Politika

Stav

Izbori pred vratima

DPS kao ključna i državotrovna partija ima istorijsku odgovornost, možda veću nego u maju 2006, da predloži i podrži kandidata koji može da istovremeno mobiliše crnogorsku biračku bazu kao i pripadnike manje brojnih naroda

Izbori pred vratima Foto: Schreenhot
Danilo Kalezić
Danilo KalezićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Iskoristila je parlamentarna većina još jednu priliku da prozapadnoj opciji suzi manevarski prostor. Zakazujući izbore u najranijem terminu demonstirana je politička osionost i nespremnost da se akutna pitanja crnogorskog društva rješavaju sistemski. 

I dalje nad izbornim procesom visi Damoklov mač nepostojanja funkcionalnog Ustavnog suda, što opet može da proizvede situaciju "permanentnog Šavnika". Odnosno da predsjednica Skupštine preuzme i funkciju predsjednika države. Postao bi to jedinstven slučaj da dvije partije čiji rejting ne prelazi tek par procenata kontrolišu tri ključne državne funkcije. 

Sa terena dnevne politike treba preći na državno odgovorno ponašanje

Scena savršeno postavljana za izbornu utakmicu srpskog i ruskog sveta protiv ostatka prozapadne opcije u, paradokaslno, jednoj od najmlađih članica NATO. Poraz suverenističkog kandidata stvorio bi nenadoknadivu psihološku prednost uoči vanrednih parlamentarnih izbora, što treba da utaba put trijumfu izdaje. Ostatak je više nego očigledan.

Dalje, po svom karakteru, predsjednički izbori su najranjiviji na maligni uticaj i metode hibridnog rata. Kandidati postaju laka meta medijskih kampanja satanizacije i internet trolova. Posebno u situaciji gdje dominantan dio medijske scene, uključujući Javni servis, neće biti naklonjen kandidatu prozapadne opcije. 

Ne treba trošiti riječi na lakoću kojom će konvertovane rublje ulaziti u Crnu Goru. Podrazumijeva se i prisustvo kandidata čiji će jedini cilj biti ideološko dezaviusanje ključnog kandidata. Sve to je samo manji segment izazova pred kojim se nalazi prozapadni dio političke javnosti. 

Uzimajući u obzir date okolnosti, DPS kao ključna i državotrovna partija ima istorijsku odgovornost, možda veću nego u maju 2006. godine, da predloži i podrži kandidata koji može da istovremeno mobiliše crnogorsku biračku bazu kao i pripadnike manje brojnih naroda. 

Predsjednički izbori najranjiviji na maligni uticaj i metode hibridnog rata

Matematika prethodnih izbora nedvosmisleno pokazuje da je taj birački korpus dovoljno jak za pobjedu u prvom krugu, čak i novonastalim okolnostima rasturanja države ili, eufemistički rečeno, "promjene vlasti". Sa terena dnevne politike treba preći na ono što je državno odgovorno ponašanje i razumjeti težinu istorijske odgovornosti koja treba da trasira sudbinu nacionalnog i državnog projekta.

U tim kategorijama se i krije personalno rješenje za predsjedničkog kandidata koji može da stabilizuje crnogorske prilike. Drugačije od toga ove izbore čine Robsepjerovom giljotinom.

Portal Analitika