Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Dr Janjušević: Pobijedio sam strah, iako se nekada zapitam hoćemo li izaći zdravi iz cijele situacije

Nikšićani u borbi sa koronavirusom

Dr Janjušević: Pobijedio sam strah, iako se nekada zapitam hoćemo li izaći zdravi iz cijele situacije

“Trebam biti dostupan u svakom momentu i spreman da se vratim na odjeljenje. Moje kolege i ja smo nekada i duže od smjene sa kovid pozitivnim pacijentima, ali sam srećan kada znam da sam nekome pomogao ili spasio nečiji život”, navodi za naš portal specijalista interne medicine Marinko Janjušević.

Tekst je nastao u okviru projekta pomoći Journalism Emergency Relief Fund - Google News Initiative.

Dr Janjušević: Pobijedio sam strah, iako se nekada zapitam hoćemo li izaći zdravi iz cijele situacije Foto: ilustracija Nikšić
Ivona Drobnjak
Ivona DrobnjakAutor
Portal AnalitikaIzvor

Epidemija koronavirusa je negativno uticala na cijeli svijet i svi se pitaju: kako odgovoriti na ovaj težak, nikada do sada doživljeni, izazov. Pozitivni primjeri mogu da nas nauče da - humanost treba da postane epidemija - koja se širi u svima nama. Samo tako, svi iz ove situacije možemo izaći kao heroji.

Iako su mjere za suzbijanje koronavirusa u Crnoj Gori trenutno blaže nego prije par mjeseci, virus je i dalje tu, a borba protiv njega - jača nego ikada. Istražili smo kakva je situacija u opštini Nikšić, koliko se poštuju mjere, ali i koje su obaveze onih, koji su prvi na liniji odbrane - doktora, volontera, ali i ostalih građana...

U gradu pod Trebjesom je trenutno 115 pacijenata zaraženih koronavirusom. Predsjednik Opštine Nikšić, Veselin Grbović za naš portal navodi da je situacija stabilna, iako svi ne shvataju njenu ozbiljnost na pravi način.

,,Ovaj talas je brojniji nego prvi, po broju zaraženih zbog toga što su građani ranije ozbiljnije shvatali virus, to jeste, prijavljivan je svaki kontakt. Sada, u ovom drugom talasu ljudi ne otkrivaju sve kontakte. U nikšićkoj bolnici ima nekoliko ozbiljnijih slučajeva…”, navodi Grbović.

Doktori na prvoj liniji odbrane: Kardiolog Marinko Janjušević jedan je od doktora koji liječi kovid pozitivne pacijente. Požrtvovano pomažući zaraženima, slobodnog vremena gotovo da ni nema. On u kovid centar mora da dođe ranije, da bi obukao svu zaštitnu opremu, te se pripremio za radni dan.

,,To oblačenje traje nekih pola sata. Vizita i pregledi hospitalizovanih pacijenta traju oko tri časa, zatim imamo kolegijum sa kriznim štabom naše ustanove. Potom slijedi rad na odjeljenju i u prijemnoj ambulanti kovid centra, rad na administrativnim obavezama -kucanje otpusnih lista i terapijskih protokola. Nakon završene radne smjene, slijedi adekvatno i propisno svlačenje zaštitne opreme. I tako svaki dan”, priča nam Janjušević.

Za njega su najteže situacije bile liječenje i borba sa najgorim oblicima kovid pneumonije - zapaljenja pluća. To je najčešća, ali i najteža manifestacija infekcije ovim virusom. 

,,Naravno, pokušao sam da takvim pacijentima pomognem u svakom pogledu, psihičkom, ali i fizičkom oporavku”, kaže on.

Pored toga što ih liječe, ljekari su i najveća podrška kovid pozitivnim pacijentima. Naš sagovornik objašnjava da su oni dostupni 24 sata, svakome od njih.

,,Trudimo se da im objasnimo na najjednostavniji način težinu stanja, način liječenja i, što je najbitnije, način oporavka. Tu smo da im pomognemo da pobijede sve strahove u vezi ove bolesti i da ih ohrabrimo na putu izlječenja. Pošto posjete nijesu dozvoljene, sa porodicom komuniciraju telefonom ili preko raznih aplikacija i društvenih mreža, jer taj vid komunikacije je najhumaniji i mnogo im pomaže da prebrode ovakve životne situacije”, ističe ljekar.

Iako je na početku bio zabrinut, vremenom je uspio da pobijedi strah od toga da će zaraziti članove svoje porodice. Janjušević maksimalno poštuje sve protokole adekvatnog nošenja zaštitne opreme na poslu.

,,Trudim se da se kod kuće ponašam što prirodnije, zbog djece, iako se povremeno na trenutak zapitam da li će sve proći kako treba i da li ćemo moja porodica i ja izaći iz ove situacije potpuno zdravi, pošto mi je i supruga zdravstveni radnik, tj. radi kao medicinska sestra”, navodi naš sagovornik. 

On ima poruku za one, koji i dalje ne vjeruju u postojanje koronavirusa - “Ovo je mnogo ozbiljna bolest, kod koje neki pacijenti mogu proći sa najtežim posljedicama i jako je bitan način borbe. Ne smijemo zaboraviti mjere prevencije i moramo ih se svi pridržavati”.

Nikšić bez zaduženja: Korona virus je, osim na zdravlje, uticao i na ekonomsku situaciju.

Više od mjesec dana, dosta firmi, ugostiteljskih objekata i zanatskih radnji nije radilo, te su većini smanjeni prihodi. Grbović kaže da se uprkos ovim izazovima, opštinski budžet dobro puni - jer vode računa o svim troškovima.

,,Ovu ćemo godinu završiti kako smo planirali. Nema nikakvih zaduženja, plate se redovno isplaćuju i tako će biti i u narednom periodu. Nadam se da ćemo izgurati ovu godinu, te da će naredne biti pronađena vakcina i prevaziđen ovaj problem”, kaže on. 

Grbović ističe da u gradu pod Trebjesom većina građana poštuje mjere NKT-a.

,,Nikšićani šetaju sa maskama. Pred bankama i drugim institucijama su redovi sa distancom. Ne znam što još možemo da uradimo, da bi situacija bila bolja. Naravno, postoje pojedinci, koji ne poštuju mjere. Službenici komunalne policije su stalno na terenu”, kaže on.

Volonteri svakodnevno pomažu: Pozitivne priče ispisuju volonteri, koji svojim sugrađanima iz dana u dan pokazuju da nijesu sami i da uvijek postoji neko na koga mogu računati. Veliki broj građana želi da se uključi u aktivnosti raspodjele namirnica ugroženim porodicama, navodi sekretarka OO Crvenog krsta Nikšić, Ana Macanović.

,,Mi smo se trudili da u prvom redu uključimo naše edukovane volontere, a takvih smo imali oko 80. Potrebe organizacije su bile takve da je svakodnevno bilo angažovano oko 30 volontera. Oni su radili na pakovanju paketa, utovaru i istovaru dobijene pomoći, raznošenju do krajnjih korisnika i javljanju na telefone u kol-centru radi uzimanja podataka, materijalnog stanja porodica koje su se javljale, kao i davanja psihosocijalne podrške - uglavnom starijim licima. Dugujemo im zaista veliku zahvalnost, jer su uradili ogroman posao, radeći i po 10 sati dnevno, pritom rizikujući i svoje i zdravlje svojih porodica”, kaže Macanović.

Nina Vojinović, koja se nalazi na čelu NVO ,,Izvor života” je često na terenu, pomažući onima kojima je pomoć najpotrebnija. 

,,Imali smo dosta akcija, u jednom periodu nijesmo uopšte stajali. Dijelili smo prehrambene i higijenske pakete, a od početka pandemije do danas smo podijelili oko 2.000 prehrambenih paketa i oko 600 higijenskih. Podijelili smo oko 200 kilograma kolača… Pomoć nam je pružio i veliki broj privrednika… Obilazili smo i druge opštine u kojima nije bilo naših saradnika, a gdje je pomoć bila neophodna”, objašnjava Vojinović.

U okviru organizacije “Izvor života” radi i Narodna kuhinja, gdje se dnevno podijeli oko 330 obroka.

“Kapacitet kuhinje je inače 200. U prvom dijelu epidemije imali smo i do 440 korisnika jer stara i bolesna lica nijesu smjela da napuštaju domove”, zaključuje ona priču za Portal Analitika.

Tekst je nastao u okviru projekta pomoći Journalism Emergency Relief Fund - Google News Initiative.


Portal Analitika