Portal Analitika sinoć je, u saradnji sa građanskim aktivistima, organizovao svoj prvi Twitter Space, ujedno i premijerni koji je realizovala jedna medijska kuća u Crnoj Gori.
Naš prvi gost bio je gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković, koji je odgovarao na brojna pitanja slušalaca o aktuelnim gradskim temama, ali i političkim i drugim prilikama.
Komentarišući susret premijera Abazovića i patrijarha SPC Porfirija u manastiru Ostrog, gradonačelnik glavnog grada napomenuo je da posjeta nije sporna, ali da je trebalo drugačije da se odvija.
„Primjerenije bi bilo da je patrijarh došao u goste premijeru, a ne obrnuto. To je pitanje državnog dostojanstva“, poručio je Vuković.
Vjernici CPC diskriminisani
Naš prvi Twitter Space otvoren je temom konačnog završetka istočne tribine Gradskog stadiona.
Gradonačelnik Podgorice istakao je da je o ovoj situaciji obavijestio bivšu ministarku resora sporta, ali da odgovor nikad nije dobio. To je, kaže, bilo pravilo bivše Vlade kad je u pitanju odnos prema Glavnom gradu.
„Nadam se da će sadašnja Uprava za sport imati više razumijevanja“, kazao je Vuković.
Kad je u pitanju parcela za gradnju crkve CPC, a s obzirom na to da vjernici u ovom trenutku u Podgorici nemaju adekvatno mjesto, Vuković je napomenuo da je to pitanje odnosa prema onome što su legitimni odnosi stanovnika Glavnog grada.
„Za mene je neprihvatljivo da bilo ko u Crnoj Gori bude diskriminisan, a odlukama bivše vlade vjernici Crnogorske pravoslavne crkve jesu diskriminisani“, poručio je Vuković.
Nada se, kako dodaje, da će premijer Abazović imati drugačiji odnos prema Glavnom gradu, s obzirom na to da je rekao da ne vidi problem da se obezbijedi parcela na Gorici gdje bi bio izgrađen objekat CPC.
Kako je kazao, nije siguran da Glavni grad ima u posjedu objekat koji bi se mogao privremeno ustupiti vjernicima CPC, ali da bi, ukoliko se pokaže interesovanje, gradska uprava pokušala da pronađe rješenje.
Na čekanju 15 projekata
Gradonačelnik je kazao da je jedan od većih problema u gradu nepropisno parkiranje te da gradska uprava nastoji da riješi taj problem.
„Glavni grad bi mogao mnogo efikasnije da djeluje u tim slučajevima kad bi bio u potpunosti nadležan, tada bi mogli da reagujemo kroz kaznenu politiku“, kazao je gradonačelnik.
Gradska deponija je, kako je istakao Vuković, jedan od ponosa glavnog grada.
„Pri kraju smo s izradom četvrte sanitarne kade, u pogonu je reciklažni centar, a stalno pokušavamo da idemo u korak s svjetskim trendovima kad je u pitanju odlaganje otpada“, naveo je Vuković.
Problem guma, kako je kazao, nije u nadležnosti Glavnog grada, pa se nerijetko dešava da budu zapaljene i tako izazovu ozbiljan ekološki problem.
„To je problem u koji mora da se uključi i Vlada, mi za sad pokušavamo da ga držimo pod kontrolom. Dok Vlada ne pokaže volju da se pozabavi ovim problemom, za njega ne možemo pronaći rješenje“, poručio je Vuković.
Bivša Vlada pokazala je u mnogo čemu želju da sabotira Glavni grad, o čemu govori i činjenica da bulevar na Starom aerodromu još nije završen.
„To ostavljam njima na obraz. Pripremio sam inicijativu koju ću uputiti novom ministru Damjanoviću, nadajući se da će imati razumijevanja“, kazao je gradonačelnik.
Na čekanju je, kako je kazao, petnaest projekata čija realizacija zavisi od Vlade, a koji su od izuzetnog značaja za građane Podgorice.
Spriječili smo nastavak gradnje ka vrhu Gorice
Jedna od tema razgovora ticala se i moratorijuma na gradnju na brdu Gorica, koji je za cilj imao, kako je kazao Vuković, da zaštiti Goricu, jedan od simbola Glavnog grada, ali istovremeno nijesu htjeli da diskriminišu građane koji su već izgradili kuće na toj lokaciji.
„Ono što smo htjeli da spriječimo i spriječili smo, jeste da se ne nastavlja gradnja ka vrhu Gorice“, naveo je Vuković.
Kako je kazao, počeli su s moratorijumom, a nakon toga su tražili od Vlade da se zabrani gradnja na brdu Gorica. Ta inicijativa je, kako ističe gradonačelnik, na stolu kod nove ministarke, pa se nada da će ona prepoznati njen značaj.
Radovi u Hercegovačkoj biće završeni uskoro
Vlasnici kafića negoduju zbog radova u Hercegovačkoj ulici, jer su im zbog oduženih radova, bašte kafića zatvorene.
Vuković je kazao da će radovi biti završeni u skorijem roku.
„Imali smo dosta problema, što zbog loše infrastrukture, što zbog zahtjeva naših građana, puno posla je trebalo rješavati u hodu. Najveći dio posla je gotov, tako da se nadamo da će ubrzo biti završeni i da će Hercegovačka ulica dobiti izgled kakav zaslužuje“, kazao je Vuković.
Promijeniti odnos prema Duklji
Kad je u pitanju Duklja, gradonačelnik je kazao da svi moramo biti nezadovoljni odnosom prema ovom arehološkom lokalitetu, odnosno mjestu od ogromnog kulturno-istorijskog značaja.
„Godinama traju pokušaji da se ona zaštiti i turistički valorizuje. Mislim da nijesmo svjesni šta tu imamo i koliko je taj prostor bio važan“, kazao je Vuković.
Smatra i da je posao države da ovaj lokalitet zaštiti.
„Moramo da promijenimo odnos prema ovom pitanju. Nije ni toliko skupo ni komplikovano, a višestruko bi nam se vratilo“, ističe Vuković.
Gradonačelnik je naveo i da se nada da će od ove godine, u saradnji s turističkom organizacijom, preduzeti više radnji kako bi se istakao i turistički značaj ovog lokaliteta
Decentralizacija
Vuković je istakao da je broj opština u Crnoj Gori nakon obnove nezavisnosti povećan, a da su nadležnosti lokalnih samouprava otišle u kontra smjeru.
„Nekad je teško objasniti građanima da lokalna samouprava nema nadležnosti za rješavanje određenih problema, već da su one u nadležnosti Vlade“, naveo je Vuković.
Kako je kazao, ukoliko smo iskreni u namjeri da slijedimo evropsku praksu, moramo da damo veće nadležnosti opštinama.
Vuković je podsjetio i da je posljednja odluka Vlade značila da se gradskom arhitekti oduzima mogućnost da odlučuje o izgledu objekata čija površina prelazi tri hiljade metara kvadratnih.
„Svakodnevno se suočavamo s problemima jer nemamo dovoljno ingerencija“, saopštio je Vuković.
Manjinska Vlada najmanje loše rješenje
Gost prvog Analitikinog Twitter Space-a podsjetio je da smo u prethodnom periodu imali najgoru vladu u istoriji crnogorskog parlamentarizma i da ne može da zamisli situaciju u kojoj bilo koja nova vlada ne može biti bolja od nje.
Iako, kako kaže, razumije zebnju i nepovjerenje u manjinsku Vladu, smatra i da je to bilo najmanje loše rješenje, kako bi se izašlo iz krize koju je napravila Krivokapićeva vlada.
„Alternativa ovome što imamo danas su tehnička vlada s DF-om, što je neprihvatljivo, ili da idemo na parlamentarne izbore koje bi pripremala vlada koja je radila sve što je radila“, objasnio je Vuković.
Ključan je, kako ističe, dokument koji su potpisali predstavnici nove parlamentarne većine, a koji garantuje zalaganje za evropski, demokratski, antifašistički i građanski put Crne Gore.
„Vjerujem da će ova vlada uspjeti da stvori pretpostavke za nastavak nekih procesa, intenziviranje procesa evropskih integracija koja bi u potpunosti obustavila priču o Otvorenom Balkanu“, naveo je Vuković.
Dodaje i da DPS čini veliki dio nove većine, zbog čega vjeruje da nova Vlada ne može napraviti štetu kao prethodna.
„Bez trideset poslanika DPS-a nije moguće donijeti nijednu značajniju odluku“, poručio je Vuković.
Otvoreni Balkan neprihvatljiv supstitut za evropsku integraciju
Tviteraši su podsjetili sagovornika Portala Analitika da je premijer Abazović prethodnih dana ponovo pokrenuo priču o Otvorenom Balkanu i pristupanju toj inicijativi, koja je za Vukovića i partiju kojoj pripada kako ističe - neprihvatljiva.
„Otvoreni Balkan je supstitut za evropsku integraciju, što je za DPS neprihvatljivo“, kategoričan je Vuković.
Kako je kazao, nije protiv građenja dobrih odnosa u regionu, naprotiv, ali ne po cijenu evropskih integracija, naročito ne u vremenu kada je Crna Gora blizu članstvu u EU.
Joanikijeve izjave nikome ne donose dobro
Vuković se osvrnuo i na izjavu mitropolita SPC Joanikija, koji je kazao da je ono što se dešava u Ukrajini posljedica zla u Evropi.
„Takve izjave nikome ne donose dobro“, istakao je Vuković.
Kako dodaje, ne smije se zanemariti činjenica da veliki broj ljudi u državi pripada SPC i niko s tim ne bi trebalo da ima problem. Ali, problem nastaje onda kad poglavar te crkve odluči da se umiješa u politiku i šalje neprihvatljive poruke u jednom demokratskom društvu.
Problem je, kako je istakao gradonačelnik, i to što se o takvim stavovima ne govori otvoreno.
„Naši politički protivnici su svjesni osjetljivosti ovih tema i bježe od njih“, kaže Vuković.
Vlada najvažniji partner Glavnog grada
Vuković je istakao da je partnerstvo između Vlade Crne Gore i Glavnoga grada od neprocjenljivog značaja. Za jednog mandata je imao priliku da sarađuje čak s tri vlade, a iz tih saradnji nosi različita iskustva.
„Od Vlade Duška Markovića, s kojom smo odlično sarađivali, pošli smo u drugu krajnost s Vladom Krivokapića, koju nije interesovao glavni grad. Sad smo, s trećom Vladom, dobili novu šansu“, optimističan je Vuković.
Dodao je da je Vlada najvažniji partner Glavnom gradu, „bez obzira na to ko u njoj sjedi“.
„Iskustvo nas je naučilo koliko taj odnos može biti loš ako u Vladi sjede neodgovorni ljudi“, poručio je Vuković.
Biti na čelu Podgorice velika privilegija
Vuković je, za kraj razgovora, istakao da se nakon četiri godine, u kojima je krivulja razvoja imala oscilacije, njegov život u potpunosti promijenio.
„Krenuo sam da se ozbiljno bavim akademskom karijerom. Nijesam ni mislio da ću se ikad baviti politikom i biti tu gdje jesam“, iskren je gradonačelnik.
Kako je kazao, posao koji obavlja ne ostavlja mu puno mjesta za prilagođavanje.
„Sve kad se sabere ovo je jedna istinska privilegija, iako je koštala i života i živaca. Nosim žal na sebe i bude mi krivo kad shvatim koliko sam toga propustio, ali na kraju ipak mislim da vrijedi“, kaže Vuković.
Tim sa kojim radi, kako napominje, napravio je velike stvari za Glavni grad, a zadovoljstvo građana im, dodaje on, daje motiv da nastave.
„Siguran sam da ćemo nastaviti dalje i nakon oktobra“, poručio je Vuković.