

U Kolašinu je lista DPS-SDP-SD blizu osvajanja i 10. mandata, ali to neće puno promijeniti stvari. Naime, i u toj opštini najvjerovatnije će doći do promjene na čelu lokalne vlasti.

Ne računajući nezavisnu listu grupe građana, koja je osvojila dva mandata, a koja je do sada bila u lokalnoj vlasti sa DPS-om, ostali sudionici izbora osvojili su 20 mandata. Među njima će najviše odbornika imati Demokrate i Ujedinjena Crna Gora (9).

SD, DPS i SDP osvojili su apsolutnu većinu u Plavu, tako da u toj opštini neće biti promjene na čelu lokalne uprave.

Bošnjačkoj stranci pripalo je sedam mandata, a cenzus su prešle još tri liste, među kojima je najbolji rezultat ostvario Demokratski front, koji će najvjerovatnije imati četiri odbornika.

Već po navici, apsolutna većina mandata u Plužinama pripala je Socijalističkoj narodnoj partiji.

Sve liste koje su u toj opštini izašle na izbore prešle su cenzus.

Do promjene na čelu lokalne uprave doći će i u Pljevljima, gdje je najveći broj mandata pripao Demokratskom frontu. Ta je lista osvojila 13 mandata.

Sa druge strane, koaliciji DPS-BS-SD-SDP pripalo je osam mandata, jedan više u odnosu na listu sa kandidatima Demokrata, Pokreta za Pljevlja i Ujedinjene. "Evropa sad" imaće četiri odbornika, a koalicija URA-SNP dva.

Najveće interesovanje, očekivano, vladalo je za rezultate u Podgorici. Ključna vijest je da u glavnom gradu DPS neće vršiti vlast nakon 24 godine.

Pokret "Za naš grad" imao je pojedinačno najbolji rezultat, no njihovi oponenti imaju komotnu većinu za formiranje lokalne vlasti, o čemu možete opširnije čitati u posebnom tekstu u nastavku.

Ovako izgleda novi sastav podgoričkog parlamenta: DPS bez gradonačelnika nakon 24 godine
14
Ovako izgleda novi sastav podgoričkog parlamenta: DPS bez…
24.10.2022 00:00

 Inače, u Podgorici su ispod cenzusa ostale tri izborne liste.

Očekivana dominacija Bošnjačke stranke, koja će i u naredne četiri godine voditi lokalnu upravu, obilježila je izbore u Rožajama.

Ta partija bi, prema preliminarnim rezultatima, mogla imati 22 od ukupno 34 odbornika u lokalnom parlamentu. Koaliciji DPS-SDP-SD-LP pripalo je osam mjesta, a cenzus su prešli i URA i Stranka pravde i pomirenja sa po dva mandata.

Rezultate u Šavniku treba uzeti sa velikom rezervom, najprije zato što slijedi ponavljanje izbora na više biračkih mjesta.

Iz tog razloga, aktuelna projekcija raspodjele mandata napravljena je isključivo na bazi rezultata koji su do sada poznati i nije konačna.

Izuzetno zanimljive postizborne kombinatorike mogle bi se dogoditi u Tivtu, pod uslovom da raspodjela mandata bude onakva kakva je trenutno na snazi.

Naime, koalicija DPS-SD-SDP-LP i Hrvatska građanska inicijativa imaju 15 mandata, dok sa druge strane koalicija Demokrate-DSS-Evropa sad, Demokratski front, Krtoljska lista i Tivatska akcija imaju 16 mandata. 

Drugoj strukturi, stoga, za većinu je potrebna podrška Bokeškog foruma, koji je osvojio jedan mandat.

Ipak, tu projekciju ne treba uzeti kao konačnu, s obzirom na to da se tek čekaju zvanični rezultati i da su promjene u odnosu mandata i dalje moguće.

Preliminarni rezultati, saopšteni iz Demokratskog fronta, govore kako je ta lista blizu apsolutne većine na prvim izborima održanim u samostalnoj Opštini Zeta.

Sa druge strane, koalicija DPS-SDP-SD osvojila je osam mandata, Demokrate jedan manje, a cenzus je prešla i SNP.

Na Žabljaku će doći do promjene u rukovodstvu lokalne uprave. Iako je koalicija DPS-SD ostvarila najbolji rezultat, za očekivati je da njihovi oponenti formiraju postizbornu koaliciju.

Kada je o njima riječ, najviše mandata imaće Durmitorska inicijativa (6), jedan više od Demokratskog fronta, odnosno Demokrata. 

I Žabljak je jedna od rijetkih opština u kojima su svi učesnici izbora prešli cenzus.


Portal Analitika