Politika

Politički analitičar ocjenjuje da je aktuelna vlast sve podredila privilegijama i foteljama

Vukadinović: SNP je „trojanski konj“ u budućoj vladi

Političari vladajuće većine ponašaju se kao da su izbori, a Skupština, Vlada i cjelokupna država njihova privatna prćija. Šta oni odluče na partijskim sjednicama proglašavaju za interes čitave CG, iako je interes države mnogo širi, posebno u uslovima kada građani žive mnogo lošije nego prije 2020, upozorava Vukadinović

Vukadinović: SNP je „trojanski konj“ u budućoj vladi Foto: Arhiva/PA
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Aktuelna vladajuća većina upornom opstrukcijom zakazivanja sjednice parlamenta nastoji da osujeti formiranja nove, manjinske Vlade čime pokazuje da su joj prioriteti očuvanje privilegija i fotelja, a da je ne zanimaju problemi građana koji se suočavaju sa sve učestalijim poskupljenjima i nestašicama koje prijete. To je, prema riječima političkog analitičara Srđana Vukadinovića, aktuelna slika Crne Gore koja na pragu teške ekonomske krize, prije odlučivanja o novoj Vladi, mora hitno rješavati blokadu u radu parlamenta.

''Prije svega, postavlja se pitanje kada će biti zakazana Skupština i ko će je zakazati. Bez adekvatnog rješenja tog problema možemo dobiti niz nelegitimnih situacija, a bez zakazane sjednice nema ni izbora nove Vlade'', kazao je Vukadinović u razgovoru za Portal Analitika.

Dodaje da se nezakazivanjem Skupštine u kriznom trenutku šalje jasna poruka da dio aktuelne većine nije briga za pogoršanje kvaliteta života građana.

Država kao privatna prćija

„Ne interesuju ih poskupljenja već isključivo fotelje. U protivnom, najmanji problem bi bio ko će zakazati sjednicu Skupštine, samo da se omogući da se u parlamentu dogovore oko smanjenja akciza na gorivo ili potpunog ukidanja, kao i smanjenja PDV-a na prehrambene namirnice'', ističe Vukadinović.

Ukazuje da upravo izgovor ''da nijesu sazreli politički uslovi za sazivanje sjednice Skupštine'', dosta govori o poimanju javne politike kao privatne sfere većine na vlasti.

''Vidimo da se sve ovo vrijeme političari vladajuće većine upravo ponašaju kao da su izbori, a Skupština, Vlada i cjelokupna država njihova privatna prćija. Šta oni odluče na partijskim sjednicama proglašavaju za interes čitave Crne Gore, iako je interes države, očito, mnogo širi. Posebno u uslovima kada građani žive mnogo lošije nego prije 2020, a nova poskupljenja i buduće nestašice jednostavno će ugroziti i minimum kvaliteta života'', upozorava Vukadinović.

DF i Demokrate imaju manjak demokratskog kapaciteta i kulture

Naš sagovornik ističe da je crnogorska vlast potpuno nespremno dočekala krizu izazvanu ratom u Ukrajini, jer nijesu pravljene rezerve iako je, kako napominje, mjesec prije nego je Putin naredio agresiju na Ukrajinu, trebalo razmišljati o tome. 

''To ima je bila zadnja rupa na svirali. Razmišljali su kako da urade što više „dekonstrukcija“, da bi zaposlili svoje najbliže, očuvali fotelje i klimavu većinu. S druge strane, danas se građani Crne Gore nalaze u velikom problemu, koji nije nastao samo zbog rasta cijena, već i toga što će sjutra biti nestašica brojnih stvari. Srećom, građani imaju priliku da vide u teškim situacijama šta znači zalagati se za njih i ko se za njih zalaže'', poručuje Vukadinović.

URA je glasove zaradila na izborima

Upozorava i da je najavljena participacija Socijalističke narodne partije u manjinskoj vladi problematična, iz više razloga. Prvenstveno, kaže Vukadinović, jer SNP nema prepoznatljiv kapacitet koji se mjeri u broju glasova.

''SNP je ušao u parlament preko liste Za budućnost Crne Gore, koja je dobila 133.000 glasova. Pitanje je šta je od toga SNP-ovo. Ova situacija sada može da bude kvalifikovana kao krađa izborne volje jer te glasove nije donio sam SNP, nego svi zajedno. Sada neko iz te koalicije otima pet poslanika, koje sigurno SNP ne bi dobio sam jer bi im bilo potrebno blizu 30.000 glasova. Pitanje je da li bi SNP samostalno i prošao cenzus'', kaže Vukadinović.

Manjinsku vladu pratiće protesti do izbora, građani na najvećem gubitku 

Pojašanjava da se ta situacija ne može poistovjetiti sa pozicijom Građanskog pokreta URA, kako manipulišu neki iz vladajuće većine, nazivajući izbornom krađom to što je URA uzela da formira sa nekim drugim novu Vladu i da obrazuje novu parlamentarnu većinu.

''To nije izborna krađa, jer URA nosi sve svoje mandate, zaradila ih je na izborima. Svih 22-23 hiljade svojih glasova URA odnosi na drugu stranu i to nije izborna krađa, nije rušenje izborne volje građana, jer građani nijesu glasali u paketu za 41 poslanika'' , pojašnjava Vukadinović.

Konstruktivni feler 

Kako naš sagovornik dodaje, mala je šansa da će nova vlada dobiti podršku 49 poslanika.

''Sa SNP-om ovo mi liči na neprirodnu većinu od 41. Kada je formirana parlamentarna većina poslije avgusta 2020. sasvim je jasno da je to bilo kao da sastavite rogove u vreći - potpuno neprirodne, neprincipijalne, ideološki i programski različite i po sistemu vrijednosti dijametralno suprotne koalicije“, primjećuje Vukadinović.

Upravo taj momenat, ističe on, ukazivao je da će takva većina samo generisati krizu, što se i pokazalo. „Prema tome, ulazak bilo koga od tih subjekata u novu vladu jednostavno znači generiranje i nove krize, multiplikovanje novih problema i ne treba imati iluziju da može doći do 49 glasova koji su jako bitni za glasanje u drugoj turi'', ističe Vukadinović.

Uzevši u obzir strateške ciljeve partija koje će sastaviti manjinsku Vladu, Vukadinović nije optimističan da će doći do modela koji bi premostio razlike između SNP-a i očekivane manjinske podrške opozicionih stranaka.

Da brinu od građanima, zakazali bi Skupštinu da se ukinu akcize i PDV

''Rečeno je iz DPS-a i SD-a i SDP-a da nema govora o potpisivanju Temeljnog ugovora sa SPC i popisu stanovništva. Upravo su Temeljni ugovor i popis krucijalne stvari zbog kojih je možda SNP kao „trojanski konj“ ušao u ovu manjinsku Vladu. Jer takve odluke može donijeti samo ona vlada koja ima puni izborni kapacitet i pokriće u broju glasova adekvatnih broju mandata'', kategoričan je Vukadinović.

Nova većina - nove blokade

Prema njegovim riječima, ako se napokon zakaže sjednica Skupštine, i izabere manjinska vlada - ponovo ćemo na crnogorskim ulicama gledati vaninstitucionalni bojkot.

''Treba shvatiti da i DF i Demokrate imaju manjak demokratskog kapaciteta i kulture. Da je kojim slučajem 30. avgusta 2020. odnos bio 41-40 za koaliciju koju predvodi DPS mi bismo do danas imali proteste na ulicama, litije, valjanje šatora i čega sve ne. Treba očekivati da će i DF i Demokrate vaninstitucionalno pokušati i djelovati preko crkve, očekujući da će dovesti što prije do vanrednih parlamentarnih izbora jer je to sada njima cilj'', procjenjuje Vukadinović.

Kako dodaje, učestalo vaninstitucionalno djelovanje stvara lošu sliku o Crnoj Gori, a to, kako ističe, niko ne želi.

''To je slika Crne Goru u koju niko ne želi da ulaže, posebno ne velike investicije. A takvu državu najmanje žele da gledaju njeni građani. Tih vaninstitucionalnih protesta u Crnoj Gori u protekle tri decenije bilo je jako puno i mislim da su se građani Crne Gore dosta toga zasitili'', zaključuje Vukadinović. 

Portal Analitika