
”Ako kažete da ste aktivni u nekoj političkoj partiji, nebitno da li je u pitanju vladajuća ili opoziciona, često nailazite na razne kritike i predrasude”, izjavio je Nikola Pešić 2013. godine. I tada i sada je bio predsjednik Savjeta mladih Demokratske partije socijalista. Tada je govorio i da politika među mladima nije popularna i da mladi nijesu dovoljno aktivni.

U medjuvremenu je vladajuća stranka značajno radila na podmladjivanju kadra. Funkcioner te stranke Miloš Nikolić je kada je ušao u parlament 2016. bio najmladji poslanik u istoriji crnogorskog parlamentarizma. Za Portal Analitika je tada pričao što ga je motivisalo da udje u politiku.
"Treba prije svega raditi na jačanju svijesti kod mladih ljudi da su znanje, pregalaštvo, lično usavršavanje i konstantan rad na sebi, jedini zagarantovani put do uspjeha. Relativno mala sredina čini da se, ponekad, teško fokusirati se na samog sebe, pa usljed toga mladi traže određene prečice do uspjeha koje često vode u bespuće", kazao je tada Nikolić, koji je sa 22 godine postao poslanik DPS-a. Danas je jedan od najaktivnijih poslanika, ostaće upamćen i kao prvi i medju rijetkima koji su na samom početku afere Atlas stali u odbranu partijskog šefa Mila Djukanovića.
Sto mladih Nikšićana se učlanilo u DPS - Da je DPS atraktivan za mlade pokazala je i prošlonedjeljna odluka više od 100 osamnaestogodišnjih Nikšićana da se učlane u stranku. Što je to što mlade motiviše da se patrijski aktiviraju – ideologija ili čisti interes?
Emir Hadžimušović iz Socijaldemokratske patrije za Portal Analitika kaže da je jedan od razloga ideologija. „Ako pričamo o socijaldemokratskim partijama - ideja socijaldemokratije je univerzalna i prisutna u svim državama u svijetu koje imaju demokratsko uređenje ili su na prelazu prema demokratskom uređenju. Samim tim je privlačna mladim ljudim jer je ideja koja ima istoriju dužu od jednog vijeka“, smatra naš sagovornik.

On ističe da ima i klijentalističkih razloga, ali i da su oni prisutniji u strankama koje su činioci vlasti, dok je za opozicione karakterističnije ideološko učlanjenje.
Đukanović: Profit i interes ključni motivi - Sociolog Andrija Đukanović za Portal Analitika ističe da mladi ulaze u politiku iz različitih razloga i motiva. „Sigurno je da ima dosta onih koji žele da kroz politički angažman daju doprinos promjenama u društvu. Međutim, kada govorimo o našem društvu motivi za ulazak u politiku nijesu uvijek ideološki motivisani. Ovdje se u politiku ulazi zarad profita i interesa. Mladi gledaju svoje starije kolege i vide da se politika isplati. Da donosi brojne privilegije i pogodnosti. Sistem vrijednosti koji vlada takav je da stavlja materijalni status na prvo mjesto. A mladi su ti koji su najviše pogodjeni takvim sistemom koji im se nameće i koji od njih traži da teže materijalnim stvarima. Ne kažem da je ovo dominantan motiv za politički aktivizam ali vjerujem da je dosta onih koji počnu da se bave politikom upravo time bilo inspirisano“, ističe on.

Poznata je priča, dodaje naš sagovornik, da je politika najbolji posao. „Čini mi se kao opravdana. Jer vidimo na što se svodi politika kod nas. Obično prepucavanje i neodgovornost. Politika je kod nas dobar način za uhljebljenje. To je dakle, ne samo kad su mladi u pitanju, jedan od vodećih motiva za politički angažman. Lični interesi vladaju političkom scenom pa smatram da ni mladi nijesu izbjegli taj scenario. Posebno su, da se tako izrazim, slabi na vladajuće partije. Tu je gužva najveća. Razumljivo, jer se očekuje da će se kroz članstvo u vladajućoj partiji vrata lakše otvarati“, kaže on.
Đukanović je mišljenja i da roditelji mnogo utiču na takav stav mladih. „Socijalno ekonomski situacija je takva da ljude tjera da budu konformisti, da se uklapaju u sistem. Ponavljam ne treba generalizovati i sve svoditi na interese ali poznajući i prateći našu političku scenu vjeruem da je to jedan od vodećih motiva“, kaže Đukanović.
Emir Hadžimušović je predsjednik Forma mladih SDP-a, koja je skoro 20 godina bila dio vlasti, posljenjih godina je opozicija. Da li se nešto promijenila kada je u pitanju želja mladih da udju u tu stranku?
„Naprotiv, od trenutka prelaska u opoziciju mi bilježimo priključivanje novih članova, jer je ideja ljevice uvijek više pripadala opozicionom nego djelovanju u vlasti. Tome je doprinijelo predlaganje zakonskih rješenja i inicijativa koje su prihvatanjem trebale da dovedu do poboljšanja standarda mladih u našoj državi. Osim toga, SDP je uvijek imao reprezentativan broj mlađih kadrova na rukovodećim pozicijama, pa time šaljemo poruku mladima da se lakše napreduje nego u pojedinim partijama koje godinama ne mijenjaju rukovodstvo“, odgovara naš sagovornik.
U Crnoj Gori nema dostupnih relevantnih istraživanja o tome zašto mladi ulaze u politiku. Sigurno da bi bilo zanimljivo čuti njihove odgovore.