
Crna Gora još nije počela sa vakcinacijom stanovništva protiv koronavirusa, iako su se pojavili novi, zarazniji sojevi, tako da je javni interes da se vakcinacija sprovede što prije, bez odlaganja.
Kako je juče najavljeno iz Ministarstva zdravlja, naredne sedmice se očekuje isporuka 50.000 ruskih vakcina Sputnjik V, a vakcinacija najugroženijih kategorija stanovništva, zdravstvenih radnika i starih osoba, bi trebalo da počne čim stignu vakcine. Kada tačno i kakva će biti dinamika – za sada može samo da se nagađa.
Vakcinacija građana je uveliko počela u susjednim i državama članicama Evropske unije. Jedan od razloga zašto Crna Gora u ovom trenutku nema nijednu vakcinu protiv koronavirusa je što je Ministarstvo zdravlja odbilo donacije ruskog biznismena Olega Deripaske (bivši vlasnik KAP-a) i grčkog biznismena Petrosa Statisa, koji su ponudili da za stanovnike Crne Gore obezbijede 100.000 ruskih i 10.000 kineskih vakcina.
Nakon negativnog stava tog vladinog resora pokrenuta je peticija ,,Vakcine odmah“ kojom se zahtijeva od Vlade i Ministarstva zdravlja da prihvate donaciju vakcina protiv koronavirusa koju je ponudio Statis.
Farmaceuti na usluzi građanima: Predsjednica Farmaceutske komore Crne Gore Milanka Žugić i epidemiološkinja Milena Popović Samardžić naglašavaju da se kasni sa nabavkom vakcina i da je vakcinacija stanovništva apsolutni prioritet. Iz Farmaceutske komore su poručili da farmaceuti žele da učestvuju u aktivnoj imunizaciji stanovništva, ističući da su njihove inicijative i mišljenja, dostavljene Ministarstvu zdravlja, najčešće ostajale bez komentara i odgovora.
U odgovorima na upit Portala Analitika iz Farmaceutske komore su naveli da su zabrinuti za zdravlje građana, te da je neophodna urgentna vakcinacija stanovništva.
,,Svjesni smo da je i ovog puta, kao i u prethodnim godinama, Farmaceutska komora na dostavljene brojne inicijative i mišljenja Ministarstvu zdravlja, kao nadležnim organu koji vodi zdravstvenu politiku, najčešće ostajala bez komentara i odgovora. Nijesmo nadležni da tumačimo zakonski osnov prihvatanja ili odbijanja donacije vakcina protiv koronavirusa, ali, kao zdravstveni radnici, želimo da i mi farmaceuti učestvujemo u aktivnoj imunizaciji stanovništva i samim tim pokažemo našu posvećenost građanima, jer su farmaceuti jedini zdravstveni radnici profesionalci, kod kojih se dolazi bez zakazivanja i koji su uvijek dostupni i na usluzi građanima”, rekli su iz Farmaceutske komore.
Napominju da su u razvijenim zemljama farmaceuti odavno uključeni u servis imunizacije i da su učinili vakcinaciju dostupnijom svakom građaninu.
“Trenutno, zbog nedostatka adekvatne zakonske mogućnosti vakcinisanje pacijenata u apotekama (pa i da su vakcine stigle) nije moguće, jer je neophodna obuka farmaceuta”, pojasnili su iz Farmaceutske komore.
Farmaceutska komora smatra da bi benefiti od edukacije stanovništva o informacijama o imunizaciji, koristi i eventualnom neželjenom dejstvu vakcina, datih od stručnih lica, bili nemjerljivi.
,,Nažalost, na ova naša pitanja Ministarstvo zdravlja godinama nije davalo i ne daje odgovore”, saopšteno je našem portalu iz Farmaceutske komore.
Vakcinaciju sprovesti što prije: Epidemiološkinja Milena Popović Samardžić nedavno je ocijenila da je Crna Gora prilično zakasnila sa nabavkom vakcina protiv koronavirusa, strategijom vakcinacije, ali i edukacijom građana o značaju imunizacije, te suočavanjem sa antivakserskim lobijem i teorijama zavjera. Konstatovala je da smo mala država i da se vakcinacija može prilično brzo sprovesti.
,,Kasnimo u nabavci vakcina, ali vrijeme čekanja možemo ispuniti intenzivnijom kampanjom, promovisanjem vakcina i pojašnjenjem razlika između dostupnih vakcina”, objasnila je ona.
Popović Samardžić je navela da se teorije zavjere i antivakserski lobi mogu zaustaviti jedino otvorenošću i edukacijom, te da ne treba biti „ekspertski nadobudan“, već odgovarati na svako pitanje ma koliko ono djelovalo banalno.
,,Kovid-19 je RNK virus koji je sklon mutaciji, samim tim je opasniji. Što više dopustite cirkulaciju virusa više ste izloženi riziku da sa svakom transmisijom mutira, jer su mikrobi pametni i nalaze način da prežive. Zato vakcinaciju treba sprovesti što prije, da bi se te mutacije spriječile. Za koliko ćemo se vakcinisati zavisi od nas, naravno, to jest koliko ćemo biti organizovani. Izrael je za kratko vrijeme vakcinisao 40 odsto populacije”, istakla je ona.
Dodala je da ,,imamo i one koji urušavaju kredibilitet i dovode u pitanje vakcinaciju”. Ukazala je na činjenicu da Crna Gora ima problem jer nema laboratoriju za kontrolu ljekova, pa zato mora da čeka nalaze iz drugih država i Evropske unije.
“U istu prostoriju treba da sjednu oni koji su “za” vakcinu i koji su “protiv” nje i da ukrste argumente, a ne da imamo medijska prepucavanja. Ne treba se igrati životima ljudi, jer vrlo bi bilo značajno da znamo koliko je ljudi po drugi put dobilo koronu, jer znam slučaj čovjeka koji je prvo imao blage simptome, a kada se drugi put razbolio, preminuo je. Nama trebaju objektivni podaci, a zašto Institut za javno zdravlje to ne iznosi, drugo je pitanje. Kasnimo u nabavci vakcina, strategiji i kampanji. Ljudima se mora objasniti kako stvari funkcionišu da bi se izgradilo povjerenje”, zaključila je Popović Samardžić.