
Iako zvanični rezultati tek treba da budu potvrđeni, među sudionicima jučerašnjih izbora došlo je do saglasja povodom nezvaničnih - pa su na kraju večeri gotovo svi iznijeli identične brojke u vezi sa podrškom koju su dobili, kako oni, tako i njihovi konkurenti.
Na bazi tih podataka, već se može napraviti i okvirna projekcija raspodjele mandata u lokalnim parlamentima na Cetinju, u Mojkovcu i u Petnjici. Dok u prijestonici građane zastupaju 33 odbornika, u preostale dvije opštine juče su birali 31.
Kada je riječ o Cetinju, tamo apsolutnog pobjednika nema. Demokratska partija socijalista, kako sada to izgleda, osvojila je 14 mandata, a Socijaldemokratska partija, koja je zabilježila veliki rast podrške, osam.
Građanski pokret URA će u predstojećem sazivu cetinjskog parlamenta imati četiri odbornika, dok će po tri mjesta pripasti Staroj gardi Liberalnog saveza Crne Gore i Demokratskoj Crnoj Gori. Cenzus je prešla i koalicija Socijaldemokrata i Liberalne partije, ali iznad tri odsto nijesu mogli Ekološka Knjaževina Stara Crna Gora i Socijalistička narodna partija.
U Mojkovcu je stanje slično kao na Cetinju, jer niko nije imao natpolovičnu podršku birača. Demokratska partija socijalista, prema preliminarnim rezultatima, osvojila je 14 mandata, a koalicija "Za budućnost Mojkovca" (Demokratski front - Socijalistička narodna partija - Radnička partija) sedam.
Demokratama su pripala četiri mandata, a Ujedinjenoj Crnoj Gori, listi "Ne damo Mojkovac" i Građanskom pokretu URA po dva. Mojkovac je i jedina opština u kojoj su svi sudionici izbora prešli cenzus.
Nešto drugačije bilo je u Petnjici, gdje je postojao apsolutni pobjednik izbora. To je Demokratska partija socijalista, koju će u predstojećem sazivu lokalne skupštine predstavljati 17 odbornika.
Nakon njih, najviše mandata pripalo je Bošnjačkoj stranci - šest, a potom slijede Stranka pomirenja i pravde sa tri mandata. Socijaldemokratama i Demokratama pripala su po dva mandata, Socijaldemokratskoj partiji jedan, a cenzus nije prešla Socijalistička narodna partija.