U Kući maslina proslavljen je Međunarodni dan masline, 26. novembar, organizovan u sklopu programa obilježavanja 80 godina oslobođenja Bara.
Od 2019. godine, 26. novembar je datum kada se slavi maslina, drvo mira, blagostanja, plodnosti, a u Baru i suživota i zajedništva. Centralni segment, po kome je ovaj događaj i nosio ime, bio je prikaz dokumentarnog serijala „Bubulj podukcije“ nastalog od deset epizoda sublimiranih u filmu „Ukusi kulture“, koji je produkt Javnog poziva Opštine Bar za NVO sektor za 2023. godinu.
Ovo je dan kada se zahvaljujemo našoj zaštitnici, onoj koja krasi ime našeg grada Bara, onoj koja nas okuplja, udružuje i osnažuje. Dan kada odajemo posebno poštovanje našoj Staroj maslini na Mirovici, koja će naredne godine oduvati 2.250 svjećica na torti života. Po prvi put, Crna Gora obilježava Međunarodni dan masline, po ugledu na vodeće maslinarske zemlje svijeta, a ujedno obilježava i 67. rođendan od kada je naša Stara maslina na Mirovici zaštićena tadašnjim Zakonom o zaštiti spomenika kulture i prirodnih rijetkosti Narodne republike Crne Gore.
Kuća maslina je za svega šest mjeseci postojanja zlatotiskom utkala svoje djelovanje i viziju rada, zahvaljujući vama – našim prijateljima, poštovaocima masline i simbolike koju nosi sa sobom ovo sveto drvo mira.
Pečat koji je Kuća maslina snažno ocrtala prepoznat je širom Bara, ali i Crne Gore i naše pregalaštvo uvaženo je od strane Međunarodnog savjeta za maslinu, krovne institucije za maslinarstvo sa sjedištem u Madridu.
Savršena je bila prilika da se zahvalimo onima koji, nažalost, nijesu više sa nama, a postavili su temelje crnogorskog maslinarstva i dali nemjerljiv značaj u razvoju ovog sektora, te postigli stručne rezultate na svjetskom nivou. Prva među njima, karijatida crnogorskog maslinarstva je dr Ksenija Miranović. Odbor direktora društva „Kuća maslina“ DOO je prepoznao značaj ustanovljenja nagrade Kuće maslina koja nosi naziv po Kseniji, heroini mediteranske poljoprivrede. Svoje najtoplije riječi zahvalnosti uputila sam porodici dr Miranović, koja nam je širom otvorila vrata svog doma i podijelila sa nama najtoplije priče, koje su učinile da ona večeras ipak bude sa nama.
Lično, kao dijete iz Polja, osjećala sam moralnu obavezu i odgovornost da ime dr Ksenije Miranović ostane zauvijek utkano u zidine Kuće maslina, koja i postoji zahvaljujući Njoj. Osim prema maslini, dijelile smo još jednu veliku ljubav. Iako je Ksenija imala ponude za rad i napredak koje su finansijski mogle obezbijediti sve njene potomke, nikada se nije usudila, govoreći – „Ja ne mogu da ostavim moju Crnu Goru“.
Film je realizovan u okviru projekta „Povezanost kulture, tradicije, gastronomije i tradicionalne kuhinje grada Bara“, za koji je NVO „Bubulj“ dobila finansijska sredstva na osnovu konkursa Opštine Bar za raspodjelu sredstava za projekte i programe nevladinih organizacije za 2023. godine. Autori filma su Dejan Senić i Aleksandra Bojić Ivanović. Za divnu muziku i obradu zvuka zaslužni su Zorica Vučeljić i Film Despotović (NVO „Melos“), dok produkciju i realiyaciju potpisuje NVO „Bubulj“ 2024.
Serijal „Ukusi kulture“ je odraz naše ljubavi prema Baru, želje da objedinimo sve ono što nas spaja, da uvežemo različite priče, detalje i ono što često podrazumijevamo, a ne bi trebalo. Tokom rada na ovom projektu, podsjetili smo se da treba da budemo srećni i zahvalni što imamo priliku da pripremamo hranu, ili što neko kuva za nas, pa imamo šta, i imamo kome da podijelimo.
Neke tradicionalne poslastice nisu nastajale iz izobilja, već iz potrebe i velikog umijeća da se od malo, za najbliže stvori nešto posebno. Iako je naš film priča o hrani, u srži se nalaze ljepota, dobrota, emocije, porodica, ljubav, prijatelji, zajednički momenti, solidarnost, zahvalnost… sve ono što, u stvari, hrani dušu.
Učešće u snimanju ovog maestralnog dokumentarnog filma uzeli su: Maja Senić, Vesko Ivanović, Draginja Radonjić (kustoškinja u Zavičajnom muzeju u Baru), Željko Milović (novinar i književnik), NVU Žene Bara (Ljiljana Vujović, Ana Joličić, Lenka Budimić), Baflija Bafte Bećović sa sinom Šemsudinom i unukom Eminom, Marija Markoč (sertifikovani somelijer za maslinovo ulje), Emina Kalezić (Eminina priča), Dejan Drašković (arheolog), Dejan Aleksić (kuvar, profesor gastronomije i sudija), Nikola Petranović (preduzetnik), mr Aleksandra Milović Ljuljić (prehrambena tehnološkinja), Rafail Pajo Vreteničić (građevinski inženjer), Mirjana Mira Babić (preduzetnica), dr Milica Kovačević (autorka knjige „Kroz brvačke pinjate“), Tanja i Jelena Nilović (vlasnice Hotela „Kaligroš“ u Sutomoru), Miljaim Curović (vlasnik restorana i kuvar),doc.dr Snežana Barjaktarović Labović (spec. Higijene, uži spec. dijetoterapije), Veljko Tomić (dipl.ing. agronomija i profesor u Srednjoj stručnoj školi u Baru), Milan Vujović, Suljo Mustafić i Anto Baković (prepoznati barski novinari, književnici i fotografi.
Tu su i autori knjige „Tradicionalna barska kuhinja“), Miodrag Tanjo Masoničić (starješina izviđačkog odreda „24. novembar“), Neđeljko Đurović (profesor u Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi), Dragan Nana Profaca (pomorac), Nenad Leković (vinograda i vlasnik vinarije), Agron Karađuzović (poslastičar), Aida Krcunović (autorka turističke rute „Od mreže do trpeze“), Petar Miloševič („Ribar Fest“), Danijela Dabović, Orhan i Jasmina Đurović, Emil Mustafić, Milisav Joksimović, Ismar Kalač, Belmin Duraković, Balša Iličković, Boško Dmitrović, Božo Cvijeović, porodica Nenada Lekovića, Igor Jolićič, Dijana, Igor, Mia, Todor i Matija Prelević, Tanja Marstijepović, Mandalena Senić, Božan Vicković, Igor Perčobić, Ivana Petranović, Bojan i Bane Dobrić, Đorđe Bračinac, Masimo Milović, Milo Vicković, Rade Dedijer, Stanko Bulatović.