
Magistar klavira, profesor, koncertni pijanista i kamerni izvođač, Ana Vujošević, rođena je u Podgorici, 26. aprila 1989. godine.
Sa četiri godine, prepoznata kao veliki talenat za muziku, u jednoj godini završava pripremni i prvi razred muzičke škole „Vase Pavić“, i svoje osnovno i srednje muzičko obrazovanje stiče upravo u školi gdje sada predaje klavir.
Svoje dalje školovanje nastavlja u Rusiji, gdje upisuje prestižni državni koledž „Gnjesin“, u klasi profesora Maksima Željeznova, poznatog ruskog pijaniste, solo i kamernog muzičara, u ansamblu (klavir 4 ruke) sa poznatim ruskim pijanistom Vladimirom Ovčinikovim. Gnjesinski koledž Ana završava sa crvenom diplomom koja predstavlja najveći uspjeh na pomenutom koledžu.
2008. godine upisuje prestižni moskovski državni Konzervatorijum „Petar Ilič Čajkovski“, i kao jedan od najboljih studenata profesora Zinaide Ignatjeve svoj finalni pečat stavlja izvođenjem velikog broja klavirskih djela, i na kraju, koncertom za klavir I orkestar br. 2 istoimenog kompozitora, 2013. godine magistrira.
Tokom školovanja dobija veliki broj prvih i drugih nagrada, među kojima se izdvajaju prva nagrada takmičenja „Cita di Barletta“ 2000. godine, i apsolutna pobjeda na republičkom takmičenju Crne Gore 2004. godine.
Medijsku pažnju dobija tokom studija na Konzervatorijumu Čajkovski, tako što učestvuje u poznatom crnogorskom festivalu A tempo, koji se tradicionalno odvijao u Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici, i tako se predstavlja svojoj publici svirajući djela Bartoka, Prokofjeva, Skarlatija…
Najvećedostignuće u svojoj muzičkoj karijeri je nastup u Karnegi holu, 2011 godine, uNjujorku, u sklopu koncerta pobjednika takmičenja „The American Protégé International Piano and Strings Competition“, u kategoriji kamerni ansambl (duo klavir i violončelo) .
Takođe, bila je dio WAG Montenegro projekta, 2018. godine. Anina serija koncerata u Australiji i Italiji bila je jako dobro medijski ispraćena (SBS Australia, Giornale di Vicenza…).
Brojni nastupi širom SAD-a, (The 7th Adventist Church, Chicago, 2018. godine, solo koncert u sklopu večeri poezije i proze Jugoslovenskih autora), su samo jedan od izazova koji je Ana prihvatila kao dio muzičkog puta.
Oprobala se i u gospelu, prateći vokale u brojnim američkim crkvenim nastupima, takođe 2018. godine.
Iste godine na poziv poznatog rock sastava Linkin park, tj. njegovog tragično preminulog člana benda Čestera Beningtona, dobija zahtjev da se pridruži obilježavanju jubileja, 20 godina Česterovog bivšeg rock benda „Grey daze“.
2019. godine počinje da predaje klavir u školi za muziku i balet „Vasa Pavić“ koju je i sama pohađala. Iste godine solo koncertom otvara „XLVI Muzički Festival mladih Crne Gore“.
U međuvremenu, takođe 2019. godine aktivno svira u sastavu benda Neon, gdje nastupa u potpuno drugom muzičkom miljeu. Osim angažmana u klasičnoj, kasnije crkvenoj, modernoj, rok muzici, Ana trenutno radi na autorskom ambijentalno-eksperimentalnom projektu „Trivia“ sa producentom Nikolom Delibašićem koji je svoje znanje takođe stekao izvan Crne Gore.
U stvaralačkom procesu se nalazi još nekoliko projekata koji izlaze iz okvira 'opipljivog', i više se odnose na igru frekvencija, vizuelne umjetnosti, muzičke podloge za razne evente u sferi slikarstva (u tom smislu sarađuje sa slikarkom Ivanom Stanic Andrić), što je oplemenjuje, i doprinosi njenom kreativno-duhovnom rastu i razvoju.
BUĐENJE
Što Vam nedostaje iz vremena kada ste bili dijete?
- Porodica na okupu i toplina doma, zatim prelijepe uspomene iz hora „Zvjezdice“, solo nastupi, putovanja i razne dječije avanture.
Što najviše volite u tome što ste odrasli?
- Oslanjanje na svoju izraženu intuiciju i samostalnost.
Za koji Vaš talenat smatrate da nije došao do izražaja?
- Talenat za bilijar, čije sam vještine usavršavala za vrijeme studija u Moskvi, ali postavljanje muzike kao prioriteta u životu je rezultiralo time da odustanem od profesionalnog usavršavanja u ovom sportu.
Koju svoju osobinu smatrate najgorom?
- Onu koju često kod sebe i najviše volim - upornost.
Što najviše cijenite kod drugih?
- Moj odgovor na ovo pitanje je čisti kliše... A, glasi - otvorenost i iskrenost u komunikaciji.
U OGLEDALU
Kako bi se zvala Vaša filmska biografija i ko biste voljeli da glumi Vas?
- „Kreativni haos“ sa Kristijanom Bejlom u glavnoj ulozi.
Kako biste nekome, preko telefona, u pet riječi opisali sebe?
- Preduzimljiva, odgovorna, direktna, pravedna, pronicljiva.
Kako biste opisali sebe da ste hrana?
- U mom slučaju to bi bila neka slatko-ljuta varijanta iz azijske kuhinje. Možda i zato što je najviše volim.
Koju moć super-junaka biste voljeli da imate?
- Nisam nikad dublje razmišljala o super herojima...
Sa kojom ličnošću, stvarnom ili izmišljenom, biste se zamijenili na jedan dan?
- Radije bih se mijenjala sa nekom životinjom, pogotovo onom o kojoj se ja brinem 🙂
SVAKODNEVICA
Što radite nedjeljom poslijepodne?
- Nemam nikakvu rutinu u tom smislu, ali uhvatim sebe da je ipak nedjelja nerijetko rezervisana za moju veliku strast - pirografiju.
Koja pjesma Vam je uvijek u vrhu liste omiljenih?
- Bilo koja u autorskom ili izvođačkom potpisu Krisa Kornela.
Koja knjiga/predstava/film je, u posljednje vrijeme, na Vas ostavila najsnažniji utisak?
- U posljednje vrijeme najčešće igram šah, i na taj način odmaram od filmova/serija/predstava/knjiga.
Gdje biste voljeli da otputujete?
- Na jedini kontinent na kome nisam bila - a, to je Afrika.
Koje prevozno sredstvo najmanje volite?
- Sve vrste trotineta, pogotovo električne 🙂
DA TI KAŽEM...
Kome sve ispričate?
- Sebi.
Čemu se uvijek obradujete?
- Druženju sa životinjama.
Da li za nečim žalite?
- Vjerovatno. Smatram da ne postoji čovjek koji ne žali za nečim što je rekao/uradio. To je jednostavno u ljudskoj prirodi.
Bez čega ne možete?
- Bez strasti prema onome što najviše volim da radim, bilo da je riječ o mom pozivu ili hobiju. Takođe, bez životinja o kojima brinem, i uopšte životinjske vrste.
Za što ste se posljednji put izvinili?
- Za neplanirano kašnjenje na poslovni sastanak prije nekoliko dana.
SUMRAK
Koje tri želje biste tražili da Vam ispuni zlatna ribica?
- Sebi i svima - zdravlje, zdravlje i zdravlje.
Što je najteže što ste do sada uradili?
- Apsolutno sve što sto sam do sada radila/uradila je nosilo, i nosi jako veliku težinu sa sobom, tako da smatram da je cio moj put kroz život i umjetnost jedna velika borba. Bez umjetnosti nema života, bez živog u nama nema umjetnosti.
Kada biste saznali da Vam je ostalo samo tri mjeseca života, kako biste ih proveli?
- Uživajući u društvu porodice i životinja.
Kako biste voljeli da umrete?
- Bijelom smrću, uz zvuke klasične muzike.
Koji bi bio Vaš epitaf?
- „Voljela bih da mogu da vam kažem gdje sam sada. Do tada - živite umjetnost“!
Priredila: A. POPOVIĆ