
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije, izjavio je prošle sedmice da je sa crnogorskim premijerom Zdravkom Krivokapićem postignuta saglasnost da, nakon uskršnjih praznika, bude potpisan Temeljni ugovor između države Crne Gore i SPC u Crnoj Gori.
SADRŽAJ UGOVORA CILJANO JE TAJNA
U razgovoru za Portal Analitika advokat Nikola Martinović ocijenio je da SPC Temeljni ugovor suštinski potpisuje sama sa sobom jer je, kako je istakao, premijer Krivokapić u njenoj potpunoj vlasti.
„Ono što me kao pravnika zabrinjava je činjenica da Temeljni ugovor treba da potpiše patrijarh Porfirije, čelnik SPC kojom se upravlja iz Beograda i koja je nacionalna crkva Srbije. To stoji u Statutu SPC i u Zakonu o vjerskim zajednicama Srbije. Dok, s druge strane, Ugovor potpisuje premijer Krivokapić koji je vjernik SPC i pred patrijarhom Porfirijem ničice pada. Kada potpisujete ugovor, po svom sadržaju i suštini, ima smisla samo ako ga potpisuju ravnopravne stranke, dok u ovom slučaju nemate dvije ravnopravne već samo jednu stranku“, smatra Martinović.
Prema njegovoj ocjeni, Temeljni ugovor je koncipiran kao kompenzacija SPC za njeno političko djelovanje tokom parlamentarnih izbora u avgustu 2020. godine.
„Premijer je osoba koja je izabrana intervencijom SPC i teško je vjerovati da će on u ugovornim odnosima sa tom crkvom, koja ga je birala i postavila na mjesto predsjednika vlade i koja ga i dan danas drži na toj poziciji, biti objektivan i štititi interese države Crne Gore. Potpuno je prirodno da će SPC insistirati da on zaštiti njene interese jer u protivnom ako počne štiti interese Crne Gore uskratiće mu podršku i on više neće biti premijer“, kazao je Martinović.
Naš sagovornik smatra da Krivokapić sadržaj Ugovora neopravdano i nedemokratski drži u tajnosti.
„Mislim da se to drži ciljano, jer da ima nešto što bi moglo donijeti blagodeti Crnoj Gori - ne vjerujem da bi to iko normalan krio“, naglasio je on.

Martinović objašnjava da temeljni ugovori, odnosno ugovori kojima se regulišu odnosi vjerske zajednice i njena pozicija u nekoj državi, služe da se urede prava vjerskih organizacija kao i način i okvir njihovog djelovanja. Dakle, dodaje on, da se vjerske organizacije uvedu u zakonite i demokratske porcedure povodom njihovog djelovanja kao vjerske institucije.
„Najčešće im se zabranjuje bilo kakvo političko djelovanje, ali im se garantuje sprovođenje vjerskih aktivnosti jer su vjerske organizacije koje danas funkcionišu u svim demokratskim državama formirane u svrhu povećanja religioznosti koja u krajnjem cilju ima svrhu poboljšanje odnosa među ljudima“, podvukao je Martinović.
BEOGRAD ŽELI DA UPRAVLJA SA SPC U CRNOJ GORI
On smatra da je sasvim ispravno što će Ugovor u ime SPC potpisati patrijarh Porfirije jer, kako kaže, eparhije te crkve u Crnoj Gori nemaju nikakvu autonomiju.
„SPC u Crnoj Gori, kako je vide njeni čelnici iz Beograda, nije nikakva ni autonomna, ni posebna institucija. U pitanju je samo jedan dio SPC kojom se upravlja iz Beograda i imaće onoliko autonomije koliko joj to dopuste iz srpske prijestonice. Mitropolit Amfilohije, dok je bio živ, svojim je ličnim autoritetom na neki način kompenzovao tu notornu činjenicu da crkvena organizacija u Crnoj Gori jeste pod potpunom upravom vlasti u Beogradu“, navodi Martinović.
Napominje da se sada savim jasno pokazalo kako poslije smrti Amfilohija beogradski crkveni krugovi žele da primjene ono što je bilo poznato i za života mitropolita, tj. da sprovode apsolutnu vlast nad djelovanjem SPC u Crnoj Gori.
„Ovakvo djelovanje vrha SPC je sasvim u skladu sa njenim Ustavom i jasno ukazuje da će se crkvom u Crnoj Gori upravljati iz Beograda. Mislim da o tome više niko ne može imati bilo kakvih dilema ili zabluda“, ocijenio je Martinović i dodao kako oko toga treba da se zabrinu učesnici prošlogodišnjih „litija“ koji su, kako kaže, tada bili vođeni idejom da je crkva u Crnoj Gori na neki način autonomna i samostalna.
Sagovornik Portala Analitika je istakao kako se zalaže za demokratizaciju crkvenih institucija, a ne za njihovu birokratizaciju što je, kako kaže, tendencija svugdje u svijetu.
CRKVE DA KORAČAJU U SKLADU S VREMENOM
„Pošto žive u društvima koja se demokratizuju i crkve moraju koračati u skladu sa vremenom. Ne može crkva konzervisati svoje djelovanje na nivou srednjeg vijeka, što se kod nas dešava. To je poseban apsurd u djelovanju SPC u Crnoj Gori. Ona želi svoj način djelovanja zaštiti na nivou srednjeg vijeka, a za sebe prigrabiti sva prava 21. vijeka - što u najmanju ruku nije principijelno“, objasnio je Martinović.
Upitan da li se svojevrsna ofanziva SPC na Crnu Goru može zaustaviti, s obzirom na činjenicu da, prema podacima istraživanja Fakulteta političkih nauka u Podgorici, ona uživa podršku čak 40 odsto ukupne populacije, naš sagovornik je ocijenio da pitanje podrške crkvi treba povezati sa pitanjem podrške određenim političkim strukturama, kao i sa pitanjem obrazovanosti crnogorskih građana.
„Najveći problem je što crnogorska populacija nema potreban demokratski kapacitet i to nam je ozbiljna kočnica ka EU, a demokratski kapacitet treba da ima populacija, a ne samo institucije“, zaključio je Martinović.