Poljoprivreda

Iz Ministarstva poljoprivrede kazali da će nakon usvajanja agrobudžeta objaviti sve javne pozive

Obećali prve isplate podrške sredinom godine

Iz Ministarstva poljoprivrede tvrde da kašnjenje usvajanja agrobudžeta ni na koji način neće oštetiti poljoprivrednike, bivši ministar u prelaznoj vladi tvrdi suprotno

Obećali prve isplate podrške sredinom godine Foto: Agros.me
PobjedaIzvor

Agrobudžet je pripremljen i nakon usvajanja budžeta će biti dostupan, a svi javni pozivi odmah objavljeni, saopšteno je Pobjedi iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Iz tog resora, na čijem je čelu Aleksandar Stijović, nijesu precizirali da li će ovogodišnji agrobudžet biti veći od prošlogodišnjeg. Poručili su da je dodjela podrške poljoprivrednicima ove godine ostvarivana bez zastoja, u skladu sa privremenim finansiranjem koje je donijelo Ministarstvo finansija.

Agrobudžet

''Novim agrobudžetom nije predviđeno smanjenje nijednog vida podrške, a predviđen je veći broj investicija nego prethodnih godina. Iznos agrobudžeta ćemo objaviti nakon što bude usvojen na Vladi, ali želimo da istaknemo da sredstava ima dovoljno za sve koji ispune kriterijume i uslove iz javnih poziva, a da se iznos kreira u odnosu na interesovanje i mogućnost proizvođača da utroše opredijeljena sredstva'' kazali su Pobjedi iz Ministarstva poljoprivrede.

Predstavnici Ministarstva tvrde da će raspodjela sredstava biti pravedna i da će obuhvatiti sve koji možda do sada nijesu imali priliku da ostvare podršku, te da neće biti neracionalnog trošenja sredstava.

''Proizvođači mogu da očekuju dobro kreirane i nove komponente mjera, punu posvećenost i podršku savjetodavnih službi i administracije prilikom apliciranja, kao i efikasnost prilikom kontrole i isplate'' rekli su iz Ministarstva i pozvali poljoprivrednike da se prijave u što većem broju i da imaju spremnu dokumentaciju.

''Ovogodišnji agrobudžet kreiran je sa posebnom pažnjom i vodilo se računa da nakon krize izazvane pandemijom ne uskratimo proizvođačima nijednu mjeru na koju mogu aplicirati'' kažu iz Ministarstva i navode da poljoprivrednici mogu da računaju na sve uobičajene vrste podrške.

'' Agrobudžet će sadržati i prošireni obuhvat investicija, gdje bi pomenuli, na primjer, podrška povrtarskoj proizvodnji, koja je unaprijeđena novim komponentama i za realizaciju ove mjere predviđa se veći iznos nego ranije'' najavili su iz Ministarstva poljoprivrede.

Povrtari i voćari

Dodali su da se veći iznos podrške predviđa i za nabavku mehanizacije, priključaka i opreme, koja će se sprovoditi u dvije komponente.

''Za voćne zasade predviđen je veći iznos podrške za investicije u nabavku protivgradnih mreža sa pratećom konstrukcijom, povećan je iznos za direktna plaćanja u stočarskoj kao i u biljnoj proizvodnji'' rekli su iz Ministarstva.

Tvrde da poljoprivrednici znaju da se podrška ne dovodi u pitanje i da nesmetano planiraju proizvodnju i očekuju podršku u redovnom terminu.

''Većina mjera agrobudžeta sprovodi se bez prethodnog odobravanja, što znači da poljoprivrednici vrše nabavke, a nakon objavljivanja javnih poziva dostavljaju zahtjeve, kako bi im se refundirala sredstva koja su ostvarili kao podršku'' rekli su iz Ministarstva poljoprivrede.

Istakli su da prve isplate kreću sredinom godine, a u ovom momentu administracija je spremna i čeka usvajanje agrobudžeta i objavljivanje javnih poziva.

Na pitanje da li su u toku ove godine isplaćivani redovno svi predviđeni vidovi podrške, iz Ministarstva su kazali da se premije u mljekarstvu isplaćuju redovno i da je u toku isplata za mart. Dodali su da su kroz mjeru podrške jačanju otkupne mreže mlijeka isplaćene premije za decembar, januar i februar, dok je za nabavku sjemena za vještačko osjemenjavanje krava izvršena posljednja isporuka u skladu sa važećim ugovorom. Sva davanja su, kako kažu, isplaćivana u skladu sa privremenim finansiranjem.

Posljedice

Inženjer stočarstva Budimir Mugoša (SDP), koji je i sam poljoprivredni proizvođač, a bio je i ministar poljoprivrede u prelaznoj vladi 2016. godine, prošle sedmice je kazao Pobjedi da će posljedice toga što agrobudžet još nije usvojen biti ogromne, te da ćemo imati značajno smanjenje poljoprivredne proizvodnje.

''Budžet neće biti usvojen prije druge polovine maja, a početkom juna agrobudžet. U tom periodu su poljoprivrednici najopterećeniji poslovima, tako da će teško odvojiti vremena za prikupljanje dokumentacije za javne pozive, koji zahtijevaju administrativnu i terensku kontrolu i ogromno vrijeme'' rekao je Mugoša, koji smatra da je katastrofalna greška ako se ostvari nagoviještena ideja da svi pozivi budu objavljeni istog dana, jer za to nemaju kapaciteta ni Ministarstvo ni poljoprivrednici.

Portal Analitika