
U svega tri dana, u Crnoj Gori zabilježena su dva homofobna napada - na LBGT drop in centru ostavljena je poruka "Smrt pe**rima" sa nacrtanim kukastim krstom, a nakon toga aktivisti za ljudska prava Danijelu Kaleziću prijećeno je smrću.
U prvom slučaju, policija je identifikovala dva maloljetnika kao počinioce ovog krivičnog djela, a u slučaju prijetnje smrću VDT je formiralo predmet i radi na rasvjetljavanju slučaja.
Nezavidnoj društvenoj klimi u našoj zemlji doprinosi i činjenica da je advokat Velibor Marković, poznat po mizoginim, šovinističkim i homofobnim stavovima, delegiran od strane Vlade da bude u sastavu Komisije koja bi trebalo da ispita usaglašenost odredbi Temeljnog ugovora sa SPC. Iz navedenog jasno je da su najviše državne instance, zapravo, ravnodušne na govor mržnje, netrpeljivosti i netolerancije.
Ovakva dešavanja, nažalost, nijesu novitet u Crnoj Gori, jer već duže svjedočimo homofobnim izjavama kako pojedinih političkih zvaničnika, tako i vjerskih poglavara, ali i napadima na LGBT populaciju i osporavanju elementarnih ljudskih prava, diskriminaciji...
Nakon novih napada i prijetnji, aktivista za ljudska prava Danijel Kalezić u razgovoru za Portal Analitika kazao je da se LGBT osobe u Crnoj Gori ne mogu osjećati bezbjedno, budući da se prijeti ugrožavanjem elementarnog ljudskog prava - prava na život.
"Kada u tri dana imate napad na LGBT drop in centar na kome je napisano "Smrt pe**rima" i nacrtan kukasti krst, a zatim i prijetnju smrću preko društvenih mreža, ne možemo reći da se osjećamo bezbjedno. Država je ta koja mora da nas zaštiti, procesuiratii adekvatno kaznititakve pojedince", poručio je Kalezić.
Crna Gora, kako dodaje, ima dobra zakonska rješenja, ali je sporna njihova primjena u praksi.
"Iako su u našem zakonodavstvu ovakvi napadi prepoznati kao krivična djela počinjena iz mržnje, za koja se predviđaju oštrije sankcije, često imamo situacijuda se u praksi izbjegava da se ona kvalifikuju kao takva. Zbog toga su kazne blage, a morale bi biti drastičnije, kako bi imale odvraćajuće dejstvo. Dosta stvari unutar pravnog sistema bi se moralo unaprijediti. Takođe, emacipacija i edukacija mogle bi da doprinesu promjenama i rješavanju postojećih problema", ukazuje Kalezić.
Narativi političara podstiču mizoginiju i homofobiju
Izraženi govor mržnje je, kako ocjenjuje Kalezić, veliki problem u Crnoj Gori, a izložene su mu sve društvene grupe.
"Tako ni ovi slučajevi napada na LGBT osobe nijesu izolovani od generalne društvene atmosfere, u kojoj određeni političari, zarad političkih poena ili u cilju skretanja pažnje sa tema koje im ne odgovaraju, često svojim akcijama i izjavama podstiču na mržnju i produbljuju podjele", napominje Kalezić.
Nakon posljednjih napada, Kalezić ističe da mu je teško da ocijeni jesu li se stvari poboljšale u odnosu na prethodni period ili zapravo - pogoršale.
"Imali smo pomaka u proteklom periodu, ali evo osnovno pravo na život, u naznakama, počinje da bude upitno. Mislim da smo imali određenih napredaka, ali smo i u mnogim aspektima nazadovali, zbog toga što živimo u zemlji u kojoj se narativi govora mržnje, mizoginije i homofobije hranei podstičuna različite načine", poručuje Kalezić.
Ističe da bi volio da se na ovome zaustavi, ali i da se plaši da uz političarei interestne grupacijeod kojih kreće ovakav narativ, možemo još dublje da tonemo kao društvo.
"Ljudi se podstrekuju na to, i kao posljedicu imamo situacije koje su se desile, a koje su kumlinacija svega onoga što se kroz neodgovorne poruke, prije svega od strane pollitčara, upućuje ka društvu", stava je Kalezić.
I vjerske institucije morale bi biti sankcionisane
Poštujući pravo na slobodu vjeroispovijesti svakog pojedinca, i načelo po kojem bi svi morali biti jednaki pred zakonom, naš sagovornik smatra da vjerske institucije ne bi smjele da imaju privilegovan položaj u smislu odsustva odgovornosti usljed širenja govora mržnje.
"Po pitanju javno izrečenog govora mržnje prema LGBT osobama desio se zaokret nakon smrti određenih vjerskih poglavara i dolaska novih. Čak smo imali jednu od izjava koja je vodila ka tome da postoji neko razumijevanje u odnosu na usvajanje Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola u Srbiji", navodi Kalezić.
Međutim, kako dodaje, evidentno je da su se slični narativi protiv drugih društvenih grupa zadržali.
"Nije dobro po društvo to što su vjerske organizacije u značajnijoj mjeri privilegovane, pa od strane nadležnih institucija nisu sankcionisane za govor mržnje i širenje mržnje i netrpeljivosti. One su pošteđene, što ne bi smjelo da se dešava jer zakon mora biti jednak za sve. Pošteda od pravde bilo koje organizacije, pa i vjerske, ili pojedinca veoma je opasna, unazađuje društvo i onemogućava razvoj demokratije", poručuje Kalezić.
Svega 15 istopolnih parova sklopilo brak
Takođe, prema dostupnim informacijama, od usvajanja Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola svega 15 parova je u Crnoj Gori skopilo brak.
Ovaj Zakon je, kako ističe naš sagovornik, samo djelimično primjenjiv u praksi, jer kompletno zakonodavstvo još nije povezano i usklađeno sa njim.
"Radi se na tome, imali smo određeni zastoj, ali sada se polako napreduje", zaključuje Kalezić.