Društvo

Izvršni direktor Queer Montnegro poručuje da je LGBTIQ+ zajednica uvijek bila dio crnogorskog društva

Knežević: Vjerujemo u slobodu, klerikalizacija u sekularnoj državi opasna je po cijelo društvo

Sagovornik Analitike napominje da je Crna Gora sekularna država, te da neće pristati na klerikalizaciju i polarizaciju društva. Vjeruje i da će sjutrašnji Prajd pokazati stepen razvijenosti građanskog koncepta društva, koliko god to SPC osporavala  

Knežević: Vjerujemo u slobodu, klerikalizacija u sekularnoj državi opasna je po cijelo društvo Foto: PA
Desanka Markuš
Desanka MarkušAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Jubilarni, deseti Montenegro prajd – Povorku ponosa koja simbolizuje borbu za prava, jednakost i rušenje stereotipa - ponovo dočekujemo u atmosferi u kojoj homofonija i govor mržnje nad LGBTIQ+ zajednicom ne jenjavaju. Ne zaostaje sa „podrškom“ ni Mitropolija crnogorsko-primorska SPC koja, u susret Prajdu, danas u Podgorici organizuje „Moleban za svetinju braka i očuvanje porodice“.

Pozivajući na ovaj događaj, mitropolit Joanikije Prajd je nazvao „razvratnim i nemoralnim“, opisujući ga kao "agresivno, nasilno i uz pomoć novca i moći nametanje novih, izopačenih sistema vrijednosti". Slične poruke mogle su se čuti i nedavno u Beogradu, uoči Europrajda, kada je patrijarh SPC Porfirije služio "Svenarodni moleban za svetinju braka i porodice".

Imajući u vidu dešavanja u Crnoj Gori u protekle dvije godine, sveopštu klerikalizaciju društva, te očigledan politički uticaj struja iz Beograda, ovakav postupak crkve, ali i govor mržnje prema LGBT zajednici, nijesu iznenadil organizatore crnogorskog Prajda.

Izvršni direktor organizacije Queer Montenegro Miloš Knežević, u razgovoru za Portal Analitika kazao je da nije prvi put da ovakve poruke stižu sa adrese SPC, ali i da neće pristati na klerikalizaciju i podijeljenost društva koje su, kako ističe, i više nego evidentne u posljednjih dvije i po godine.

Prajd ne ugrožava tradicionalne vrijednosti 

„Navikli smo na ovakvo ponašanje MPC jer ovo nije prvi put da direktno targetiraju i diskriminišu LGBTIQ+ zajednicu, ali i Montenegro prajd, koji je građanski protest. On kao takav, ni na jedan način ne može i ne ugrožava tzv. tradicionalne vrijednosti i tradicionalnu porodicu. Ono što i ovim Prajdom želimo podsjetiti javnost jeste da je LGBTIQ+ zajednica uvijek bila i biće dio crnogorskog društva i da nas niko više ne može stavljati u određene kalupe koji se kose sa demokratskim i slobodarskim načelima“, poručio je Knežević.

Poruke koje je poslala MCP i njen poglavar Joanikije, Knežević smatra ozbiljnim optužbama.

„Govor mržnje koji nam je upućen svih ovih godina od strane SPC-a, a koji je i više nego javan, treba da zabrine prije svega institucije sistema, koji isti kao takav ne procesuiraju. Crna Gora je sekularna država, a mi nećemo dozvoliti da trpimo klerikalizaciju i polarizaciju našeg društva koja je i više nego evidentna posljednjih dvije i po godine“, ističe naš sagovornik.

Odgovor SPC-u: Moraće da se naviknu

Promovisanje klerikalizacije u sekularnoj državi kakva je Crna Gora, kako ocjenjuje, otežava borbu za ostvarivanje osnovnih ljudskih prava i jako je opasno po cjelokupno društvo.

„Montenegro prajd je jedini građanski protest koji i dalje nije dozvolio da nijedna vrsta političkog previranja utiče na njegov rast i razvoj, pogotovo da se umiješa u organizaciju istog, već je sve vrijeme okrenut ka potrebama zajednice i rješavanju onih problema zajednice sa zahtjevima koji dolaze direktno od LGBTIQ+ osoba u Crnoj Gori“, istakao je Knežević.

Upitan koju poruku bi uputio SPC kao odgovor na retoriku koja se može čuti od crkve ovih dana, Knežević navodi da ne želi da se obrati bilo kojoj vjerskoj instituciji koja negira ljudska prava.

„Moj odgovor njima je moje postojanje kao pripadnika LGBTIQ+ u ovom društvu i na to će morati da naviknu“, poručio je Knežević.

Ne pristajemo na „ali“

Slogan desetog Montenegro prajda koji će biti održan u subotu u glavnom gradu je „Nema više ali“. Iza njega se krije snažna poruka usmjerna ka javnosti, ali i donosiocima odluka.

„Mi biramo da se odupremo lancima, da vjerujemo u slobodu i da se za nju borimo. Ovogodišnjim sloganom šaljemo jasnu poruku javnosti, donosiocima odluka, svima onima koji ne žele ili odbijaju da nas čuju, da nakon 10 godina ne odustajemo i da nećemo odustati od naše borbe. Ne želimo „ali“ kao opciju sa kojom neko može dalje manipulisati našim životima. Ne pristajemo na „ali“ koje dobijamo od društva kada nam kaže da nas „prihvata“ ali samo u naša četiri zida. Naročito ne pristajemo na „ali“ od strane donosioca odluka koji nam često govore da možda nije najbolje vrijeme da se aktivnije bave našim životima kroz kreiranje politika koje će nam isti i unaprijediti“, jasan je Knežević.

Naš sagovornik pozvao je crnogorsku javnost da 8. oktobra u Podgorici u što većem broju izađe na Montenegro prajd.

„I da svi zajedno, putem mirnog građanskog protesta, uz poruku „Nema više ali“, pokažemo da je Crna Gora inkluzivna, sekularna, multietnička i multinacionalna država koja poštuje prava i dostojanstvo svih svojih građana i građanki, a borba za ljudska prava mora biti neprestana“, naglasio je Knežević.

Obrazovni sistem da bude prvi u borbi protiv homofobije

Kako dodaje, prethodne godine pokazale su istrajnost LGBTIQ+ zajednice, a ovim Prajdom poručuju da su i dalje tu i da se njihovo postojanje ne može negirati ili izbrisati.

„Jedan od najvećih uspjeha jeste donošenje Zakona o partnerstvu lica istog pola, međutim, Zakon i dalje nije u potpunosti primijenjen. Radimo na tome da spriječimo napade i nasilje na našu zajednicu i da se isto procesuira na adekvatan način“, kaže Knežević.

Ovogodišnjim Prajdom zahtijevaju i prisustvo LGBTIQ+ tema u obrazovnom sistemu u Crnoj Gori jer, kako ocjenjuje Knežević, formalni obrazovni sistem treba da bude prvi na liniji borbe koja će smanjiti govor mržnje i homofobiju u društvu.

„Zalažemo se za punu primjenu svih donesenih zakona i Strategije za unapređenje kvaliteta života LGBTIQ osoba u Crnoj Gori, besplatnu i svima dostupnu hormonsku terapiju, poboljšanu saradnju sa lokalnim samoupravama kako bi se život naše zajednice poboljšao u svim opštinama Crne Gore“, naveo je Knežević.

Pokazaćemo stepen razvijenosti građanskog društva 

Iako prethodna dešavanja, kako u državi tako i u regionu, ukazuju na mogućnost incidenata, Knežević poručuje da zaista vjeruju da se to ne može desiti.

„Moram da pohvalim i više nego odličnu saradnju sa Upravom policije i Centrom bezbjednosti Podgorica koji već 10 godina zajedno sa nama daju maksimum napora da svaki Montenegro prajd prođe u najboljem redu. Sigurni smo da će i ovogodišnja Povorka ponosa biti i više nego uspješna. Vjerujem da ćemo i ovim građanskim protestom još jednom pokazati stepen razvijenosti građanskog koncepta društva koliko god nam ista ta SPC to osporavala i pokušavala da unazadi“, ističe Knežević.

Bogat sadržaj Neđelje, finale sjutra uz Povorku ponosa

Kako napominje, aktivistički duh i nove ideje neophodni su kako bismo uspješno nastavili našu borbu za potpunu jednakost.

„Proteklih mjeseci aktivno smo radili na pripremi Neđelje. Ono što je jako važno napomenuti jeste činjenica da je cjelokupan program Neđelje ponosa i sam Montenegro prajd, što uključuje narativ Prajda, zahtjeve, vizuelni identitet, došao od zahtjeva same LGBTIQ+ zajednice, tako da Montenego prajd i ove godina oslikava ono što su zapravo direktni zahtjevi zajednice“, poručuje Knežević.

Montenegro-prajd

Deseti Montenegro prajd počeo je Neđeljom ponosa koja traje od 3. do 8. oktobra. Protekle dane obilježio je bogat sadržaj, a posljednja dva obilježiće panel diskusija „Deset godina povorke ponosa“ u Podgorici, zatim radionica Ogledalo, a potom se organizuje Porodični dan.Sve ovo biće održano danas, dok je subota rezervisana zaPovorku ponosa.

„Povorka ponosa će ove godine biti proširena i kreće sa Trga nezavisnosti. Početak Povorke ponosa planiran je za 16 sati, a ulazi će biti otvoreni od 15“, ističe Knežević.

Portal Analitika