
Brojne i oprečne bile su u ono vrijeme, a i docnije, reakcije na Belvederske demonstracije na ulazu u grad Cetinje, od 26. juna 1936. godine, u kojima je učestvovalo više od 2.000 Crnogoraca i Crnogorki, jednakopravno, rame uz rame.
Te reakcije dolazile su kako od ondašnjih političkih faktora i subjekata u Kraljevini Jugoslaviji, režima i opozicionih partija i njihovih predstavnika, tako i od štampe i određenih krugova u inostranstvu.
Na Belvederu kod Cetinja vlast - vojska i žandarmerija Zetske Banovine KSHS, ubila je šest crnogorskih rodoljuba, a ranila više od 30, dok je više od 80 ljudi - učesnika protesta uhapsila i potom krivično progonila, isljeđivala i podizala optužnice protiv njih i držala ih u tamnicama jedno vrijeme. Tek tri godine kasnije ih je abolirala.
Dr Ivo Jovićević jedan od vodećih organizatora Belvederskih demonstracija 1936.
Režimski stav i odnos prema tom događaju artikulisala je beogradska „Politika“, koja je o tome prenijela zvanično saopštenje vlasti, a tim događajem nije se kasnije posebno bavila, već je registrovala polemiku oko toga koja se vodila u Narodnoj skupštini i interpelaciju ministru unutrašnjih djela.
Odjek belvederskog događaja u javnosti bio je intenzivan i ekstenzivan [1].
„Politika“ od 28. juna 1936. godine piše o belvederskom događaju, tvrdeći da se na protestu kod Cetinja okupilo oko 500 pristalica komunista i federalista (koje kvalifikuje kao protivnike državnog uređenja), predočavajući da je došlo do sukoba žandarmerije i jedne grupe protestanata, tvrdeći da su dva lica poginula, 16 ranjeno, a 55 uhapšeno.
Pisanje „Politike“ odlikuje se nerealnim prikazom cijelog događaja, netačnim informacijama o broju poginulih, ranjenih i uhapšenih. Ona nastoji da znatno umanji broj demonstranata, krivotvoreći uzročnike i krivice krvoprolića, zapravo, ona objavljuje zvanično režimsko saopštenje, koje je neobjektivno prikazalo cijeli događaj [2].
Identičan članak kao u „Politici“ o belvederskom krvoproliću publikovan je u beogradskom listu „Vreme“ [3].
O belvederskom događaju pisali su na način koji je korespondirao sa politikom režima, u manjoj i većoj mjeri, nerealno prikazavši događaje i učesnike u njima (posebno komuniste i federaliste) brojni listovi: nikšićka „Slobodna misao“ (glasilo blisko Savezu zemljoradnika), „Narodni list“ (partijski list JRZ), režimska agencija „Avala“, „Zetski glasnik“, službeni organ Zetske banovine.
U tim napisima evidentan je pokušaj opravdavanja vlasti da krivicu za krvoproliće prebace na drugu stranu i da amnestiraju nespornu vlastitu ključnu odgovornost u tome krvoproliću. Pomenuti listovi su, u manjoj i većoj mjeri, satanizovali crnogorske federaliste i komuniste, nastojeći stvoriti poželjnu sliku u javnosti koja je bila kompatibilna njihovoj ideologiji i politici. Režimska agencija „Avala“ objavila je opširan izvještaj o belvederskom protestnom zboru potpuno identičan onome publikovanom u „Politici“ [4].
Nakon belvederskog događaja oglasili su se crnogorski federalisti, osuđujući režim a žrtve demonstracija prikazujući kao nacionalne heroje.
Za crnogorske federaliste „pohod“ na Belveder bio je drugi „Carev Laz, Vučji do, Grahovo“, a Belvederske žrtve su izjednačavane sa junacima iz „Gorskog vijenca“- poput Vuka Mićunovića, Vuka Mandušića, Baja Bivljanina ... Federalisti su nazivali konvertitima, vjerolomcima, odrodima, izdajnicima sve one „Crnogorce koji pripadaju bilo kojoj srbijanskoj partiji [5].
Belvederski događaj prikazivali su, potom, federalisti kao samo vlastito djelo. To su i komunisti radili daleko više u propagandi, tadašnjoj i naknadnoj, pripisujući sebi i jedni i drugi, isključivu iz partijsko-političkih motiva i interesa, zaslugu za demonstracije, iako su učesnici tog protesta bili, pored federalista iz redova Crnogorske stranke, bili i komunisti (KPJ za Crnu Goru), te su bili i predstavnici nekih drugih građanskih partija koji su bili protiv režima i terora kojeg on sprovodi (Stojan Špadijer, Mirko Vešović itd).
No, protestanti na Belvederu 1936, bili su mahom federalisti, odnosno, njihove pristalice, ruku pod ruku sa komunistima i ostalim protivnicima režima krvavoga Kraljevine Jugoslavije, koji je tada tlačio Crnu Goru i crnogorski narod u Kraljevini Jugoslaviji. Pogotovo kumuniste.
Tada je Nikola Lekić iz Crmnice (pseudonimi su mu partijski bili Goranin i Vuk Borilović) bio glavna ličnost komunističkog i antivelikosrpskog pokreta iz redova komunista u Crnoj Gori i njen partijski sekretar.
Nikola Lekić
On je odigrao veliku ulogu oko održavanja Belvederskog protesnog zbora 1936, sa stanovišta organizacije i učešća od strane komunista. Naravno i Blažo Jovanović i ostali komunisti, ali prevahodno, formacijski i na druge načine Nikola Lekić, koji je tada bio u ilegali, jer je bio glavni partijski komunista tada u Crnoj Gori.
Blažo Jovanović
Dr Sekula Drljević je 28. juna 1936. povodom belvederskog događaja izdao proglas u vidu letka, u kojemu je istakao da su učesnici Belvederskog protesta heroji „sa čijih viteških domova nikada nije skinuta zastava crnogorske slave, crnogorski krstaš barjak“ [6].
KPJ je reagovao na Belvederski događaj političkim iskazima svojih prvaka, ali i u svom listu „Proleter“, koji je ilegalno štampan i distribuiran na prostoru Kraljevine Jugoslavije, jer ga je vlast zabranila i plijenila.
Glasilo KPJ „Proleter“, žestoko napadajući vlast Kraljevine Jugoslavije, zbog belvederskog krvoprolića u članku „Stojadinovićeva strahovlada u Crnoj Gori“ daje hronologiju protesnog zbora i njegov tok, te bilans (žrtve), nabrajajući imena poginulih i jednog broja ranjenih.
Tvrdili su da je Belvederski protesni zbor u stvari Zbor Narodnog fronta zakazan na Cetinju, uoči održavanja sudskog procesa sedmorici Crmničana (iz bratstva Lekića) koje je državni tužilac optužio zbog sukoba sa žandarmerijom u Seocima.
Prema stavu „Proletera“ kvintesencija održavanja belvederskih demonstracija je ekonomsko-socijalne i političke prirode i počivala je na dva ključna zahtjeva, a to su:
„Traženje odobrenja budžeta za sprovođenje javnih radova u Crnoj Gori“ i „da se pohapšeni Crnogorci vrate u Crnu Goru i predadu redovnim sudovima na suđenje i tako će se vlastima prijaviti svi ostali Crnogorci koji su odbjegli u šumu ili u Albaniju“.
Prema stanovištu „Proletera“ na protesnom zboru kod Cetinja bilo je oko 2.300 crnogorskih seljaka, koje je policija spriječila da uđu na Cetinje i održe demonstracije.
Petar Plamenac
„Proleter“ opisuje tok događaja:
„Negdje oko 4 h došao je k seljacima Stojan Špadijer, koji je bio jedan od sazivača zbora i koji je protiv policijskog terora u Crnoj Gori podnio interpelaciju Narodnoj skupštini. Špadijer je kratkim govorom saopštio da je zbor odložen za kasnije vrijeme i da će ih on na zbor pozvati.
Pjevajući masa je počela da se razilazi i veseli što im je zahtjev ispunjen. Neko iz mase ispalio je nekoliko revolverskih metaka uvis. Žandarmi su smjesta bez opomene i iz zasjede opaslili plotun. Mnogi seljaci su iznenada počeli da bježe a jedan dio zauzeo položaj ispod Belvedera“.
Prema „Proleteru“, „ovaj događaj uzbudio je cio narod u Crnoj Gori i daleko preko njenih granica“.[7]
Belvederski događaj propraćen je i od pojedinih medija u inostranstvu. O njemu je izvijestila agencija United pres i francuski komunistički list „Imanite“.
Ban Zetske banovine Risto Mujo Sočica
„Imanite“, broj 13716, 1936. str. 3 u rubrici „Vijesti sa Balkana“ donosi izvještaj o belvederskom događaju“, u kojemu apostrofira:
„U Crnoj Gori poslije zlostavljanja seljaka došlo je do velikog broja hapšenja. Među hapšenima se nalazi bivši ministar inostranih poslova Crne Gore Petar Plamenac i opozicioni poslanik Stojan Špadijer, koji je nedavno interpelirao vladu u Beogradu o gadnom teroru u C. Gori. Gospodin Špadijer je ozbiljno ranjen od žandarma“ [8].
Krvavi belvederski protest bio je od strane režimske štampe prikazan na način koji nije odgovarao stvarnosti, ali jeste politici vlasti.
Povodom iskrivljene slike koju je režimska štampa i ona bjelaška formalno nezavisna stvarala u javnosti o događaju (beogradska „Politika“, „Samouprava“, organ JRZ, „Vreme“, „Zetski glasnik“, „Slobodna misao“ i sl), reagovao je „Crnogorski narodni front“, koji tim povodom, u proglasu protestvuje protiv zločina organa vlasti, ističe i ovo:
„Braćo Crnogorci i Crnogorke, beogradski vlastodršci pucali su na Belvederu u goloruki crnogorski narod koji je tražio svoja prava i slobodu. Fašistički nasilnici pucali su na slogu Crnogoraca, na jedinstveni Narodni front, koji je došao do izražaja na zboru, da bi time zaplašili crnogorski narod i spriječili njegovu dalju borbu i stvaranje Crnogorskog narodnog fronta. Vlastodršci nijesu prezali od toga da mučki i neočekivano proliju potoke crnogorske krvi na Belvederu, jer oni dobro znaju da je ujedinjenjem Crnogoraca u jedan zajednički front odzvonilo fašističkim nasilnicima u Crnoj Gori“ [9].
Crnogorski student i slobodar Žarko Marinović
Oštar protest zbog zločina organa vlasti prema demonstrantima na Belvederu uputili su crnogorski iseljenici iz SAD i Kanade, koji su zbog toga u Hazeltonu održali skup i donijeli rezoluciju kojom osuđuju postupanje beogradskog režima nad crnogorskim narodom i pozivaju Crnogorce u prekomorskim zemljama da ustanu protestom protiv ugnjetavanja i ubijanja Crnogoraca od strane državnih organa.
U tom proglasu oni ističu da su na Belvederu krv crnogorskog naroda prolili „plaćeni janičari predsjednika jugoslovenske vlade dr Milana Stojadinovića, a uz asistenciju i očinski blagoslov katoličkog popa Antona Korošca“ [10].
U tome protestu crnogorski iseljenici navode i to da su „režimski organi“ u Beogradu prije izvjesnog vremena ubili crnogorske studente Mirka Srzentića i Žarka Marinovića, te da su pobili seljake u Seocima u Crmnici, kao i da su na Belvederu „otpočeli sa ubijanjem crnogorskog naroda u masi, kao stoku“ [11].
Mirko Srzentić
U proglasu se osuđuje jugoslovenska vlada i ban Zetske banovine Risto-Mujo Sočica i protestuje zbog počinjenih zločina nad Crnogorcima kao „i potpune ekonomske zapuštenosti Crne Gore“ [12].
Navodi se da su vlasti krive za krvoproliće i traži se da se odgovorni najstrožije kazne „bez obzira na visinu položaja koje oni zauzimaju u državnoj službi“ [13]. Takođe, zahtijeva se da se „smjesta prestane sa terorisanjem crnogorskog naroda i sa proganjanjem, kinjenjem, mučenjem, zatvaranjem i ubijanjem crnogorske univerzitetske i srednjoškolske omladine i ostalih crnogorskih intelektualaca i naprednih ljudi“ [14].
[1] Vidi detaljno o tome: Dr Luka Vukčević, „Odjek Belvederskog događaja 26. juna 1936“, „Istorijski zapisi“, podgorica, 2/1996. str.53-77.
[2] Vidi o tome: „Politika“; Beograd, broj, 10091, 28. jun 1936. str.4.
[3] „Vreme“, Beograd, br. 5190, od 28. juna 1936. godine.
[4] Taj izvještaj agencije „Avala“ prenosi i „Hvatski dnevnik“, broj 35, od 28 lipnja 1936. Vidi integralno izvještaj „Avale“: Dr Luka Vukčević, citirani rad, str. 56-57.
[5] Vidi više o tome. Prof. Dr Šerbo Rastoder, „Belvederski protesni zbor“, DOCLEA 1/2000. str. 126.
[6] Vidi više o tome: Prof. Dr Šerbo Rastoder, “Politički život u Crnoj Gori 1929-1941”, Podgorica, 2015, str.131
[7] Proleter“, broj 36, jul-avgust 1936, str. 3, članak „Stojadinovićeva strahovlada u Crnoj Gori“ i dr Luka Vukčević, citirani rad, str. 62.
[8] Vidi: Dr Luka Vukčević, c.r. str. 63.
[9] Citiranio prema: Dr Radoje Pajović, „Aktivnost Narodnog fronta u Crnoj Gori“, „Istorijski zapisi“, 1959/3-4-., str.145.
[10] Arhiv Jugoslavije-Beograd, fond 37. Proglas crnogorskih iseljenika iz SAD i Kanade objavila je „Slobodna misao“ 15 oktobra 1936. godine, list koji je izlazio u Kandi. Vidi o tome detaljno: Dr Luka Vukčević, „Odjek Belvederskog događaja 26. juna 1936“; IZ, 2/1996. str. 72-73. i Dr Živko Andrijašević i Dr Šerbo Rastoder, „Istorija Crne Gore“, Podgorica, 2006. str. 402.
[11] Ibid
[12] Ibid, 73.
[13] Vidi o tome detaljno: Dr Luka Vukčević, „Odjek Belvederskog događaja 26. Juna 1936“; Istorijski zapisi, 2/1996. str. 73.
[14] Ibid, 73.