
Svakome ko je pratio sjednice Skupštine Crne Gore posljednjih mjeseci teško je moglo promaći, da nakon što se konstatuje kvorum, u plenarnoj sali ostane često tek jednocifren broj poslanika. Tokom posljednjeg Premijerskog sata pojedina izlaganja ministara pratili su, gotovo isključivo, poslanici, na čija pitanja su predstavnici Vlade odgovorali.
S obzirom na činjenicu da su primanja crnogorskih parlamentaraca, ne računajući mnoge druge beneficije koje idu uz njihov status, tri do četiri puta veća od prosječne plate u Crnoj Gori - postavlja se pitanje da se li ova praksa može smatrati odgovornim odnosom prema građanima koje predstavljaju u Skupštini.
Prazne stolice ruše kredibilitet izvršne vlasti
Politički analitičar Srđan Vukadinović ističe u razgovoru za Portal Analitika da odsustvo poslanika sa sjednica parlamenta pokazuje da se njima upravlja "na daljinski" .
Ova Vlada nema nikakav kredibilitet
„Oni će doći na zasjedanja i ponašati se kako im se naredi. U aktuelnom sastavu parlamenta su ljudi koji nijesu spremni da sučeljavaju programe na plenumu, niti da raspravljaju o bitnim stvarima. Takođe, činjenica da poslanici masovno napuštaju salu tokom premijerskog sata, kad na njihova pitanja odgovaraju premijer ili ministri, ukazuje na to da ova Vlada ne uživa veliko povjerenje“, ocijenio je Vukadinović za naš portal.
Imajući u vidu i da značajan broj poslanika vlasti i opozicije bojkotuje rad parlamenta, prema mišljenju Vukadinovića, prazne stolice u plenarnoj sali Skupštine dodatno ruše kredibilitet izvršne vlasti.
„Ova Vlada nema nikakav kredibilitet. Ono što drži ovu Vladu je slijepa pokornost DF-a i Demokrata prema SPC, jer se zna da je premijer Krivokapić eksponent SPC. I jedno i drugo je nezamislivo u 21. vijeku. Realno, mi ni ne znamo zašto poslanici iz parlamentarne većine bojkotuju parlament jer ima institucionalne mehanizme da svoje zahtjeve riješi“, naveo je Vukadinović.
On je nazvao „političkim mučenjem“ dešavanja na političkoj sceni u zadnjih par mjeseci.
„Ključno rješenje su svakako novi parlamentarni izbori, ali to ne žele ni parlamentarna većina, ni opozicija. Niko ne pokreće pitanje povjerenja Vladi. URA je najveći krivac za ovo stanje. URA je čvrsti saveznik srpskog sveta, što je drugo ime za Veliku Srbiju. Faktički, URA je prevarila svoje glasače građanskim konceptom, jer ide zajedno sa kleronacionalistima. S druge strane, ni DPS u ovom trenutku ne želi nove izbore jer nema čvrste koalicione partnere. DPS će ključnog partnera morati da traži u aktuelnoj većini i tu prije svega mislim na Bečićeve Demokrate, koje bi to moguće uradile pod pritiskom stranih ambasada. Crnoj Gori treba većina koja je izglasala rezoluciju o Srebrenici“, poručio je Vukadinović.
Kako je dodao, građani treba da očekuju „nastavak političkog mučenja najmanje još pola godine“.
Broj poslanika u Skupštini optimalan
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Luiđ Škrelja, kazao je za Portal Analitika kako je tačno da određeni poslanici ne nalaze za shodno da budu u sali nakon što se konstatuje kvorum, ne samo tokom premijerskog sata, nego i kada se raspravlja o zakonskom aktima i rješenjima ali, kako kaže, ima više razloga zbog kojih do toga dolazi.
Dolaze izbori, građani će tražiti od svakog poslanika da im podnese izvještaj za protekli period
„Ne branim nikoga već iznosim realnu situaciju u parlamentu. Ili zasjedaju odbori, ili je neko zavisan od cigareta pa izlazi vani, a moguće da imaju i nekih drugih obaveza“, objašnjava Škrelja.
On navodi kako je institut poslaničkog pitanja vezan isključivo za poslanika koji postavlja pitanje i za ministra koji na postavljeno pitanje treba da odgovori.
„Dakle, bilo koja vrsta drugih aktivnosti od strane poslanika je nedozvoljena i samim tim poslanici nemaju ni obavezu da prisustvuju poslaničkim pitanjima, sem onih koji čekaju odgovore“, precizirao je Škrelja.
Jedan broj poslanika i poslanica rijetko se javlja za riječ, te je i novinarima koji redovno prate sjednice Skupštine često teško da ih prepoznaju. Upitan da li je broj poslanika u crnogorskom parlamentu optimalan, Škrelja ocjenjuje da jeste.
„Brojnost poslanika u Skupštini je određena Ustavom. Ne samo u Skupštini Crne Gore, nego u svakoj lokalnoj samoupravi i zavisi od rasta biračkog spiska. Naime, na svakih 6.000 građana ide jedan poslanik. Lično smatram da nije mnogo, mislim da je optimalno“, kazao je poslanik DPS-a.
Dodaje da su komentari na pasivnost pojedinih njegovih kolega mogli da se čuju i ranije.
„Nema tog propisa, Ustava ili zakona koji može natjerati poslanika da bude aktivan. To je subjektivna stvar svakog poslanika koji smatra da je, možda, dovoljno samo da se pojavi tamo i da je time završio posao. Ali, dolaze izbori, pa treba izaći pred građane, a oni će tražiti od svakog poslanika da im podnese izvještaj što je uradio za protekli period“, zaključio je Škrelja.