Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja prateći aktuelnu situaciju u vezi sa virusom Covid 19 spremilo je niz savjeta za građane koji se bave uzgajanjem voća i povrća te obradom zemljišta.
Dr Dragana Radunović podsjeća da koštičave voćne vrste (višnja, trešnja, breskva, kajsija, šljiva) najranije kreću sa vegetacijom, te da je posebno važno da u periodu cvjetanja voće ne treba prskati.
„Ovo prije svega zbog opasnosti da dođe do trovanja pčela, što se često dešava u praksi. Takođe je važno imati na umu da su pčele najvažniji oprašivači voćaka i da upravo od njihove aktivnosti zavisi uspjeh u oprašivanju.
Izuzetno, u cvjetanju se može, u nekim situacijama, preporučiti hemijski tretman fungicidima, a to je slučaj kada se javlja problem sa pojavom monilije (sušenje cvjetova i grančica uzrokovano gljivom iz roda Monillia sp.)“ pojašnjava Radunović.
Jabučaste voćne vrste (jabuka, kruška, dunja) obično kreću kasnije sa vegetacijom od koštičavih. Prskanje se obavlja prije ili poslije cvjetanja, kombinacijama fungicida koje su preporučene i za koštičave vrste, a u cilju zaštite od uzročnika pjegavosti i rupičavosti lišća, kao i lisnih vaši, kruškine buve i dr. Tretman se ponavlja nakon 10-ak dana.
Radunović podsjeća da kada je riječ o vinovoj lozi, u većini regiona došlo je do pojave pupoljaka i prvih listića i da je sada vrijeme za hemijsku zaštitu vinograda. Preporučuju se kombinacije preparata kao što su Folpet+Karathane, Antracol+Kumulus, Dithane+Cosan i sl., za zaštitu od plamenjače i pepelnice.
"Ukoliko nastupi kišni period od 2-3 dana praćen jačom kišom, dolazi do spiranja preparata i prskanje treba ponoviti" podsjeća ona.
Prema tome, ovo je i pravo vrijeme za proljećnu zaštitu kako bi se redukovala brojnost štetnih organizama koji su prezimljavali u zasadu i koji se aktiviraju sa porastom temperature.