Politika

Komentar

Ajmo sad malo o korupciji i kriminalu

Ne treba biti pravni ekspert pa razumjeti da opis kriminalne organizacije iz Krivičnoga zakonika Crne Gore do u jotu odražava ulogu i djelatnost aktuelne Vlade Crne Gore, odnosno onoga njenog dijela koji je glasao za tzv. Temeljni ugovor

Ajmo sad malo o korupciji i kriminalu Foto: PA
Aleksandar Radoman
Aleksandar RadomanAutor
Portal AnalitikaIzvor

Ko god se u srijedu ujutro zatekao na Gorici, naspram policijskoga kordona i zaštitnih ograda, mogao je svjedočiti scenama kakve se viđaju u holivudskim filmovima. Kolona blindiranih automobila stigla je zaobilaznom ulicom prema Vili Gorica, da bi svega pola sata potom u kontra smjeru, nalik onom helikopteru s ustoličenja Joanikija II, prolećela pred očima policije i okupljenih građana. 

Baš kao u filmovima u kojima grupa kriminalaca pljačka banku. Sve je bilo brzo i efikasno, samo što je za razliku od holivudskih filmova pljaškaše u ovoj situaciji obezbjeđivala policija. Jer da se ne zavaravamo - ono što je Vlada Crne Gore uradila usvojivši tzv. Temeljni ugovor i ono što je potpisano u Vili Gorica zapravo je najveća kriminalno-koruptivna operacija u istoriji Crne Gore. 

Potpisom osobe koja je zloupotrijebila svoju poziciju Crna Gora je Beogradskoj patrijaršiji isporučila kompletnu svoju istoriju, svoju budućnost i još pride oko 50 km2 državne teritorije, uz otvorenu mogućnost da se i taj broj u godinama koje dolaze još više uveća.

Krivični zakonik Crne Gore kriminalnu organizaciju određuje kao organizaciju „koju čine tri ili više lica čiji je cilj vršenje krivičnih djela za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora od četiri godine ili teža kazna, radi sticanja nezakonite dobiti ili moći, ukoliko su ispunjena najmanje tri od sljedećih uslova: 

1) da je svaki član kriminalne organizacije imao unaprijed određeni ili očigledno odredivi zadatak ili ulogu; 

2) da je djelovanje kriminalne organizacije planirano na duže vrijeme ili za neograničeni vremenski period; 

3) da se djelovanje kriminalne organizacije zasniva na primjeni određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline članova; 

4) da se djelovanje kriminalne organizacije planira i sprovodi u međunarodnim razmjerama; 

5) da se u djelovanju kriminalne organizacije primjenjuje nasilje ili zastrašivanje ili da postoji spremnost za njihovu primjenu; 

6) da se u djelovanju kriminalne organizacije koriste privredne ili poslovne strukture; 

7) da se u djelovanju kriminalne organizacije koristi pranje novca ili nezakonito stečene dobiti ili 

8) da postoji uticaj kriminalne organizacije ili njenog dijela na političku vlast, sredstva javnog informisanja, zakonodavnu, izvršnu ili sudsku vlast ili na druge važne društvene ili ekonomske činioce.“

Ne treba biti pravni ekspert pa razumjeti da opis kriminalne organizacije iz Krivičnoga zakonika Crne Gore do u jotu odražava ulogu i djelatnost aktuelne Vlade Crne Gore, odnosno onoga njenog dijela koji je glasao za tzv. Temeljni ugovor. 

Pozivam stoga specijalnog državnog tužioca Vladimira Novovića da po hitnom postupku pokrene istragu o Organizovanoj kriminalnoj grupi koju čine - Abazović Dritan, Adžić Filip, Novaković-Đurović Ana, Kovač Marko, Đeka Fatmir, Šćekić Dragoslav, Đurović Goran, Joković Vladimir, Damjanović Aleksandar, Vojinović Miomir, Šćepanović Biljana, Lalošević Vasilije i Miljanić Zoran.

Od efikasnosti rada tužilaštva, policije i sudstva u ovoj najvećoj kriminalnoj aferi koja je zadesila Crnu Goru zavisiće i ostvarenje uslova iz agende EU o priključenju. 

Nakon toga možemo preći na životne teme.

P.S. O sramotnoj, kvislinškoj ulozi onih koji su, uprkos upozorenjima i saznanjima ko je i za koga radi Dritan Abazović, izglasali njegovu vladu - drugom prilikom.

Potvrđeno: Potpisan Temeljni ugovor između Crne Gore i SPC
64
Potvrđeno: Potpisan Temeljni ugovor između Crne Gore i SPC
03.08.2022 10:09


Portal Analitika