Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Resor Bojanića zagovarao dokapitalizaciju CEDIS-a, iz EPCG tvrde da su i država i privreda na dobitku

Tragom odluke Vlade o pokrivanju višemilionskog gubitka Crnogorskog elektrodistributivnog sistema

Resor Bojanića zagovarao dokapitalizaciju CEDIS-a, iz EPCG tvrde da su i država i privreda na dobitku

MKI smatra da je gubitak CEDIS-a očekivan, ali da je pozajmica EPCG bila adekvatnije rješenje; Iz EPCG poručuju da su restrikcije ili poskupljenje struje bile jedine alternative; Analitičar Vasilije Kostić ističe da ne treba zaboraviti da su obje kompanije u vlasništvu države

Resor Bojanića zagovarao dokapitalizaciju CEDIS-a, iz EPCG tvrde da su i država i privreda na dobitku Foto: PA
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

„Višestruka korist“ za državu i građane, ili posao za tužilaštvo… Između te dvije krajnosti kreće se visoki naboj nastao zbog odluke Vlade da Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) nadomjesti prošlogodišnji gubitak od 10,9 miliona eura koji je zabilježio Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS). 

Odluka o ovom modelu pokrivanja duga, iza kojeg nije stalo resorno Ministarstvo kapitalnih investicija, donijeta je prošlog petka na Vladinoj elektronskoj sjednici, iza zatvorenih vrata, a da o tome javnost nije zvanično obaviještena.

Opozicija proteklih dana ukazuje da je simptomatično da je CEDIS prošle godine, za vrijeme nove vlasti i uprave, uspio da zabilježi debeli minus, a ranijih godina je poslovao sa suficitom. Iz EPCG smatraju potez Vlade realnim i jedinim mogućim kako na kraju ceh ne bi platili građani, dok Ministarstvo kapitalnih investicija smatra da je pokrivanje troškova trebalo odraditi drugačije.

Zato je resor na čijem je čelu Mladen Bojanić „lopticu“ prebacio u ruke Vlade.

„Gubitak koji je ostvario CEDIS u 2021. očekivan je zbog situacije na tržištu električne energije, na kome je CEDIS morao da nabavlja struju po znatno višim cijenama u odnosnu na limitiranu prodajnu cijenu privredi i građanima Crne Gore. Međutim, smatramo da knjižno odobrenje na već plaćene fakture nije najbolji način da se CEDIS-u pomogne. Bilo je adekvatnijih rješenja, kao što su dokapitalizacija odnosno pozajmica od EPCG, koja je, inače, i 100 odsto vlasnik CEDIS-a“, saopšteno jePortalu Analitikaiz Ministarstva kapitalnih investicija.

Kako je došlo do gubitaka

Iz Elektroprivrede, kao majke firme koja pokriva minus, za Portal Analitika takođe su pojasnili da je CEDIS u dugove zapao kupujući električnu energiju po tržišnoj cijeni na berzi (koja je lani dostigla istorijske maksimume) za pokrivanje komercijalnih gubitaka, za koje naglašavaju da su isključivi trošak kompanije.

Zbog uslova na tržištu, cijena je na berzi plaćana višestruko više od iznosa od 53,392 eura po MWh koji je Regulatorna agencija za energetiku dozvolila CEDIS-u za 2021.

„Rast cijena negativno je uticao na poslovanje, jer za potrebe pokrivanja gubitaka, za period april-decembar 2021. CEDIS-u je bila potrebna nabavka oko 250 hiljada MWh, po prosječnoj tržišnoj cijeni od skoro 94 eura, zbog čega je CEDIS mogao ostvariti gubitak od oko 10 miliona eura“, pojašnjavaju iz EPCG.

Iz te kompanije ističu da CEDIS ima mrežne gubitke od - prosječno gledano - 12,5 odsto na godišnjem nivou.

„Od tog procenta, 8,3 odsto su odobreni gubici, tj. gubici koji, shodno odluci regulatora, ulaze u tarife koje plaćaju krajnji kupci. Preostalih 4,2 odsto predstavljaju neodobreni gubitak (npr. neovlašćena potrošnja, neočitana brojila, greške u mjernim uređajima...) i ne ulaze u tarife koje plaćaju krajnji kupci, nego predstavljaju čisti poslovni gubitak CEDIS-a“, kažu iz EPCG.

Revizorski odbor samo o legalitetu odluke

Odluci Vlade Crne Gore prethodilo je i mišljenje Revizorskog odbora EPCG koje je potpisao predsjednik ovog tijela, profesor Ekonomskog fakulteta Milan Lakićević.

Kako nezvanično saznajemo, i ova sjednica je održana elektronski. Zašto je Revizorski odbor preuzeo kompletnu odgovornost i da li je u tom slučaju sve urađeno u skladu sa Zakonom i Poslovnikom, do objavljivanja ovog članka od Revizorskog odbora nijesmo dobili odgovore.

Kako je za Portal Analitika ukazao ekonomski analitičar Vasilije Kostić, odluka u vezi davanja „knjižnog odobrenja EPCG zavisnom društvu CEDIS“ izaziva različite dileme zbog višedimenzionalne prirode.

Kako navodi, na to ukazuje, ali i posredno stavlja do znanja sam Revizorski odbor koji u obrazloženju odluke u kojoj nalazi za neophodno da ukaže kako se samo „fokusirao na zakonitost i računovodstveni tretman transakcije, dok pitanja vezana za poreski tretman nijesu bila predmet analize (porez na dobit i problematiku oporezivanja transfernih cijena).

„Drugim riječima rečeno: mimo zakonitosti i računovodstvenog tretmana transakcije, Revizorski odbor nije razmatrao poreske i druge posljedice od opšteg značaja, koje se mogu ticati poreza na dobit i transfernih cijena. Odlučivalo se samo o tome može li se takva odluka donijeti odnosno da li je to dozvoljeno ili ne? Što je i razumljivo imajući u vidu nadležnosti i odgovornosti Revizorskog odbora. Ostalo je, logično slijedi, stvar menadžmenta kompanije odnosno vlasnika, što je opet razumljivo“, navodi Kostić.

Iz EPCG smatraju da su, kada se svi faktori uzmu u obzir, država i privreda, u krajnjem, na dobitku.

„U postupanju EPCG po zaključcima Vlade, ostvarena dobit bi bila manja, samim tim je manji i obračun poreza na dobit. Ovakav epilog je, naravno, poznat državnim organima, budući da su, kao donosioci odluka, upoznati sa načinom na koji stvari u ovom dijelu funkcionišu“, kažu iz EPCG.

Kako naći objektivan ugao

Analitičar Vasilije Kostić ističe da ne treba zaboraviti na činjenicu da su obje kompanije u vlasništvu države. U ovom slučaju „majka“ kompanija spašava „ćerku“, koja od 2016. godine posluje samostalno.

„Da bi makar približno mogli biti u situaciji da donesemo objektivan sud a da to ne preraste u suđenje i paušalno ocjenjivanje, mislim da bi trebalo poći od temeljne činjenice da se radi o dvije, dominantno državne kompanije, od kojih je jedna zavisno društvo (CEDIS), što će reći da njeno poslovanje “ulazi” u poslovanje EPCG (majke kompanije) putem konsolidovanog rezultata poslovanja (kroz konsolidovani bilans)“, kazao je Kostić.

Dodaje da to znači da poslovni rezultat EPCG ne može biti nezavisan od poslovnog rezultata zavisnog društva, u ovom slučaju CEDIS-a.

Ako CEDIS posluje negativno, pojašnjava Kostić, to se odražava na rezultat EPCG.

„Ta kompanija je dužna da preduzima „poslovno kombinovanje“ strateških poslovnih jedinica, u ovom slučaju CEDIS-a, na način koji to najbolje odgovara interesima njenog poslovanja. To je i suština menadžmenta. Naravno, to procjenjuje njen menadžment, odnosno njeni vlasnici posredno. Ovo je polazište i istovremeno okvir u kojem treba razmatrati sve nedoumice jedne ovakve odluke. Takođe, ukoliko slijedimo ovaj način promišljanja stvari će nam izgledati manje sumnjivo. Vrlo je važno što je u izvještaju Revizorskog odbora spomenuto “oporezivanje transfernih cijena”, jer one čine suštinski dio donešene odluke sa stanovišta oporezivanja i uticaja na ostvareni poslovni rezultat“, ističe Kostić.

Opozicija traži da se Bojanić izjasni

Podsjetimo, nakon informacije da EPCG pokriva gubitak CEDIS-a u iznosu od 10 miliona eura, oglasili su se i predstavnici političkih partija i pozvali ministra Mladena Bojanića da saopšti stav o odluci odlazeće Vlade.

Socijaldemokratska partija podnijela je juče i zahtjev za kontrolno saslušanje ministra kapitalnih investicija Mladena Bojanića, izvršnog direktora CEDIS-a Vladimira Čađenovića i izvršnog direktora EPCG Nikole Rovčanina, povodom uzroka i načina pokrivanja finansijskih gubitaka CEDIS-a u iznosu od 10.9 miliona eura.

“Kada izaberete menadžment po partijskom ključu, a dobijete gubitak od preko 10 miliona eura, elementarno je odgovorno da partije koje su ih delegirale pojasne građanima kako su ih oštetili. Pogotovo jer se radi o monopolskom državnom preduzeću, koje je u proteklim godinama ostvarivalo značajan profit, čak i prije puštanja podmorskog kabla u funkciju”, saopštio je potpredsjednik SDP-a Bojan Zeković.

Kako su poručili iz DPS-a, svako pravdanje gubitaka CEDIS-a i pokušaj opravdanja da je loše poslovanje očekivano zbog poremećaja na tržištu električne energije, u potpunosti je neargumentovano i neutemeljno. Ukazali su na to da je rukovodstvo ispustilo šansu da u aprilu, maju, junu ili julu mjesecu prošle godine trguje energiju na berzi kada je cijena umnogome bila povoljnija i kretala se oko 50-70 eura po MW/H, nego je to činila kasnije i kupovala po mnogo većoj cijeni.

Generalni sekretar SD-a Miloš Čelanović podsjetio je da je CEDIS u 2020. poslovao sa neto dobitkom od 770 hiljada eura, dok u 2019. neto dobit je bila 2,6 miliona eura.

„Dođoh, vidjeh, uništih. Tako bi se moglo nazvati upravljanje CEDIS-om od strane nove oslobodilačke vlasti, koja je za svega godinu i po uspjela da od profitabilne, napravi gubitašku kompaniju sa desetomilionskim gubitkom“, ističe Čelanović.

Predsjednik Socijaldemokratske partije, Raško Konjević, pozvao je tužilaštvo da preispita zakonitost odluke odlazeće Vlade Crne Gore.

"Evo posla za novog specijalnog državnog tužioca", kazao jeKonjević.


Portal Analitika