
Nastavak serijala reportaža o borbi opština sa koronavirusom doveo nas je do Kotora, opštine koja po trenutno dostupnim podacima ima 287 osoba dijagnostikovanih sa koronavirusom. Iako ovaj broj možda ne zvuči tragično, bitno je napomenuti da se svakodnevno javi oko 50 kovid sumnjivih pacijenata, što ukazuje da je lokalna transmisija i te kako visoka.
Uprkos ovim podacima građani Kotora su ''relaksirani''.
Mario Kočanić na kojeg smo nabasali nam je kazao da se sugrađani uglavnom pridržavaju sprovedenih mjera.
''Uglavnom se poštuju mjere. Evo ja nosim masku, držim distancu i do sada nijesam imao problema, nijesam preležao koronavirus. Većina građana poštuje mjere, a lokali su zatvoreni. Mlađi jedino malo manje nose maske'', kazao nam je Kočanić.
Ipak, obilaskom Kotora vidjeli smo potpuno drugačiju situaciju - Kotorani uglavnom nijesu poštovali mjere, ni mlađi, ni stariji. Park je bio krcat, što zbog ljudi koji šetaju i odmaraju, što zbog onih koji su doveli djecu da se igraju. Ispred Starog grada nije bila ništa manja gužva, građani su šetali, družili se, uživali na suncu i u kafi. Baš u toj, pomalo apsurdnoj atmosferi, u kojoj je koronavirus samo misao, naletjeli smo na Italijana Pjera Pacija, koji nam je priznao da ne vjeruje u virus.
''Živim tu u Starom gradu u pripremi sam da sljedećeg ljeta otvorim suvenirnicu. Svakog dana učim istoriju i onda izađem da prošetam nekoliko sati. Koronavirus me ne plaši jer mislim da ne postoji, u pitanju su samo političke igre. Evo pogledajte oko nas niko ne nosi masku i svi smo zdravi. Ovdje je situacija odlična, nema nikakvog straha, svi su opšuteni. Kod kuće u Italiji je katastrofa, tamo strahuju svakodnevno, ali tamo samo političari pričaju i pritiskaju medije, čuje se samo što oni kažu, nema prostora za logično zaključivanje'', tvrdi Paci.
Unutar zidina situacija je bila ista, jednu potpuno opuštenu atmosferu ''kvarili'' su samo građani koji su morali da stave masku kako bi ušli u poštu ili prodavnicu. Obilazeći dalje uže gradsko jezgro, naišli smo na još jednog Italijana koji živi u Tivtu, a kojem se djeca školuju u Kotoru.
''Sve je isto kao i nekad, samo što sad nema turista. Čujemo da ima par stotina slučajeva, ali svi smo opušteni. U mojoj porodici svi su preležali koronavirus, sa blažim simptomima. U Italiji je napetija situacija, svi nose maske, svi su stegnuti, a ovdje kao što vidite, ne toliko'', kazao nam je Đulijano Kasteli.
Iz kabineta gradonačelnika, baš kao ni u Budvi, nijesu nam odgovorili na poziv. Vladimir Jokić je nedavno govoreći za jedne dnevne novine kazao da je prvih 100 dana rada nove uprave, ''ključno obilježila borba sa epidemijom COVID-19, s obzirom na to da je Kotor regionalni medicinski centar''. Šta je sve to podrazumijevalo, koliko su se potrudili, šta su sve uložili i kome pomogli, nažalost nijesmo mogli saznati.
Ipak, za razgovor su bili otvoreni nadležni Opšte bolnice Kotor. Direktor te institucije, dr Davor Kumburović, nam je kazao da situacija nije nimalo dobra.
''Što se tiče korona virusa i opšteg stanja u našoj opštini, situacija nije na zavidnom nivou. Ne kažem da je alarmantno, ali nimalo nije dobro. Kako u Kotoru tako i u drugim opštinama. Gotovo da nema dana da nema naših građana koji su inficirani ovim virusom, a da je na nivou države ta brojka ispod 500 čak i do 600 i više. S tog aspekta po broju inficiranih je situacija alarmantna, a s druge strane moram da kažem ono što mene i nas kao kliničare zabrinjava je novi mutirani virus '', kazao je on.
Kako dodaje, novi soj virusa je nepredvidljiv i kod njega se klinička slika razvija drastično za svega 48 sati.
''Virus bude detektovan danas, a već u narednih 48 sati razvijaju se ozbiljne komplikacije na respiratornom sistemu. Liječenje je mnogo duže i češće su i dalje komplikacije. Veliki procenat tih pacijenata završi makar na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji dok određeni broj, mi računamo nekih oko pet odsto, završi na respiratoru. I, koliko vidim, smrtnost je veća'', istakao je Kumburović, kazavši da nema informaciju ima li novog soja u Kotoru.
Kako je naš sagovornik podvukao, u jednom momentu su imali oko pet do šest ljekara koji su bili van stroja ali su to sa velikim radom nadomjestili, te se taj problem sa radom u pacijentima nije osjetio.
''Što se tiče naše spremnosti i kapaciteta, mi smo stvorili jedan sistem rada u ovoj bolnici na način da je 100 odsto našeg osoblja zastupljeno u radu. Kontinuirano radimo u određenom periodu od 15 dana i onda mijenjamo osoblje. Mogu da se pohvalim da to već dugo traje, veoma mali broj zapošljenih je preležao ovaj virus. Svi su vraćeni na posao i svaki moj zapoleni od prvog do zadnjeg obavlja ovaj posao na visoko profeisonalan način, sa puno entuzijazma i zalaganja na što sam ja posebno ponosan'', kazao je Kumburović.
Kako je istakao, spremni su da izađu u susret i da odgovore najtežim zadacima.
''Imamo 24-satnu smjenu infektologa koji radi u smjeni od 12 sati. Radiološku službu, anesteziološku službu koja radi 24 časa i imamo svakodnevno internistu koji je dežuran u sklopu opštih dežurstava u ovoj bolnici'', naveo je Kumburović.
Naš sagovornik naglašava, da se u Opštoj bolnici svakodnevno izvrši pregled 50 kovid sumnjivih pacijenata, a bolnica raspolaže sa 30 kreveta.
''Postoje kovid ambulante i po domovima zdravlja i u bolnici. Veliki broj pacijenata gravitira prema našoj bolnici, to su Boka sa jednim dijelom Budve, tako da ukoliko govorimo samo o kovid ambulantama u sklopu bolnice, mi na dnevnom nivou imamo između 40 i 50 pregleda. Kada su kreveti u pitanju u početku smo licitirali sa 15. S ozbirom na epidemiološku situaciju broj kreveta smo proširili na još 15. I, u veoma kratko vrijeme dobili smo sve što je neophodno za to proširenje. Dobro smo opremljeni i u tom smislu nemamo problema. Testova ima dovoljno, mi smo gotovo svaki dan dobijamo dodatnu opremu. Imamo odličnu saradnju i sa Montefarmom i sa Ministarstvom zdravlja'', kazao je Kumburović.
Ipak, kako naglašava, kapaciteti su uvijek puni, a ako dođe novi pacijent onda su prinuđeni da vagaju.
''Prinuđeni smo da vagamo, neko ode kući, a nekoga pošaljemo u centre koji su za primorje, Bar i Cetinje. Međutim, šta ako se ovako nastavi, možda će i ti kapaciteti biti popunjeni. Treba razmišljati dalje, o čemu postoji i inicijativa u Ministarstvu zdravlja. Ako se ne popravi situacija, onda su opravdani strahovi da može doći do prebukiranosti sistema i potrebe za hitnim otvaranjem novih kovid centara'', kazao je Kumburović.
On dodaje da je sreća u svemu ovome što se krenulo sa vakcinacijom.
''Koliko čujem nove brojke vakcina pristižu u skorijoj budućnosti i to nam može biti jedini spas. Obolijevaće se i nakon te vakcinacije, ali će kliničke slike biti blaže, a liječenje će biti brže i uspješnije i samim tim će situacija biti pod kontrolom. Jedini lijek koji je zasigurno napravio čudo u medicini su vakcine, zbog toga smo i tu gdje smo zbog tih istih vakcina. Apelujem na sve građane da ne sumnjaju u ovo što se radi, već da se što hitnije i ranije vakcinišu. Odabir vakcina - svaka je najbolja'', zaključio je Kumburović.
Tekst je nastao u okviru projekta pomoći Journalism Emergency Relief Fund - Google News Initiative