Refleksivni skoro organski odgovor na cetinjsku tragediju su sada već drugi studentski protesti. Emotivni naboj podstaknut nezapamćenim masakrom, ali i izostankom adekvatne reakcije takozvanih nadležnih organa, prirodno budi potrebu građana za vaninstitucionalnim djelovanjem.
Okolnost da su studenti pokretačka snaga predstavlja posebnu vrijednost u razvoju demokratske misli u Crnoj Gori. Međutim, sve ostalo, uključujući manjak protestne kulture i visok prag trpeljivosti na agresiju izvršne vlasti, kredibilne su opasnosti da i ovo bude trijumf prosipanja građanske energije. Sve to u trenutku kad je država sistematski napadnuta sa više nivoa.
Ideja da protest motivisan jednim događajem može da porodi rezultat i donese suštinske promjene je duboko infantilna i naivna. Posebno uzimajući u obzir narcizme malih razlika, nadaleko poznatu crnogorsku pizmu i sujetu čija je epohalna autodestruktivnost Crnu Goru koštala državnosti - ne samo jednom. Šta je spram toga protest ili dva? Opravdana je zebnja da će i ovog puta međusobna neslaganja unutar, vještački održavanog, crnogorskog bloka biti ključna prepreka suprotstavljanju vanjski kontrolisane vladajuće većine.
Uspjeh svih, pa i ovog protesta, dominantno zavisi od sposobnosti da se mobilišu resursi i precizno definiše narativ. Ovog prvog nema bez jasne podrške svih parlamentarnih partija koje dijele ciljeve i duh protesta.
Ograničavanje i ograđivanje od partijske podrške nije izraz straha da ih oni ne preuzmu, već duboko nerazumijevanje političkih prilika i tipično palanačkog rasuđivanja društvenih odnosa. Politike nema bez partija, a ovo su politički protesti. Zapravo su studentski protesti u kratkom 20. vijeku služili supstituciji partijskog života.
Danas studentski forumi, formalni i ne, dugoročno treba da se oslone na njih kako bi im omogućili pristup resursima za dalji nastavak aktivnosti. Pri čemu, sami protest treba da bude jedna od, a ne jedina aktivnost. Kreiranje sadržaja i diseminacija poruka treba da se dešava u realnom vremenu i geografski ne smije biti ograničeno na Podgoricu. Svi slični poduhvati su propadali jer nisu uvažavali geografsku komponentu.
Nadalje, zadatak intelektualca je da podrži narativnu i stratešku nadgradnju ciljeva i smisla protesta. Pokeraški, sam predsjednik Vlade Milojko Spajić može posegnuti za smjenom ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića. Hipotetički, on bi bio zamijenjen prvim odabirom za tu poziciju, ideologom demokrata Borisom Bogdanovićem.
Naravno da to ne bi bio iskreni iskaz probuđene odgovornosti - naprotiv. Isto tako, to bi bilo daleko od suštine onoga što je smisao izlaska na ulicu. Cilj treba da bude promjena izvršne vlasti i načina vladanja koje toleriše i nagrađuje antidržavno ponašanje, a ima li izraženijeg primjera od, ne jedan put, kolapsa bezbjednosnog sektora?
Na kraju, vrijeme je da ova generacija studenata i intelektualaca, koliko god to u našem kontekstu zvučalo sporno, otvori crnogorsko pitanje. Odnosno, dovršetak nacionalne emancipacije i daljeg opstanka crnogorske države.
Izgleda da trenutno nikoga, ponajmanje same Crnogorce, to pitanje ne interesuje. Ispostavi li se to kao tačno, uskoro će se otvoriti pitanje postojanja same države.