Zdravlje

Benefiti višestruki

Evo šta se dešava vašem tijelu ako svakog dana jedete sir

Sir je ukusna mliječna poslastica koja se često konzumira samostalno ili kao sastojak raznih jela, ali da li ste se zapitali kakve bi mogle da budu posljedice svakodnevnog konzumiranja sira?

Evo šta se dešava vašem tijelu ako svakog dana jedete sir Foto: TasteAtlas
N1Izvor

Eat This piše šta se dešava u vašem tijelu kad svakodnevno konzumirate ovaj mliječni proizvod.

Povećani unos kalcijuma: Sir je izvor visokokvalitetnih proteina i kalcijuma, ključnog za zdrave kosti. Istraživanja pokazuju da kalcijum ne samo da održava kosti već može i pomoći u prevenciji određenih vrsta raka, snižavanju krvnog pritiska, spriječavanju preeklampsije i može vam pomoći da održavate zdravu tjelesnu težinu.

Moguće smetnje s varenjem: Ako ste netolerantni na laktozu, sir može da izazve probleme s varenjem poput nadutosti, gasova i proliva.

Dobra vijest je da je sir značajno manje bogat laktozom od mlijeka i jogurta. Tvrdi, zreli sirevi imaju najmanje laktoze i obično se dobro podnose u malim količinama.

Poboljšanje mikrobioma crijeva: Određene vrste sireva, poput čedra, mogu da pruže korisne probiotike koji podržavaju zdravlje crijevnog sistema.

Potencijalno smanjenje rizika od bolesti srca: Iako je sir bogat zasićenim mastima, istraživanja sugerišu da konzumacija sira ne mora nužno da poveća rizik od bolesti srca.

Podrška oporavku mišića nakon vježbanja: Sir je izvor proteina koji može pomoći u oporavku mišića nakon vježbanja.

Kontrola kalorijskog unosa: Treba paziti na količinu sira koju unosite jer je bogat kalorijama te ga je lako pretjerano konzumirati. Osigurajte da sir kombinujete s drugim zdravim namirnicama i sastojcima poput integralnih žitarica, sušenog voća, povrća i zelene salate.

Na kraju, sir može biti koristan dodatak uravnoteženom načinu ishrane, ali treba paziti na porcije zbog kaloričnosti i sadržaja zasićenih masti.

Portal Analitika