
„Glavni odbor LPpružio je podršku kandidatu koji ima najviše šanse da objedini crnogorsku opoziciju, građanski blok i ponese pobjedu na predstojećim izborima za predsjednika države, a to je u ovom trenutku Milo Đukanović. Prema svim pokazateljima jasno je da će u drugi krug izbora sigurno proći jedino on, za ostale je teško tvrditi kome su najviše šanse, ali čini se da je to ipak Andrija Mandić sa najozbiljnijom infrastrukturom i podrškom među partijama vladajuće većine“, ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika lider Liberalne partije Andrija Popović.
Popović podsjeća da je Liberalna partija apelovala više puta na važnost okupljanja opozicije oko zajedničkog kandidata za predsjednika države, shvatajući važnost ovog trenutka za budućnost crnogorskog društva i dalju perspektivu razvoja države i njenog evropskog puta.
Stava je i da će pobjedu u drugom krugu izbora odnijeti kandidat aktuelne parlamentarne opozicije.
„Iluzorno je očekivati da u drugom krugu Đukanović - Mandić pobjednik bude bilo ko osim Đukanovića“, izričit je Popović.
Izbor nije težak
Kako naglašava, jasno je da će ishod predsjedničkih izbora biti ključan za determinisanje crnogorske politike u narednoj deceniji.
„Predsjednik je neko ko ima najveći legitimitet u državi, koga građani neposredno biraju i ko predstavlja magistralne pravce nacionalne politike jedne države u svijetu. Crna Gora, kao zemlja koja počiva na evropskim vrijednostima, članica NATO saveza i neko ko teži članstvu u EU ne smije sebi dozvoliti avanturizam da za prvog čovjeka ima nekoga ko će urušiti takva postignuća i ugled države u Evropi i svijetu“, naglašava sagovornik Analitike.
Ubijeđen je i da ćemo u mandatu novog predsjednika biti spremni da budemo članica EU i da zbog toga treba dobro voditi računa ko će voditi procese koji su ključni za život i budućnost građana.
„Dovoljno je da pogledamo što je sa pozicija izvršne vlasti napravila ova i prethodna vlada koje su uspjele za samo dvije godine da dovedu u pitanje ono što smo gradili gotovo dvije decenije, i izbor neće biti težak“, poručuje Popović.
Duh iz boce pušten, vlast se ne trudi da ga obuzda
Komentarišući uplitanje trećih strana u crnogorski izborni proces, Popović naglašava da već godinama upozoravaju na hibridni rat koji se vodi protiv Crne Gore te da ni mnogo veći sistemi nijesu odoljeli takvom izazovu, a za malu državu poput naše to je, kaže, posebno opasno.
„Vjerujem da su baš zato i naši zapadni saveznici jasno i glasno upozorili na to, ne samo SAD već i visoki zvaničnici više država Evrope i NATO-a. Dakle, to nije politička priča, već ozbiljan bezbjednosni problem, a to smo najbolje viđeli 2020. kada je kampanja dezinformacija, unošenja smutnje i nesigurnosti u javnost i pokušaja potpunog haosa u institucijama sistema dovela do onoga do čega je dovela. Pušten je duh iz boce, a ova vlast ne trudi se da ga obuzda jer su na njemu i došli na pozicije moći“, kaže Popović.
Stava je da u nestabilnom regionu kakav je Zapadni Balkan takav rat lažima, dezinfomacijama i dizanjem tenzija može biti okidač za probleme ozbiljnih razmjera koje je teško držati pod kontrolom.
„Zato je važno da odgovorno i beskompromisno ukazujemo na takve pojave, ali i da se nadležni obračunaju sa takvim pojavama naročito u on line i javnom prostoru. Potrebno je dodatno zakonski regulisati tu oblast, ipak živimo u poodmaklom 21. vijeku kada je on line prostor jednako značajan kao i svaki drugi javni prostor“, smatra Popović.
Tragikomična vratolomija o rekonstrukciji smijenjene Vlade
Osvrnuvši se na naum aktuelne parlamentarne većine da sastavi novu, ili rekonstruiše palu vladu Dritana Abazovića, sagovornik Analitike napominje da je nemoguće legalno i legitimno formirati bilo kakvu novu vladu bez održavanja izbora.
„Ne bi me iznenadile bilo kakve vratolomije ove većine da očuva pozicije moći, ali svjesni su da je svaki takav pokušaj neustavan, nelegitiman i osuđen na propast. Dakle, nemoguće je formirati novu Vladu u ovom sazivu Skupštine koja proizilazi iz neustavnog i pučističkog Zakona o predsjedniku. Takva Vlada bila bi državni udar“, kategoričan je Popović.
Tragikomična je, kaže, i vratolomija oko rekonstrukcije Vlade koja je izgubila povjerenje u Skupštini i koja je u ostavci.
„Potpuni je nonses rekonstruisati Vladu koja je prije sedam mjeseci smijenjena više nego tropetinskom većinom ukupnog broja poslanika. Ukoliko se, ipak, zbog svoje želje za moći i foteljama, ova većina i premijer budu drznuli i ohrabrili da naprave takav potez, osudili bi sebe unaprijed na propast, Crnu Goru međunarodno izolovali i legitimisali atmosferu u kojoj je sve moguće i u kojoj svako može da radi što hoće, bez ikakvih političkih principa i kontrole“, upozorava Popović.
Suvišno je, dodaje, govoriti o tome koliko je takva atmosfera opasna.
„Ne može biti dobro kad svako, naročito sa pozicija državne moći i sile, može da radi što mu padne na pamet bez ikakve kontrole, koristeći situaciju da nema Zakona o Skupštini i Vladi. To je civilizovan svijet prevazišao prije nekoliko vijekova, ali naša politička scena očigledno nije“, izričit je Popović.
Blokada Ustavnog suda agenda vladajuće većine
Blokada Ustavnog suda, kako ukazuje, bila je jasna politička agenda vladajuće većine da drži zemlju kao taoca njihove krnje većine.
„Vlada koja je već dugo bez povjerenja, tehnička i praktično u ostavci, istrajavala je na tome kako bi još makar neko vrijeme produžili svoj opstanak i prolongirali vanredne parlamentarne izbore na kojima bi bili zbrisani sa političke scene Crne Gore“, ističe Popović.
Kako dodaje, uz velike pritiske kako opozicije, javnosti, tako i međunarodne javnosti, na kraju smo konačno i dobili Ustavni sud sa kvorumom za odlučivanje.
„Nažalost, i tu je nastao problem oko sudije iz redova manjinskih naroda. Ne mislim da je to dobro, iako je to zakonska odredba, jer se zasigurno profesionalne sudije iz redova manje zastupljenih naroda koje su uvijek imale mjesto u ovakvim institucijama, čini se, svode samo na nacionalnu pripadnost, međutim, to je zbilja ukupne političke situacije“, ocjenjuje Popović.
Liberalna partija će, kako nam je kazao, pružiti podršku onome što bude dogovor partija manjinskih naroda kako bi u ovom trenutku na najkvalitetniji način prevazišli ovaj izazov.
Đukanović bi morao da raspušti Skupštinu i raspiše izbore
Kada je riječ o Zakonu o predsjedniku, Popović ističe da je ne samo nama već cijelom demokratskom svijetu jasno da je to neustavan i pučistički zakon.
„Dakle, Zakon koji oduzima ingerencije Ustavom propisane predsjedniku države i delegira ih Skupštini koja i predlaže i bira mandatara i Vladu, pokušaj je koncentracije sve moći, gotovo diktature, parlamentarne većine i potpuno eliminisanje sistema međusobne kontrole grana vlasti. To je udar na temelje države i demokratije i jasno je da će Ustavni sud oboriti takav Zakon pa će se konačno akteri ovog neustavnog djelovanja morati suočiti sa posljedicama svojih odluka“, smatra Popović.
Upitan smatra li da će predsjednik Đukanović, ukoliko vlada ne bude formirana do roka koji ističe 15. marta, iskoristiti ustavno ovlašćenje da raspušti Skupštinu, Popović kaže da je predsjednik dokazao i do sada da je poštovao Ustav, radeći ono što je najbolje za stabilnost države i očuvanje institucionalnog sistema i demokratskih mehanizama.
„Vjerujem da bi predsjednik, nakon ovog roka morao, shodno Ustavu, da raspusti Skupštinu i da raspiše vanredne parlamentarne izbore, te da se konačno stvore preduslovi za formiranje stabilne većine i izlazak iz ove agonije i političke krize koja muči crnogorsko društvo godinama, a dovela nas je na korak od ponovnog uvođenja sankcija EU, kao prije 30-ak godina, istina tada kao dijela državne zajednice“, zaključuje Popović.