Politika

Stav

Postoji li PES

Onog trenutka kad Spajić, koji evidentno sebe dugoročno ne veže za Crnu Goru, odluči da napusti politiku ili na to bude prisiljen to će značiti i kraj samog Pokreta. Pitanje je da li će tada ceh njegovog vulgarnog populizma platiti funkcioneri koji tu i ostanu

Postoji li PES Foto: Pobjeda/ D.Malidžan
Danilo Kalezić
Danilo KalezićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Okolnost da lokalni izbori u Podgorici i Kotoru još nisu formalizovani kao i da pregovori o formiranju vlasti ne počinju teorijski ne treba da bude smetnja za traženje odgovornosti i opšte preispitivanje unutar samih stranaka. Prvenstveno među onim koji čine izvršnu vlast gdje se rezultat Pokreta Evropa sad, još u koalicionom aranžmanu sa Demokratama, posebno ističe u strmoglavom padu.

Nemajući odgovor na ono što su ključne determinante DF-a, PES sve više liči na njihovu tehničku ili administrativnu podršku

Kratkotrajno najveća crnogorska partija u nizu lokalnih izbora doživljava pad podrške, treba reći u odnosu na ne tako davno održane parlamentarne izbore, što pokazuju i više sprovedenih istraživanja javnog mnjenja. Konzervativne procjene pokazuju da je uz osnivača i drugog čovjeka Pokreta, predsjednika Jakova Milatovića, PES izgubio 40% biračkog tijela.

Veći je problem u onome što u PES-u ostaje. Incidenti i gafovi manjeg i većeg intenziteta koje generišu funkcioneri i poslanici nedjeljama pune naslovne strane. Dijapazon zloupotreba se kreće od onih sitnih, poput transporta pokućstva službenim vozilom, pa sve do sumnji u upletenost u prevare međunarodnog karaktera.

Taj segment najbolje ilustruju nerazjašnjeni odnosi premijera Milojka Spajića sa bjeguncima od pravde poput Do Kvona ili notornog Džordža Kotrela, osuđenog za pranje novca, iznuda i ucjena.

Neobično je, bar na prvi pogled, da sve to ne proizvodi potrebu za preispitivanjem ili traženjem odgovornosti. Čak ni onda kad uzročno-posljednična veza između afera i pada rejtinga postane očigledna čak i političkim laicima.

Nameće se pitanje šta je i da li zapravo PES uopšte kao partija postoji, odnosno da li je to ništa više od populističkog balona na koji je nalijepljena slika premijera Spajića. Grupa ljudi koje vežu nerealizovane lične i profesionalne ambicije u drugim partijama i organizacijama.

Teorijski - partijama jednako treba infrastruktura koliko i ideološki zaokružen sistem vrijednosti. Ovo prvo Spajićeva poslovična nezainteresovanost ili nerazumijevanje prepušta pojedincima koji gotovo i da nemaju prethodno slično iskustvo. Činjenica da partija koja pledira da bude najveća duže od dvije godine nije u stanju da ekipira odobre u većini crnogorskih gradova ukazuje na frapantnu neorganizovanost, teško objašnjivu bilo kome ko procese prati van države.

Ekonomski i socijalni populizam uz manjak smislene partijske identifikacije ubrzava pad rejtinga PES-a i proizvodi novu verziju Demokrata

Opasniji je nedostatak ideologije koji sve više supstituše formalno manji koalicioni partner u vidu bivših činioca DF-a. Uprkos namjeri da se konstituiše kao partija "velikog šatora" (eng. Big tent) i pridobije podršku šireg političkog spektra, PES ne uspijeva da profiliše održiv ideološki okvir.

Ekonomski i socijalni populizam uz manjak smislene partijske identifikacije zapravo ubrzava pad njihovog rejtinga i proizvodi novu verziju Demokrata.

Paralelno, nemajući odgovor na ono što su ključne determinante DF-a, PES sve više liči na njihovu tehničku ili administrativnu podršku. O ulaganju i profilaciji novih kadrova suvišno je i govoriti. Sve navedeno otvara pitanje Koliko je i da li je uopšte PES održiv politički projekat.

Uz neophodne reforme prije svega u dijelu uspostavljanja odgovornosti, ideološkog pozicioniranja ka istinskom centru i odricanja od kompromitovanih kadrova PES bi mogao da prije svega postane partija a zatim i održiva partija.

Ključno za pojedince koji bar teorijski razumiju politiku, a sjede u upravljačkim strukturama Pokreta je da razumiju važnost vraćanja mehanizma odlučivanja u same organe partije. Jednako kao i pogubnost antipolitike koju vodi njihov lider.

U suprotnom, onog trenutka kad Spajić, koji evidentno sebe dugoročno ne veže za Crnu Goru, odluči da napusti politiku ili na to bude prisiljen to će značiti i kraj samog Pokreta. Pitanje je da li će tada ceh njegovog vulgarnog populizma platiti funkcioneri koji tu i ostanu.

Portal Analitika