Politika

Postizborna dešavanja u prijestonici

Vukadinović: Nakon glasanja o nepovjerenju Vladi znaće se ko će formirati vlast na Cetinju

Đurašković: Nijesmo dobili podršku da bismo se bavili trgovinama, želimo da preuzmemo odgovornost jer su to građani od nas tražili;

Ražnatović: Sve partije kojima su prioritet vrijednosti na kojima počiva savremena CG, dobrodošle su da formiramo model djelovanja;

Janković: Nema problema da vlast čine URA, SDP, Demokrate i SG LCG, dokle god nema DPS-a

Cetinjski parlament Foto: Foto: Cetinjski list
Cetinjski parlament
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Nakon lokalnih izbora u prijestonici, stvari rezultatski izgledaju prilično jednostavno. Demokratska partija socijalista, kao numerički pobjednik, u svojim redovima cetinjskog parlamenta imaće 14 poslanika, Socijaldemokratska partija je iza njih sa osam, slijedi Građanski pokret URA sa četiri, po tri imaju Stara garda LSCG i Demokratska Crna Gora i jedan mandat pripao je koaliciji Socijaldemokrate-Liberalna partija.

Međutim, kada je riječ o formiranju vlasti u ovom gradu, situacija još uvijek nije jasna, a dosadašnji međupartijski odnosi na lokalnom nivou dodatno otežavaju postizborne kalkulacije. Jedan od mogućih scenarija je i onaj prema kojem bi vlast na Cetinju oformila Socijaldemokratska partija uz GP URA, Staru gardu i Demokrate.

Politički analitičar Srđan Vukadinović za Portal Analitika ocjenjuje da je mala šansa da će takva predviđanja biti ostvarena.

„Teško da je ta opcija realna, jer među te četiri grupacije ima onih koji u protekloj godini nisu pokazali interes za Crnu Goru, a najmanje za Cetinje. Štaviše, neke od tih grupacija direktno su radile protiv Cetinja, što se dodatno pokazalo tokom septembarskih događaja, ali i kasnije'', ističe Vukadinović.

U GP URA nešto se dešava

Prema njegovom mišljenju, URA je zbog septembarskih dešavanja na Cetinju izgubila šansu da postane drugi politički subjekat u prijestonici, a mogla je da diktira uslove formiranja nove vlasti u toj opštini.

„URA pokušava da se opere zbog svega što se događalo na Cetinju. Vjerovatno su u svojim analizama došli do toga da bi glasovi koje je izgubio DPS bili njihovi da se nijesu ponašali kako su se ponašali i da nijesu bili vjeran saveznik onima koji su rušili Crnu Goru i udarili na obraz Cetinju. Taj značajan broj glasova ovako je pokupio SDP i sada imamo situaciju kakva jeste“, kaže Vukadinović.

Kako dodaje, očigledno je da se nešto dešava u Građanskom pokretu URA.

„Do juče smo imali jasan stav URE da nikada neće glasati ništa sa DPS-om. Međutim dogodila se situacija da je URA sa DPS-om izglasala predsjednika Državne izborne komisije. Ujedno, time nije izglasan kandidat Demokratskog fronta i to je poruka na koju treba obratiti pažnju. Uskoro će se glasati i o nepovjerenju Vladi, što je inicirala opozicija i upravo bi URA na tom glasanju mogla da promijeni stvari“, smatra Vukadinović.

Prema njegovoj procjeni, najrealnija opcija za formiranje vlasti na Cetinju ipak je - Demokratska partija socijalista uz SDP. Dodaje da postoje i druge opcije, ali i da će sve biti jasnije nakon završetka glasanja o nepovjerenju Vladi.

„Novu vlast na Cetinju formiraće najvjerovatnije DPS uz SDP. Tu može da bude i URA zavisno od toga kako prođe glasanje o nepovjerenju Vladi. Sigurno da bi to bila koalicija koja bi donijela pomak i radila u interesu građana. Pokazalo se to sa izborom predsjednika DIK-a. Sumnjam da bi vlast na Cetinju mogle da čine i Demokrate. Stara garda bi mogla da doprinese, ali Demokrate nikako, jer su imali značajnu ulogu kada su u pitanju septembarski događaji na Cetinju i sve što je slijedilo. Izbor predsjednika DIK-a uliva dosta optimizma da situacija u Crnoj Gori može da se promijeni, jer po svoj prilici ovaj sastav većine neće moći da izabere ni Tužilački savjet ni ostale savjete i čelnike institucija. URA sa opozicijom to može da uradi'', napominje Vukadinović.

JANKOVIĆ: Sa svima osim sa DPS-om 

URA, međutim, ima jasnu viziju o formiranju vlasti na Cetinju pa, kako je za Portal Analitika poručio nosilac liste Slavko Šole Janković, nijedan scenario ne uključuje DPS.

„Nešto slabiji rezultat uslijedio je zbog svega što se izdešavalo u posljednjih godinu i po, ali uprkos tome smo zadovoljni ishodom. Što se tiče postizbornih razgovora i dogovora raspoloženi smo da pričamo sa svima osim sa Demokratskom partijom socijalista. Što se ostalih tiče u nama imaju partnera, nekoga ko je raspoložen da razgovara i da se dogovara, ali i da prihvati ponuđeni model. Nema nikakvog problema da vlast čine URA, SDP, Demokrate i SG LCG, dokle god nema DPS-a'', poručio je Janković.

Kako je dodao, spremni su i da zakopaju neke ratne sjekire.

„Ne rade se sve stvari iz ljubavi, ali definitivno smo raspoloženi da pored svih ružnih situacija podržimo dogovor i zajednički cilj. Ponosan sam kao nosilac liste što sam dio priče koja je srušila DPS na Cetinju, a da li će oni ostati na vlasti tj. hoće li im neko dati pojas za spasavanje, to je već nešto drugo“, poručio je Janković.

ĐURAŠKOVIĆ: Vlast radi vlasti nećemo, slijedi izvlačenje CT iz problema

I nosilac liste SDP-a i Građana Nikola Đurašković za Portal Analitika poručuje da su više nego zadovoljni ostvarenim rezultatom.

„Naš rezultat je zaista nevjerovatan, jer je nezabilježeno da neka partija za četiri godine poraste čak 120 odsto i osvoji skoro tri puta više mandata. Ovaj rezultat dodatno dobija na značaju ako se zna da smo uz Staru gardu jedini učesnik izbora koji je u opoziciji i na lokalnom i na državnom nivou. Svi ostali učesnici izbora ostvarili su značajan pad u odnosu na lokalne izbore iz 2017. ali i parlamentarne iz 2020. godine. Time je Cetinje jasno saopštilo što misli o DPS-u koji je loše upravljao gradom, ali i onima koji su 5. septembra izvršili okupaciju Cetinja'', ističe Đurašković.

Kako za naš portal dodaje, koncept SDP i Građani je pobjednički i insistiraće na njegovoj realizaciji kroz preuzimanje odgovornosti za upravljanje prijestonicom. 

„Mi smo već u koaliciji sa građanima – sjajnom ekipom stručnih, prepoznatljivih, ostvarenih ljudi. Naš koncept je pobjednički jer je jedini bio fokusiran na probleme, na grad, na program i rješenja, a ne na besplodne, često prizemne optužbe, uvrede...

Građani žele da se, nakon toliko godina loše vlasti, iz temelja promijeni način upravljanja gradom i mi ćemo im to omogućiti. Nova gradska uprava biće odgovorna, stručna, depolitizovana, snažno crnogorska i socijalno pravična'', poručuje Đurašković.

Trenutno su, kako dodaje, fokusirani na koncipiranje programa upravljanja prijestonicom u naredne četiri godine. 

„Ulazimo u proces širokih konsultacija. U taj posao želimo da uključimo sav progresivni i stručni potencijal koji Cetinje ima. Nemam dilemu da će takav koncept biti podržan jer je superioran i njega građani žele“, ističe Đurašković.

Kako napominje, to ne podrazumijeva ni partijske trgovine ni partijske kvote već izvlačenje Cetinja iz ogromnih problema. 

„Nijesmo dobili podršku da bismo se bavili raznim trgovinama i namještanjima (to ostavljamo drugima), nijesmo dobili podršku da bismo bili protiv nečega ili nekoga već da bismo bili za nešto, da bismo realizovali naš program. Zato je naš koncept superioran i zato je i pobjednički“, ističe Đurašković.

Naglašava i da još nije bilo nikakvih pregovora o formiranju vlasti. Komentarišući opciju da upravljanje prijestonicom preuzme opozicija, dodaje da – „vlast radi vlasti ne žele“.

„Mi vlast radi vlasti nećemo. Ili će se stvari temeljno mijenjati i grad voditi po ovom konceptu ili mi u drugačijoj vlasti nećemo biti. Ako nekome nije jasno da ovo propadanje mora da prestane taj je u velikom problemu i moraće da snosi odgovornost. Vrijeme je za resetovanje i diskontinuitet u vođenju grada. Želimo da preuzmemo odgovornost jer su to građani od nas tražili“, zaključio je Đurašković. 

RAŽNATOVIĆ: U koaliciju sa strankama koje dijele našu političku platformu

Demokratska partija socijalista, kojoj su građani Cetinja ukazali najveće povjerenje, sa najviše osvojenih mandata, lako može i dalje činiti vlast u Prijestonici. Kako je za naš portal poručio nosilac njihove liste Miloš Ražnatović, očekivali su bolji rezultat, ali su i sa postignutim veoma zadovoljni.

„Ostali smo najjača politička partija na Cetinju. Sljedeći nakon nas ima 60 odsto manje glasova i sa tog aspekta jako smo zadovoljni. Naša očekivanja su bila veća, mislili smo da možemo bolje, ali tako je kako je. Moramo se u odnosu na ovo upravljati“, kazao je Ražnatović.

Kako dodaje, još nije bilo nikakvih razgovora o formiranju vlasti na Cetinju.

„U budućoj koaliciji vidimo sve stranke koje dijele našu političku platformu. Sve partije kojima su prioritet euroatlantske integracije, antifašističko društvo i sve vrijednosti na kojima počiva savremena Crna Gora, Evropa ali i svijet, dobrodošle su da razgovaramo i formiramo model djelovanja“, poručio je Ražnatović.

Upitan da prokomentariše scenario prema kojem bi vlast bila formirana bez njih, Ražnatović odgovara da je sve moguće, ali da su male šanse da se tako nešto ostvari.

„Odluka je na njima, ali čisto sumnjam da bi se SDP, poslije kampanje koju je imao u kontekstu dešavanja na Cetinju i osude vladajućih stranaka na državnom nivou, sada upustio u avanturu i koaliciju na lokalnom nivou sa partijama koje osuđuju“, izričit je Ražnatović.

Portal Analitika