
Digitalni forenzički centar objavio je kako je u Podgorici Predrag Lečić koji, tvrde iz ove fakt-čeking organizacije, treba da pomogne Zdravku Krivokapiću u vezi sa protestima koji se organizuju zbog najava o formiranju manjinske vlade i osnivanju Demohrišćanske stranke.
Iz Krivokapićevog kabineta saopštili su da Lečić nije angažovan "u svrhu bilo kakvih protestnih aktivnosti ili performansa", nego da je "angažovan od strane Kabineta za mjesečni honorar u vrijednosti jedne prosječne plate, i to još početkom decembra, dakle nesumnjivo prije eskaliranja krize Vlade".
U utorak je premijer rekao da Lečić radi u vladinom timu i da dobro reaguje u kriznim situacijama. Zanimljiv je i raskorak u kojem iz Krivokapićevog kabineta tvrde da je Lečić angažovan od početka decembra, a sam Krivokapić kaže da sarađuju još od izborne kampanje.
„To nije nikakva tajna, on živi u Crnoj Gori i ostao je tu. Ja njega znam i u jednom vremenskom periodu pokazao se kao izuzetan čovjek“, rekao je u utorak Krivokapić, a prenijela Antena M.
Ko je, dakle, Predrag Lečić?
Krivokapić i on, koliko je javnosti poznato, sarađuju još iz vremena litija.
Lečić je, naime, dio ekipe Mlađana Đorđevića koja je bila aktivna u organizaciji litija, potom i u događajima u vrijeme kada je Krivokapić izabran za mandatara i kada je birao koga će pozvati u vladu.
Krivokapić sa Mlađanom Đorđevićem
Mlađan Đorđević, nekadašnji je savjetnik Borisa Tadića, zamjenik ministra u vladi Vojislava Koštunice i čovjek koji je, kao prijatelj iz mladosti, kumovao Draganu Đilasu. Karakterišu ga desničarski, nacionalistički stavovi.
Srpski mediji opisivali su ga kao protivnika Aleksandra Vučića, osobu sa dobrim vezama u Rusiji, kao i dijelu Srpske pravoslavne crkve.
Upućeni kažu da je baš tu, preko dijela SPC, najčvršća vezu između Lečića, Đorđevića i Krivokapića. Riječ je, naime, o vladiki Grigoriju koji ima izuzetan uticaj na svu trojicu.
U ranijim objavama, mediji i u Srbiji i u Crnoj Gori Mlađana Đorđevića opisivali su i kao najzaslužniju osobu za otklon Krivokapića od DF-a
Grigorije (Durić) aktuelni je episkop diseldorfski i njemački SPC. Ranije, od 1999. pa sve do 2018, bio je episkop zahumsko-hercegovački i primorski.
Jedan je iz struje SPC koju je do smrti predvodio Amfilohije Radović. Tokom karijere blisko je sarađivao i sa pokojnim Atanasijem Jevtićem, čineći najbliži krug dvojice najjačih kritičara Aleksandra Vučića pri SPC.
Durić je, očekivano, deklarisani protivnik predsjednika Srbije.
Vladiku Grigorija, koji je podržao aktuelne proteste u Srbiji, povezuju i sa Draganom Đilasom i Draganom Šolakom - dvojicom tajkuna koji se, političko-medijski, suprotstavljaju Vučiću.
Oni koji detaljnije poznaju prilike u Srbiji, kažu da Grigorije okuplja sve više uticajnih ljudi koji podržavaju promjene u Srbiji.
U tom kontekstu pominju se i imena nekadašnje košarkaške zvijezde Dejana Bodiroge, kao i biznismena Veljka Kuštrova.
Povezanost aktera moguće je pratiti i "medijskom linijom" Vijesti - Nova
Povezuje ih i hercegovačko porijeklo. U svim tim planovima mjesto je našla i Crna Gora i to, po svoj prilici, kao uporišna tačka iz koje bi mogli voditi operacije.
U tom smislu važna je bila pozicija Zdravka Krivokapića na mjestu premijera, pa, moguće, tako treba gledati i na pomoć koja mu je pružena da bi do premijerske pozicije stigao, kao i ova koju sada dobija.
Mlađana Đorđevića, mediji i u Srbiji i u Crnoj Gori, u ranijim objavama, opisivali su i kao najzaslužniju osobu za kvar na vezama, tačnije, otklon Zdravka Krivokapića od Demokratskog fronta koji je mogao postati upitan nakon smrti Amfilohija Radovića.
Linija otklona je jasna - Demokratski front glavni je eksponent politike Aleksandra Vučića u Crnoj Gori, a Krivokapićevi "pomagači" bore se protiv predsjednika Srbije.
Već i samo letimično podsjećanje na istupe i retoriku pokazaće da protivnici dobro poznaju jedni druge i međusobne planove. Lako se, tako, prisjetiti pitanja Nebojše Medojevića kakvu ulogu je imao Veljko Kuštrov u "tajnom ali organizovanom poslu" najvećeg zaduživanja zemlje u istoriji (od 19,2% BDP).

Medojević je direktno povezao Kuštrova i ministra Milojka Spajića, jednog od lidera buduće DHS, u zaduživanju Crne Gore preko obveznica, teškom 890 miliona. Ono je, kako je tvrdio Medojević, protivzakonito "uz obilje dogovora u tajnim netransparentnim procedurama i bez validnih odluka Vlade i Skupštine".
Pitanje o ulozi Kuštrova ostalo je bez odgovara, ali je njegovo ime pominjano, kako je pisala Pobjeda, u kontekstu da je kandidat za specijalnog izaslanika ministra vanjskih poslova Crne Gore u Berlinu.
Povezanost aktera moguće je pratiti i "medijskom linijom" Vijesti - Nova.
Junajted medija Dragana Šolaka, naime, ima vlasničke udjele u televizijama pod imenom Nova u Srbiji i Crnoj Gori, kao i u medijskoj grupaciji Vijesti.
Televizija Vijesti tako je ušla u kablovsku ponudu u Srbiji, preko operatera SBB koji je, takođe, u vlasništvu Junajted medije.
Da li bi Vijesti mogle biti okosnica medijske podrške budućoj Demohrišćanskoj stranci čije je osnivanje, uz logističku pomoć Mlađana Đorđevića, kako izgleda, pri kraju?
Ilustracije radi, glavna fotografija u izvještaju portala Vijesti sa protesta protiv manjinske vlade bila je ona sa nasmijanim ministrom Milojkom Spajićem, okruženim djecom i sa dvije crnogorske zastave.
Još dvije "crtice" mogle bi biti važne ili tek interesantne.
Vezu Lečića i SPC u Crnoj Gori moguće je vidjeti i preko njegovog odnosa sa Atanasijem Rakitom koji, preko drugih angažmana, razvija već dugo godina. Rakita je episkop mileševski.
Ta eparhija SPC prekogranična je, odnosno, prostire se i na teritoriji Srbije (Prijepolje), ali i Crne Gore, sa Pljevljima kao glavnom tačkom.
Rakita, rođen u Bosni, početkom godine dobio je crnogorsko državljanstvo.
Neki od srpskih sajtova bliskih SPC objavljivali su da nije zadovoljan statusom koji ima kod administracije Aleksandra Vučića.
Srpsko-crnogorska crkveno-politička kombinatorika nije zaokružena ako se u njoj ne nađe i SNP.
Njen lider, Vladan Joković, krajem prošle godine u jednom od nastupa u parlamentu vatreno je hvalio vladiku Grigorija i pozvao druge da ga slijede.
Tako je sebe kandidovao ili javnim učinio svoju poziciju kao dio vladikinog kružoka u Crnoj Gori. U tom smislu treba se prisjetiti antologijske fotografije iz izborne noći 2020. na kojoj se vidi da Krivokapića s bocom u ruci, sa bine spuštaju, podupirući ga, budući ministar Ratko Mitrović i baš Vladan Joković.
Kako će sve funkcionisati u aktuelnom sukobu oko vlade, odnosno ko će od vladikinih prijatelja, Krivokapić ili Joković, bolje proći - ostaje da gledamo.
Tu se negdje krug ove analize, za sada, zatvara.
Odnosno, čini se, da aktiviranje (ljudi) Mlađana Đorđevića označava ulazak u novu fazu projekta koji je započet organizovanjem litija.
(Sjutra: Dupla igra Vučićevih piona)