
Kompanija "Veletex" iz Podgorice, kupovinom imovine Zemljoradničke zadruge "Župa" u stečaju, postala je vlasnik poljoprivrednog imanja od 44 hektara na lokaciji nikšićke Župe. Za potrebe razvoja projekta podizanja modernog voćnjaka, "Veletex" je formirao kćerku firmu - "Naše voće" doo, Nikšić koja je postala vlasnik i upravnik imanja.
U aprilu 2018. godine podignuta je prva ''tabla'' voćnjaka, sadnjom 13.000 komada sadnica sorte zlatni delišes i greni smit, a 2019. i 2020. godine posađeno je još 15 hektara u sortama gala, crveni delišes i greni smit.
Sa ove plantaže će na crnogorsko tržište ove godine stići oko 120 tona jabuke, a plan kompanije Naše voće, je da za par godina pokriju 20 odsto potreba (2.000 tona) crnogorskog tržišta kada je ovo voće u pitanju.
Kako za Portal Analitika kažu iz Našeg voća ovogodišnja berba je i dalje u toku, a prinos je za sada u očekivanim granicama.
''Berba je i dalje u toku. Završili smo berbu sorte Gala gdje smo imali prinos od nekih 40 tona. Danas smo nastavili sa berbom Zlatnog delišesa, a očekujemo da će njegov prinos biti oko 50 tona. Crveni delišes će biti spreman za berbu za 15 dana, dok Greni smit očekujemo krajem mjeseca. Očekujemo da će ukupni prinos sve četiri sorte biti oko 120 tona'', govori Milan Golubović iz Našeg voća.
Jabuke iz Župe isključivo za crnogorsko tržište
Sunčano ljeto im je, kako Golubović dodaje, išlo na ruku, a ovonedjeljne promjene im ne kvare berbu jabuke koju će plasirati domaćim potrošačima.
''Tokom ljeta je bilo lijepo vrijeme, pogodno za rad u voćnjaku. Trenutna kiša nas malo usporava u berbi ali to je sastavni dio posla. Za sada će jabuke biti plasirane isključivo na tržištu Crne Gore. Tačnije, naše jabuke se već nalaze u crnogorskim marketima i dostupne su zainteresovanim potrošačima'', govori Golubović.
Radna snaga koja je angažovana za berbu je iz Župe nikšićke, a kako Golubović dodaje, zbog položaja voćnjaka i klimatskih uslova proizvod je vrhunskog kvaliteta.
‘’Naša plantaža se nalazi na 800 metara nadmorske visine što odlično pogoduje jabuci kao kulturi. Zbog toga imamo manje hemijskih tretmana nego proizvođači koji se nalaze u ravničarskim predjelima i smatramo da je naš proizvod zdraviji što potvrđuju i analize iz Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI)’’, ističe Golubović.
Pandemija pokazuje značaj domaće proizvodnje
Pandemija koronavirusa je mnogim državama u svijetu dovela do finansijske krize, a ovakvi trenuci, kako ocjenjuje Golubović, najbolje oslikavaju značaj domaće proizvodnje.
''Sada najbolje vidimo koliko je značajno da imamo domaći proizvod, iako smo tek u početnoj fazišto se tiče naše proizvodnje. Ovo je prva komercijalna berba jer je voćnjak i dalje mlad. Svake godine očekujemo da ćemo imati sve veće i veće prinose. Takođe,imamo u planu proširenje zasada i izgradnju objekta za čuvanje i preradu voća.Kada projekat podizanja novih zasada bude završeni voćnjak bude u punom rodu,očekujemo prinos od 2.000 tona što je otprilike oko 20 odsto potreba crnogorskog tržišta.Kada budemo imali adekvatne skladišne kapacitete, bićemo u prilici i da otkupljujemo viškove proizvodnje ostalih, manjih proizvođača iz Crne Gore'', ističe Golubović.