
U cilju deblokade rada Ljekarske komore zahtijevaću da se Skupština komore raspusti i da se raspišu izbori za novi saziv Skupštine, najavio je u razgovoru za Portal Analitika predsjednik Ljekarske komore dr Aleksandar Mugoša.
On je nedavno sudskom odlukom, kojom su odluke delegata Ljekarske komore proglašene protivzakonitim, vraćen na čelo te institucije.
Mugoša za naš portal kaže da ga posebno zabrinjava činjenica da su u donošenju protivzakonitih odluka i njihovom sprovođenju “učestvovale druge institucije ove zemlje i trenutno najodgovornije osobe u crnogorskom zdravstvenom sistemu”.
“Naravno da grupa ljekara koja je svjesno donosila protivzakonite odluke ne bi sve ovo mogla da uradi sama, kao što to ne bi mogla da uradi sama ni dr Milena Popović Samardžić koja ih je predvodila u donošenju protivzakonitih odluka. Posebno bizarne uloge odigrali su dr Jelena Borovinić Bojović i izvjesni profesor Đorđije Blažić - ona sa pozicije ministarke zdravlja u Vladi Crne Gore, a on sa pozicije bivšeg zamjenika ministra pravde, dekana fakulteta, pravnog eksperta i slično - oboje u svom privatnom poslu sa dr Milenom Popović Samardžić”, naveo je Mugoša.
Prema njegovoj ocjeni, u cijeloj ovoj priči pozicija predsjednika Ljekarske komore je ustvari najmanje značajna.
“Moja karijera nije karijera predsjednika Ljekarske komore, već karijera kardiohirurga koji je bio dio tima na prvoj operaciji na otvorenom srcu koja je urađena u Crnoj Gori prije tačno 18 godina i ona je i danas vezana za Centar za kardiohirurgiju. Tako je bilo i posljednje tri godine, tako će biti i ubuduće, dok god se budem osjećao sposobnim da radim ovaj težak posao”, poručio je naš sagovornik.
ANALITIKA: Kako sa ove distance i nakon rješenja suda, kojom su odluke delegata Skupštine Ljekarske komore proglašene protivzakonitim, gledate na sva dešavanja u posljednjih nekoliko mjeseci vezano za rad ovog esnafskog udruženja?
MUGOŠA: Prije svega želim da kažem da je veliki broj tekstova objavljen u crnogorskim medijima u vezi sa radom Ljekarske komore doveo do urušavanja ugleda institucije i ljekarske profesije uopšte. Sve to se dešava u najtežem trenutku po crnogorsko društvo i crnogorski zdravstveni sistem, u trenutku kada se naša nacija nalazi u stanju direktne životne, dakle biološke ugroženosti i u trenutku kada su crnogorski ljekari potrebniji ovom društvu više nego ikad ranije.
Naravno da grupa ljekara koja je svjesno donosila protivzakonite odluke ne bi sve ovo mogla da uradi sama, kao što to ne bi mogla da uradi sama ni dr Milena Popović Samardžić koja ih je predvodila u donošenju protivzakonitih odluka.
Ono što me posebno zabrinjava je činjenica da su u donošenju protivzakonitih odluka i njihovom sprovođenju učestvovale druge institucije ove zemlje i trenutno najodgovornije osobe u crnogorskom zdravstvenom sistemu.
Posebno bizarne uloge odigrali su dr Jelena Borovinić Bojović i izvjesni profesor Đorđije Blažić, ona sa pozicije ministarke zdravlja u Vladi Crne Gore, a on sa pozicije bivšeg zamjenika ministra pravde, dekana fakulteta, pravnog eksperta i slično- oboje u svom privatnom poslu sa dr Milenom Popović Samardžić.
ANALITIKA: Kako ste uopšte došli u situaciju da rad institucije koja predstavlja sve crnogorske ljekare bude ponovo u žiži javnosti, i to u negativnom kontekstu?
MUGOŠA: Tokom protekle godine pažljivo smo radili na pripremi prvih demokratskih izbora u Ljekarskoj komori. Ta želja za demokratskim izborima, prvim nakon osnivanja 1996. godine, i sam postupak izbora bili su jači od bilo kog drugog interesa ove organizacije. Nažalost, demokratija je u našem slučaju još jednom pokazala da može da bude veoma opasno oružje u rukama većine, i to posebno opasno oružje ukoliko se sprovodi u sistemu u kome ne postoji poštovanje zakona, a mediji su još uvijek brži od institucija.
Mediji kreiraju sud javnosti koji ima karakteristike “prijekog suda” od koga se teško odbraniti. Dok se jedan broj mojih kolega obraćao medijima u pokušaju da me diskredituju i od mene naprave nešto što ja nijesam, ja sam se obraćao institucijama ove zemlje.
Srećom, postoje sudovi u odnosu na čije odluke bilo čije mišljenje gubi svaki značaj. Za sada, Upravni sud je presudio i ukazao na protivzakoniti uticaj ministarke zdravlja dr Jelene Borovinić Bojović na rad Ljekarske komore, Osnovni sud na protivzakonito donešene odluke delegata Ljekarske komore kojima su na mjesto vršioca dužnosti predsjednika udruženja postavili dr Milenu Popović Samardžić.
ANALITIKA: Sud Vas je vratio na poziciju predsjednika Ljekarske komore. Šta planirate sada da radite?
MUGOŠA: U cijeloj ovoj priči pozicija predsjednika Ljekarske komore je ustvari najmanje značajna. Moja karijera nije karijera predsjednika Ljekarske komore, već karijera kardiohirurga koji je bio dio tima na prvoj operaciji na otvorenom srcu koja je urađena u Crnoj Gori prije tačno 18 godina i ona je i danas vezana za Centar za kardiohirurgiju. Tako je bilo i poslednje tri godine, tako će biti i ubuduće, dok god se budem osjećao sposobnim da radim ovaj težak posao.
Međutim, iako težak, taj posao je prije svega moja privilegija i moj blagoslov. Sa te pozicije nije se lako boriti sa osobama koje nemaju ambicija u poslu kojim se bave i koji svoju karijeru grade van medicine. Bez obzira na to, nastaviću sa radom u Ljekarskoj komori, to je obaveza koju sam prihvatio, a sada nažalost ponovo iz početka treba da se izborim za zakoniti rad ove institucije.
ANALITIKA: Zbog čega je potreban novi početak, šta se desilo u međuvremenu?
MUGOŠA: U međuvremenu, troje od četvoro zaposlenih u Ljekarskoj komori su predali zahtjev za prekid radnog odnosa. Prema mojim saznanjima, isto bi uradila ili je već uradila i četvrta koleginica, koja je na privremenom odsustvu sa posla zbog teške forme bolesti izazvane koronavirusom.
Sve one su bile izložene prijetnjama upućenim od strane izabrane predsjednice Skupštine komore, kasnije i v.d. predsjednice Komore dr Milene Popović Samardžić, bilo je i upada u prostorije Ljekarske komore, prevrtanja radnih stolova zaposlenih i sličnih mučnih situacija. Jednostavno nijesu željele da budu jedan jedini dan na svom radnom mjestu u takvim uslovima. Moj prvi zadatak je da ih vratim na njihova radna mjesta, da bismo uopšte počeli sa radom.
Takođe, “2/3 delegata”, kako sebe nazivaju, poigrali su se institucijom donoseći odluke koje su sve do jedne bile suprotne Statutu i opštim aktima Ljekarske komore, ukinuli su mandat svim organima komore, uveli različite funkcije vršioca dužnosti koje uopšte ne postoje i nijesu predviđene našim Statutom, dostavljali nepotpisana i falsifikovana dokumenta, uradili previše pogrešnih i štetnih stvari po naš rad... Na taj način izgubili su kredibilitet za donošenje bilo kakvih odluka, o čemu ću ih ovih dana obavijestiti.
Protivno svim našim procedurama, izmijenili su Statut i učinili ga praktično neprimjenjivim. Sada je nemoguće utvrditi trajanje mandata jedinog odgovornog i ovlašćenog lica institucije, pri čemu dodatno delegati Skupštine mogu smijeniti izabranog predsjednika u bilo kom trenutku njegovog rada ukoliko procijene da nijesu zadovoljni, i to isti oni delegati, na čelu sa predsjednicom Skupštine, koji su donosili sve ove protivzakonite odluke. Ko bi iole ozbiljan, da ne upotrijebim neku drugu riječ, prihvatio uopšte da bilo šta radi pod takvom vrstom ucjene, kontrole i neizvjesnosti?
Na tako izmijenjen Statut saglasnost je dala ministarka zdravlja, on je objavljen u Službenom listu i to je nešto što će ostaviti trajne posljedice na naš rad. To će morati promijeniti neki drugi saziv Skupštine, ovaj sigurno ne.
ANALITIKA: Da li je rad Ljekarske komore ponovo blokiran?
MUGOŠA: Nažalost, prema mojim informacijama u međuvremenu ništa nijesu uradili za naše članove, tako da mogu reći da je rad institucije ponovo blokiran. Poseban problem je činjenica da nijesu radili državne poslove, što direktno ugrožava naš zdravstveni sistem. Od decembra prošle godine uporno sam upozoravao da će se to desiti.
Delegate Skupštine komore generalna sekretarka, koja je zadužena za tumačenje i primjenu propisa i ja kao odgovorno lice za zakonitost rada institucije, u više navrata detaljno smo upozoravali koje sve članove zakona, Statuta i drugih opštih akata komore krše u svom odlučivanju, obratio sam se svima za koje sam smatrao da mogu imati nadležnost da spriječe nasilje nad Ljekarskom komorom, a za zakoniti rad institucije nastaviću da se borim i dalje.
ANALITIKA: Na koji način planirate da odblokirate rad Ljekarske komore?
MUGOŠA: U članu 29. Pravilnika o izboru u organe komore precizirani su uslovi pod kojima član Skupštine može biti opozvan. Prvi uslov je “učestvovanje u donošenju nezakonitih odluka”. Taj uslov ispunila je većina delegata Skupštine komore, tako da ću u skladu sa procedurom zahtijevati da se svi ti delegati opozovu. S obzirom da u toj situaciji Skupština komore više neće imati kvorum za odlučivanje, zahtijevaću da se Skupština komore raspusti i da se raspišu izbori za novi saziv Skupštine. To je jedino pošteno što u ovom trenutku delegati Skupštine mogu da urade kako bi donekle ispravili štetu koju su nanijeli ugledu ove institucije i ljekarske profesije uopšte.