
Ekonomska kriza izazvana pandemijom koronavirusa snažno je pogodila sve sektore privrede, ali prije svega mala i srednja preduzeća u oblasti trgovine, ugostiteljstva i turizma gdje zanačajan udio, kako vlasnika firmi tako i zaposlenih čine žene.
Ipak, prema riječima direktorice Udruženja preduzetnica Crne Gore Edite Dautović to ne smije da obeshrabi žene u namjeri da započnu svoj biznis jer kako je istakla ovo je idealno vrijeme da naprave plan koji će im pomoći da poslije pandemije ostvarite sve ono što žele, sanjaju i planiraju.
Odluka o započinjanju biznisa često praćena osporavanjem: Dautović navodi da je odluka žena da krenu u preduzetničke vode najteža i da je često praćena osporavanjem i slabom podrškom najbližih i okoline.
„Uložite u sebe, u prave ljude i borite se za svoje ciljeve. Neće biti lako. Padaćete, ali ustanite i idite dalje. Učite na tuđim greškama, ali ne bježite od svojih. Budite spremne da snosite posljedice svojih odluka. Odustanite samo ako nema smisla boriti se vise. Nađite novi fokus. Važno je imati upornost, ali i hrabrosti da pratite svoju ideju i snagu da nakon pada ustanete. Budite disciplinovane, strpljive i čuvajte svoju energiju“, podvukla je sagovornica Portal Analitika.
Prema njenim riječima, Udruženje preduzetnica ohrabruje žene da započnu biznis i u vrijeme korona krize jer je, kako je kazala, vrijeme idealno da naprave plan koji će im pomoći da poslije pandemije ostvarite sve ono što žele, sanjaju i planiraju.
„Imaju dovoljno vremena da odrade i vizuelni identitet i sajt svog biznisa. Jer svako vrijeme je pravo vrijeme kada odlučite da se upustite u preduzetništvo“, istakla je Dautović.
Dodaje da je Udruženje preduzetnica otvoreno da im na tom putu pomogne, kako bi i one jednog dana bile one koje pomažu.
„Ženama treba pružiti šansu i dati mogućnost da se upuste u preduzetničke vode. Zato pozivam sve žene da se odvaže i da što prije krenu u sopstveni biznis“, poručila je Dautović.
U vrijeme krize neophodna sprega između privrede i države: Dautović navodi da niko nije bio spreman za tekuću ekonomsku krizu i ističe da će njene posljedice najviše uticati na novoosnovana mala preduzeća, koja još nijesu imala vremena da akumuliraju određeni kapital.
„Posljedica u poslovanju preduzetnica koje je izazvala pandemija koronavirus najviše se ogleda u smanjenju prodaje, smanjenom obimu poslovanja, slaboj novčanoj moći, visokim cijenama prevoza i usluga špedicije, nemogućnosti naplate od firmi i fizičkih lica, ali i nedostatak subvencija za zaposlene“, podvukla je naša sagovornica.
Takođe, dodaje ona, na poslovanje je uticala potreba iznenadnog prilagođavanja u radu i iznad svega neizvjesnost sa kojima se svaka od njih suočava, sa obzirom da niko ne zna koliko će pandemija koronavirusa trajati.
„Činjenica je da su se potrebe promijenile preko noći, pa tako imamo kompanije koje rade prekovremeno, dok s druge strane, imamo one koje su znatno smanjile poslovanje, do situacije kada se potpuno gase jer su potrebe za njihovim autputima manje ili nestaju“, napominje predsjednica Udruženja preduzetnica.
Iz tog razloga, ističe Dautović, neophodna je sprega između privrede i države, kako bi se adekvatnim potezima obavila pravilna raspodjela viška vrijednosti i ugrožavanje ekonomije svelo na najmanju moguću mjeru.
„Tek dolazi vrijeme koje će pokazati koliko smo kao osobe spremni da odgovorimo svemu što nas čeka. Uvijek imam optimistični pogled na sve u životu. Vjerujem da će se naći način da se i ovo premosti i da se ponovo vratimo normalnim aktivnostima. Trebamo pronalaziti nova rješenja i raditi na njima, kako mi tako i država“, zaključila je sagovornica Portala Analitika.
Podaci Zavoda za zapošljavanje zabrinjavajući: U Zavodu za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) su nam kazali da se na njihovoj evidenciji nezaposlenih, krajem novembra, nalazilo 27.559 žena, odnosno 58,84 odsto od ukupnog broja nezaposlenih (46.841).
„Na dan uvođenja mjera za suzbijanje epidemije novog korona virusa COVID-19 (15. mart 2020. godine) na evidenciji Zavoda je bilo registrovano 20.541 osoba ženskog pola, odnosno 57,91% od ukupnog broja nezaposlenih (35.466), tako da je došlo do povećanja nezaposlenosti žena za 7.018 ili 34,17% (ukupna nezaposlenost, u istom periodu, povećana je za 11.375 lica ili 32,07%)“, precizirali su u ZZZCG.
Ipak, iz Zavoda upozoravaju da se navedene brojke moraju uzeti sa rezervom. Naime, kako su istakli, ni 7.018 žena niti 11.375 lica nije „ostalo bez posla“.
„Povećanje broja nezaposlenih lica ne može se poistovjećivati sa brojem lica koja su zbog pandemije korona virusa, ostali bez posla.To su potpuno dva različita podatka“, naglasili su u ZZZCG.
Oni napominju da Zavod ne vodi evidenciju vezanu za lica koja su ostala bez posla zbog pandemije korona virusa, već se, kako su kazali, bavi isključivo licima koja su se prijavila na evidenciju nezaposlenih lica.
„Lica koja ostaju bez posla nijesu u obavezi da se prijave na evidenciju nezaposlenih lica.Povećanje/smanjenje broja nezaposlenih zavisi od broja lica koja se prijavljuju na evidenciju i broja lica o kojima prestaje da se vodi evidencija u posmatranom periodu. Na evidenciju nezaposlenih se prijavljuju lica koja ostaju bez posla, iz skolskog sistema (u junu je zavrsena skolska godina), iz zone neaktivnog stanovnistva (zbog naknade) i sl. Prestaje da se vodi evidencija o nezaposlenim zbog zaposljavanja, zbog ukljucivanja u neke mjere apz, zbog penzionisanja, zato sto napune 67 godina starosti, neispunjavanja obaveza u skladu sa zakonom, registracije preduzeca, ...)“, objasnili su u ZZZCG
U Zavodu navode da se na evidenciju nezaposlenih u periodu od sredine marta do kraja novembra prijavilo 5.807 osoba ženskog pola, kojima je u tom periodu prestao radni odnos.
„Najveći broj osoba ženskog pola koje su ostale bez zaposlenja je radilo kod poslodavaca kojima je pretežna djelatnost bila obrazovanje – 1.365 ili 23,51%, trgovina na veliko i malo; popravka motornih vozila i motocikala –952 lica ili16,39%,usluge smještaja i ishrane – 585 ili 10,07% i administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti – 317 ili 5,46% itd.“, podvukli su u ZZZCG.
Dodaju da se u toku ove godine, sa evidencije nezaposlenih lica Zavoda za zapošljavanje, zaposlilo ukupno 7.206 osoba ženskog polašto, kako kažu, čini 59,14 odsto od ukupno zaposlenih sa evidencije nezaposlenih u 2020.godini (12.184).
„U 2020.godini, u djelatnosti zdravstvo i socijalna zaštita zaposlenje je našlo 512 žena sa evidencije nezaposlenih, što čini 75,74 odsto od ukupno zaposlenih lica sa evidencije nezaposlenih u toj djelatnosti u 2020.godini. U obrazovanju, u ovoj godini zaposlilo se 1.933 žene sa evidencije nezaposlenih, što čini83,54 odsto od ukupno zaposlenih lica sa evidencije nezaposlenih, u ovoj djelatnosti, u tom periodu (2.314). U djelatnosti usluge smještaja i ishrane, sa evidencije nezaposlenih, zaposlilo se 790 osoba ženskog pola, što predstavlja 53,38 odsto od ukupno zaposlenih lica sa evidencije nezaposlenih u toj djelatnosti, u tom periodu (1.480). U trgovini, sa evidencije nezaposlenih, u ovoj godini,zaposlenje je našlo 1.286 osoba ženskog pola, što čini 64,85 odsto ukupno zaposlenih lica sa evidencije nezaposlenih u toj djelatnosti (1.983)“, naveli su u ZZZCG.