Predstavnici Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove nedavno su tim povodom održali sastanak sa predstavnicima Tužilaštva i podnijeli krivičnu prijavu protiv nn lica za trovanje pasa, za sve slučajeve o kojima je Uprava obaviještena.
Takođe, održan je i sastanak sa predstavnicima civilnog sektora, na kome su razmotrene mogućnosti za dalje zajedničko djelovanje po ovom pitanju i definisani dalji koraci i mjere radi sprečavanje ovakvih nehumanih događaja, koji predstavljaju opasnost po zdravlje, kako životinja (kućnih ljubimaca), tako i ljudi naročito djece.
„U tom pravcu biće dogovorene aktivnosti i procedure postupanja i nadležnih i građana u takvim slučajevima“, saopšteno je iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove
Čipovano 22.825 pasa
Savjet je na sjednici, održanoj juče, istakao da je ostvaren dobar odziv vlasnika kućnih ljubimaca – pasa u dijelu identifikacije i registracije tih životinja, što, kako su ocijenili, ohrabruje i ukazuje na evidentan razvoj svijesti o odgovornom vlasništvu.
Od početka uspostavljanja Registra kućnih ljubimaca, registrovano je 22.825 pasa, ali i njihovih vlasnika. Takođe, psi su vakcinisani protiv bjesnila, čime se značajno doprinosi očuvanju zdravlja životinja i uopšte javnog zdravlja.
„Akcija čipovanja i vakcinacije u protekle dvije godine bila je praktično besplatna za vlasnike, jer je podržavana kroz Agrobudžet, odnosno Program mjera obavezne zdravstvene zaštite životinja, sa ciljem što većeg odziva vlasnika i rješavanja mnogih izazova u ovoj oblasti“, navedeno je u saopštenju.
Savjet je predložio da se i u 2021. godini nastavi sa dosadašnjom praksom podrške vlasnicima kućnih pasa da registruju ljubimce, uz simboličnu participaciju od dva eura.
Podrška NVO projektima dala rezultate
Projekti civilnog sektora u oblasti zaštite dobrobiti životinja, koje je finansiralo Ministarstvo poljoprivrede, odnosno Uprava za bezbjednost hrane u periodu 2018-2020 godine, dali su rezultate. Članovi Savjeta obaviješteni su da su svi projekti podržani u ovoj godini realizovani predviđenom dinamikom. Savjet je sugerisao da se sa naročitom pažnjom osmisli Javni poziv u oblasti zaštite dobrobiti životinja za 2021. godnu, kako bi rezultati podržanih projekata civilog sektora bili vidljivi na terenu.
Zaključeno je da su realizovane sve planirane aktivnosti definisane u prethodnom periodu po pitanju zaštite dobrobiti kućnih ljubimaca. Među tim ciljevima bio je i Predlog programa za kontrolu populacije pasa sa akcionim planom koji je poslat na mišljenje nadležnim instituacijama.
Još jednom je istaknuto da će u narednom periodu biti odlučujuća uloga lokalnih uprava koje treba da donesu lokalne planove za kontrolu populacije pasa, što će Savjet svakako pratiti, kao što će pratiti i dalje aktivnosti Radne grupe za izradu Zakona o zaštiti dobrobiti životinja.