
„Za dalji razvoj Crne Gore neophodno je da uskoro dobije stabilnu vladu koja će uspjeti da ispuni sve uslove potrebne za jednu funkcionalnu državu kroz jake institucije, a to je uslov za nastavak procesa ulaska u Evropsku uniju“, poručio je u razgovoru za Portal Analitika poslanik Bundestaga Josip Juratović.
Prema njegovim riječima, građanke i građani Crne Gore su na najveći praznik demokratije – izborima dali povjerenje njihovim reprezentima i time obvezali sve, kako kaže, demokrate Crne Gore da kroz usklađivanje njihovih političkih ciljeva dogovore stabilnu vladu.
„Dakle, ključno će biti ubuduće da prioritet za uspostavljanje vlade bude nacionalni interes Crne Gore umjesto stranačkih i još gore ličnih političkih ciljeva“, kaže Juratović.
Sagovornik Analitike smatra da će Pokret Evropa sad biti „prisiljen“ da vodi pregovore s različitim strankama s obzirom na to da im, kako dodaje, neće biti jednostavno da uspostave parlamentarnu većinu s 26 odsto osvojenih glasova.
„Pri čemu djelovi Demokratskog fronta više ne bi smjeli da igraju ključnu ulogu, barem ne u onom smislu kao što je to bilo za vrijeme vlade takozvanih “dvanaest apostola“. Drugim riječima, na drugoj strani je tu i DPS koji bi takođe mogao biti jedan od mogućih partnera za uspostavljanje potrebne koalicije. U svakom slučaju, gospodin Milojko Spajić da bi dobio stabilnu većinu u parlamentu moraće da pregovara sa svim strankama koje su prošle cenzus, a privatne netrpeljivosti će morati da stavi u drugi plan“, poručuje Juratović.
Uticaj SPC i Beograda zavisi od onih koji će sastavljati vladu
Upozorava i da se ne smije zanemariti uticaj SPC i Beograda na političku situaciju Crne Gore, ali i u regiji, a koliko će stvarno uticati na formiranje vlade Juratović kaže da to zavisi i od onih koji će tu vladu sastavljati.
„Po mom mišljenju, nijedna vlada ne bi smjela da dozvoli uplitanja izvana u unutrašnja politička pitanja. Što se tiče Beograda, mislim da je Vučić sada previše zaokupljen svojim problemima u Srbiji i da mu uplitanje u unutrašnju politiku Crne Gore ne ide u korist. Kada je riječ o SPC, mišljenja sam da ona ima uticaja na sve stranke osim DPS-a, Socijaldemokrata i manjinskih stranaka, ali taj uticaj nije više tako jak kao što je bio pri formiranju prošle vlade“, ističe Juratović.
Politički akteri ne ulivaju povjerenje u ozbiljnost EU ciljeva CG
Komentarišući nisku izlaznost na nedavnim paralamentarnim izborima u našoj zemlji, Juratović primjećuje da je cjelokupna kampanja bila tematski relativno dosadna i populistička.
To je, kako dodaje, dovelo do toga da su građani izrazili nepovjerenje u sve političke partije i time su svi kažnjeni.
„Osim toga, poslije izgubljenih predsjedničkih izbora Mila Đukanovića jedan dio DPS-ovog biračkog tijela nije izašao na izbore, dok su nova stranka PES, kao i mnoge druge, izgubile biračko tijelo jer su nastale iz pokreta protiv Đukanovića koji se ovog puta makao sa čela DPS-a, a strategija izborne kampanje se do sada zasnivala na izborima protiv njega“, ističe Juratović.
Nada se, kaže, da će ubuduće političke stranke Crne Gore kroz svoje programe i ciljeve, a ponajviše političkim radom i vjerodostojnošću zainteresovati biračko tijelo Crne Gore da demokratskim učešćem i djelovanjem obogate demokratski sistem zemlje kvalitetnom politikom.
„To bi trebalo da bude biti glavna vodilja i cilj Crne Gore na njenom putu u EU“, izričit je Juratović.
Istina je, kako dodaje, da je Crna Gora bila još do prije dvije do tri godine najdalje odmakla na putu u EU od svih zemalja regije, ali su isto tako procjene da je, nažalost, u zadnjih nekoliko godina taj proces stagnirao.
„Kriterijumi za ulazak u EU su poznati i želim političkim akterima Crne Gore puno uspjeha na tom putu. Međutim, ono što je do sada pokazano i onaj tempo koji smo doživjeli zadnje dvije tri godine nam baš ne uliva puno povjerenja u ozbiljnost tih ciljeva i namjera“, poručuje Juratović.
Šta PES podrazumijeva pod Evropom
U svakoj izbornoj kampanji se, kaže on, uglavnom pretjeruje i daju obećanja koja je teško ispuniti.
„Sigurno teško iz razloga jer se moraju stvarati koalicije, a time i kompromis. Međutim, kada se jedna stranka koja se deklariše isključivo za Evropu, a zasniva populistička predizborna obećanja samo na minimalnim penzijama, nerealnim povećanjem ličnih dohodaka za koje treba prije svega seriozni proračun, a u isto vrijeme zvučnog proevropskog naziva onda se pitamo šta ta stranka podrazumijeva pod Evropom i putem Crne Gore u EU“, ističe sagovornik Analitike.
Napominje da je interes EU da se u Crnoj Gori uspostavi društvo demokratskih vrijednosti jakih i stabilnih institucija, a tek tada, kaže, dolazi do mogućnosti realizacije izbornih obećanja.
„Dakle za ulazak u EU treba stvoriti preduslove za realizaciju zatvaranja 35 poglavlja, ali i po pitanju vjerodostojnosti da Crna Gora stvarno živi demokratske vrijednosti“, naglašava Juratović.
Kada je u pitanju Zapadni Balkan, odnosno procjene kako bi se novi politički momenat u Crnoj Gori u perspektivi mogao odraziti na zemlje regiona, Juratović je stava da se već odrazio, što su, kako dodaje, pokazale slike sa uličnih aktivizama u posljednje dvije, tri godine.
„I potpuno je normalno da kada se vide te slike s ulica i raskol u društvu po pitanju nacionalnog identiteta u tom slučaju EU i NATO savez jako je oprezan a susjedne zemlje po pitanju mira i stabilnosti u regiji ozbiljno zabrinute. Crnoj Gori treba pod hitno nacionalno jedinstvo i stabilna vlada koja će isključivo, pored unutrašnjihpolitičkih ciljeva, raditi i na povjerenju sigurnog partnera EU i NATO saveza“, kategoričan je Juratović.
Žao mi je što birači nijesu prepoznali socijaldemokratiju
Osvrćući se na rezultat SDP-a, kojoj je u susret parlamentarnim izborima pružio podršku uz poruku da je jako bitno da ova partija što jače uđe u Parlament Crne Gore kako bi pospješila državu i njen put u EU, Juratović kaže da mu je žao što biračko tijelo u ovim preplitanjima crnogorskog društva nije prepoznalo socijaldemokratiju, koja u Evropi kao najstarija stranka svoju politiku od začetka gradi na demokratskim vrijednostima i solidarnosti.
„Socijaldemokratska stranka Crne Gore je sestrinska stranka socijaldemokrata Evrope i potpuno je normalno da se solidarišemo i uoči izbora jedni drugima dajemo podršku. Žao mi je što u ovom košmaru koji se odvijao u Crnoj Gori teško bilo prepoznati seriozitet jedne demokratske stranke i što im nije uspjelo da uđu u parlament", kaže sagovornik Analitike.
Nadam se, dodaje, da će im to ubuduće uspjeti, te da će ih glasači prepoznati kao ozbiljnu stranku socijalne pravde kao što to i jeste SDP Crne Gore.
"Društvo demokratskih vrijednosti na čijim temeljima je izgrađena EU je nezamislivo bez jake socijaldemokratske stranke koja je uvijek bila vizionar, ali i vjerodostojna politička opcija za mir i stabilnost kako u zemlji tako i u globalnim razmjerima", zaključuje Juratović.