Predsjednik Građanskog demokratskog foruma iz Srbije, Zoran Vuletić u intervjuu za Portal Analitika ocijenio je da će prosrpski dio političke scene u Crnoj Gori nakon objavljenih rezultata popisa stanovništa u našoj zemlji, manipulativnim tumačenjima tražiti neka dodatna prava.
Ukazuje da je Andrija Mandić, potpunim poistovjećivanjem euroatlantske perspektive sa politikom DPS-a, paralisao predsjednika države Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića, te da bi pristao čak i na ponovnu manjinsku podršku aktuelnoj Vladi kako bi se izbjegli prijevremeni parlamentarni izbori.
Mišljenja je da će koalicije okupljene oko Spajića i Milatovića ipak postići dogovor o formiranju vlasti u Podgorici, ali da do njihovog pomirenja neće doći.
Biće razlike u tumačenju popisnih rezultata
Komentarišući konačne rezultate popisa stanovništva u Crnoj Gori, Vuletić ističe da, kad je riječ o podacima vezanim za nacionalnu i etničku strukturu stanovništva nema velike razlike u odnosu na popis iz 2011. godine.
“Razlike će biti u tumačenju. Prethodne vlasti su tim rezultatima podržale koncept multikulturalne Crne Gore što je jedini ispravan koncept u savremenom svijetu”, podvlači sagovornik Analitike.
Kako ukazuje, popisne rezultate će zloupotrebljavati srpski dio političkog spektra u Crnoj Gori.
“Očekujem da će tražiti neka dodatna prava, što će zaista zvučati smiješno s obzirom na to da su na vlasti na svim mogućim nivoima više od četiri godine”, naglašava Vuletić.
Građanska Crna Gora nikada nije posustala
Upitan da li rezultati podgoričkih i kotorskih izbora označavaju politički zaokret u korist građanske Crne Gore, sagovornik Analitike podvlači da građanska Crna Gora nikada nije ni posustala.
“Rezultati svih izbora nakon 30. avgusta 2020. godine to pokazuju. To je svakako najveća tekovina prethodne vlasti - građanska i multikulturalna Crna Gora”, napominje Vuletić.
Kako dodaje, sa tom tekovinom za sada neuspješno pokušavaju da se obračunaju srpski djelovi svih crnogorskih vlada nakon promjene vlasti.
“Nažalost, crnogorski djelovi tih vlada nijesu dorasli pravoj političkoj odbrani tih vrijednosti. Nemoćno tumaraju između srpskog sveta i ličnih interesa uz pravljenje ogromne štete građanima i državi”, izričit je Vuletić.
Prema njegovim riječima, kada posmatramo koja politika prati popis stanovništva, inicijativu za dvojnim državljanstvima, te izglasavanje, kako navodi, štetne i besmislene rezolucije o genocidu u Jasenovcu i Aušvicu dolazi se do jasnih dokaza da su predsjednik Milatović i premijer Spajić nesposobni da odbrane stečenu euroatlantsku političku poziciju Crne Gore.
“Za sada im najuspješnije ide zastrašivanje građana povratkom DPS-a na vlast, i mora se priznati da vješto od DPS-a prave sebi jedinu opoziciju. Uz demagoški ekonomski plan Evropa sad 2, koji će na srednji i duži rok napraviti ogromnu štetu državi, oni se još uvijek nekako održavaju na vlasti”, naglašava on.
Političari građanske orijentacije da stanu iza koncepta formatiranog u vrijeme DPS-a
Vuletić ističe da Crnu Goru vidi kao dragog i bliskog susjeda.
“Moj prijedlog političarima građanske orijentacije bi bio da jasno i iskreno stanu iza državnog koncepta koji je formatiran u vrijeme DPS vladavine kao i iza svih tekovina koje su veoma pozitivne, poput NATO, pomirenja u regionu, emitovanja perspektive za čitav Zapadni Balkan i da se okupe oko tih vrijednosti”, poručuje Vuletić.
Uvjeren je da bi na sljedećim izborima mogli da računaju na sadašnjih petnaestak procenata izbornih apstinenata.
Zapad dobro zna sa kim ima posla. Posebno bi to morali da shvate Milatović i Spajić. Zbog toga sam rekao da bi morali hitno da smijene Mandića
“DPS bi time dobila konkurenciju u političkom prostoru koji još uvijek na neki način monopoliše i bila bi natjerana da otvori taj prostor i za nekog drugog. Vjerujem da bi na taj način već nakon sljedećeg izbornog ciklusa Crna Gora zakoračila punim plućima ka EU”, ocjenjuje Vuletić.
Sagovornik Analitike smatra da neće doći do pomirenja među frakcijama PES-a, ali će, kako kaže, formirati zajedničku vlast.
“Nažalost, ni predsjednik Milatović ni premijer Spajić nemaju hrabrosti da naprave politički preokret”, podvlači Vuletić.
Naglašava da Milatović umjesto obaranja Vlade na osnovu rezultata u Podgorici, mrcvari Crnu Goru bez svijesti da će mu na kraju mandata ostati legat uspješnog opstruiranja evropskih integracija Crne Gore.
“Da ima političke mudrosti on bi uz formiranje podgoričke vlasti istovremeno pripremao buduću proEU koaliciju za prijevremene parlamentarne izbore i Crnu Goru oslobodio srpskog zagrljaja”, kategoričan je Vuletić.
Vučić zarobljenik mladalačkih političkih zabluda
Komentarišući skandalozne istupe predsjednika Srbije na samitu Brdo-Brioni procesa u Tivtu, sagovornik Analitike ukazuje da Vučić, nažalost, nema političku širinu da bi se drugačije ponašao kada je u nekoj susjednoj državi.
“Još uvijek je zarobljenik svojih mladalačkih političkih zabluda. Vjerujem da se uvijek loše osjeća u Hrvatskoj, Sarajevu i Crnoj Gori”, podvlači Vuletić.
Razlog za to je, kako ističe, činjenica da se Srbija nije suočila sa sopstvenim porazima iz 90-ih i zlom koje je prelila na susjede.
“Što se predsjednika Milatovića tiče, rekao bih da nerijetko prilika i trenutak stvaraju političkog lidera, a da je on za sada propustio nekoliko momenata. Jedan od njih je bila i ova konferencija u Tivtu”, naglašava sagovornik Analitike.
Mišljenja je da je Milatović imao sve argumente u rukama, rezultat podgoričkih izbora, te nabusitog i osionog Vučića koji je u neskladu sa čitavim regionom.
“Umjesto da ga postavi na svoje mjesto i obrati mu se na crnogorskom jeziku, recimo braneći pravo na slavljeničku pjesmu aktivistima i bivšem predsjedniku u štabu DPS-a, on je pokazao smušenost povlačeći se. Dobro se osvrnuo na bombardovanje Dubrovnika, ali kako to uklopiti sa spomenikom Amfilohiju koji je blagosiljao bombardovanje”, pita Vuletić.
Kako ukazuje, da je Milatović reagovao državnički bio bi to začetak buduće pobjedničke proEU koalicije uz obavezno pridruživanje i svih ostalih iskrenih branilaca vrijednosti nezavisne Crne Gore.
“Bilo bi to jako ljekovito i za region”, ocjenjuje Vuletić.
Mandićevu i Kneževićevu politiku legitimisali koalicioni partneri
Vuletić je stava da Vučićeve kontradiktorne tvrdnje u vezi sa podgoričkim izborima predstavljaju nervoznu reakciju kojom pokazuje da je nezadovoljan izbornim ishodom.
“Toliko o tome da ne zna ko je učestvovao i ko je pobijedio na izborima. Prosto je nevjerovatno da posljednji građanin Crne Gore ne vidi da su Andrija Mandić i Milan Knežević direktni izvršioci beogradske politike koja ih je i ovoga puta podržala izbornim turizmom tj. manipulacijom prebivalištima”, ističe Vuletić.
Smatra da posebnu odgovornost za njihovo legitimisanje po crnogorskim institucijama imaju njihovi koalicioni partneri.
“Postavlja se pitanje kako je moguće da su pristali na onu bruku sa Rezolucijom o Jasenovcu na štetu sopstvene države, a za račun druge države. Po strani što mislim da je to potpuni promašaj i za interese Srbije, to je samo interes velikosrpske propale politike koja još od pada Berlinskog zida ne dozvoljava Srbima da razumiju vrijeme i svijet u kome žive”, napominje sagovornik Analitike.
Pitanje je, kaže, gdje je taj posljednji prag tolerisanja miješanja SPC u unutrašnja pitanja Crne Gore.
“Čudi se tome i svijet, zar bi američka ambasadorka razgovarala sa Joanikijem pred izbore? Da li su se zapitali Milatović i Spajić o čemu su oni razgovarali”, ističe Vuletić.
Zahtjevi ZBCG krajnja provokacija
Sagovornik Analitike podvlači da je najavljena posjeta Vučića Srbima u Crnoj Gori potvrda “nezanimanja” za podgoričke izbore.
“Mandić bi lošiji izborni rezultat da zamaskira novim zahtjevima nezainteresovanom Spajiću. Mandić mora sa nečim da sačeka Predsjednika Srba, što bi Vulin rekao”, ukazuje Vuletić, osvrnuvši se na poteze koalicije Za budućnost Crne Gore, poput najave prijedloga zakona o agentima stranog uticaja, te promjene skupštinskog loga.
On ocjenjuje da su zahtjevi koje je Mandić ovoga puta iznio pred Spajića i Milatovića krajnja provokacija.
“Moralo bi da im bude jasno da Mandić nikada neće voditi politiku koja je u interesu Crne Gore. On je čak vrlo iskren i svjesno igra na njihovu slabost kalkulišući njihovim strahom od približavanja DPS-u”, napominje Vuletić.
Ukazuje da je Mandić uspio potpuno da identifikuje euroatlansku politiku samo sa DPS, čime je, kako ističe, paralisao predsjednika i premijera.
“To je sveukupno loša situacija koja ne dozvoljava da se politički artikuliše većinsko raspoloženje građana Crne Gore koje se potvrđuje iz izbora u izbore”, poručuje Vuletić.
Političko sljepilo nakon četiri godine počinje da se gubi. Problem je još uvijek u vještačkom održavanju bauka DPS
Upitan zašto deklarativno građanske partije ostaju u koaliciji sa Vučićevim igračima, uprkos javnom protivljenju idejama poput zakona o agentima stranog uticaja, Vuletić naglašava kako ga čudi da tom dijelu koalicije nije jasno da Mandić i Knežević mogu da igraju samo u prostoru koji im oni dozvole.
“Trebalo bi zbog ove provokacije da smijene Mandića sa mjesta predsjednika Skupštine, a ne da se pravdaju kako neće glasati za taj zakon. To bi bio politički odgovor. Smijeniti ga prije nego što dođe predsjednik Srba”, izričit je Vuletić.
Uvjeren je da bi Mandić molio parlamentarnu većinu, čak i da ZBCG nastavi da im daje manjinsku podršku samo da se ne ide na vanredne izbore.
Dačić slijedi Vučića, koriste slabost Spajića i Milatovića
Komentarišući izjavu srpskog ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića o kriminalcima u svakom crnogorskom selu, Vuletić ističe da predsjednik čuvenog SPS apsolutno ne učestvuje u donošenju bilo kakve odluke Srbije nakon promjena 2000.
“U svim vladama su bili manjinski partner koji je isključivo zainteresovan za učešće u vlasti uz većinsku partiju, ranije sa Koštunicom i Tadićem, danas sa Vučićem i samo terciraju odlukama”, napominje sagovornik Analitike.
Naravno, kako dodaje, to ih ne oslobađa odgovornosti i krivice.
“Uostalom prije Dačića nešto slično je više puta izgovorio predsjednik Vučić.Ne bi to Dačić nikada prvi izjavio. I jedan i drugi koriste slabost predsjednika i premijera”, podvlači Vuletić.
Gotovo je sa litijama i “rijekama slobode”
Upitan očekuje li da će Zapad konačno shvatiti da Mandić i njegovi mentori idu na sve ili ništa, Vuletić naglašava kako bi više volio da to shvate građani Crne Gore.
“Zapad dobro zna sa kim ima posla. Posebno bi to morali da shvate Milatović i Spajić. Zbog toga sam rekao da bi morali hitno da smijene Mandića. Da vidimo u toj situaciji njihovo sve ili ništa”, kaže Vuletić.
Kako podvlači, gotovo je sa litijama i “rijekama slobode”.
“Političko sljepilo nakon četiri godine počinje da se gubi. Problem je još uvijek u vještačkom održavanju bauka DPS. Zanemaruje se činjenica da 25-30% ljudi glasa za tu partiju. Da li je fer zanemarivati te građane”, upitao je Vuletić.
Samo euroatlantska politika Srbije pokrenula bi region
Sagovornik Analitike ocjenjuje da nema izgleda za burnu političku jesen u Srbiji.
“Nadati se da bi eventualna pobjeda antilitijumske opozicije vodila drugačiju regionalnu politiku bilo bi jednako vjerovanju u zagrobni život”, kategoričan je Vuletić.
Kako ukazuje, bili bi samo manje efikasni, što bi za početak predstavljalo olakšanje za region.
“Nažalost, većina (95%) parlamentarne opozicije ne vidi nijedan problem u djelovanju SPC, Dodiku, Vučićevim aktivnostima u Crnoj Gori… Premijera Kurtija takođe nazivaju teroristom, smatraju EU neprijateljem Srbije zbog tzv. podrške Vučiću, niko od njih nije podržao neke od rijetkih dobrih stvari koje je Vučić uradio poput Briselskog sporazuma i nedavno potpisivanje Dubrovačke deklaracije”, napominje Vuletić.
Sve u svemu, kako naglašava, sumorno je očekivati od tih ljudi neophodan preokret kojim bi i region prodisao.
“Samo euroatlantska politika Srbije potpuno pokreće region. Žao mi je što su svi susjedi taoci srpskih zabluda”, zaključuje Vuletić.