Politika

Stav

Ne radi se o državljanstvu, već o dvojnom pravu glasa

S novim glasačima, i to dominantno onim koje će u Crnu Goru organizovano slati Aleksandar Vučić, po već viđenom scenariju autobuskog transporta plaćenih birača na relaciji Republika Srpska - Republika Srbija, ionako krhka arhitektura građanske države bila bi srušena očas posla, a Crna Gora u par poteza pretvorena u balkansku Bjelorusiju

Ne radi se o državljanstvu, već o dvojnom pravu glasa Foto: FCJK
Aleksandar Radoman
Aleksandar RadomanAutor
Portal AnalitikaIzvor

Otkako je Mandićev vodonoša Spajić zakukao kako se Crna Gora lako odriče svoje đece, postalo je jasno da je Vučić nezadovoljan dinamikom okupacionog procesa i da se prelazi na sljedeći nivo. Ako Crnu Goru nije moguće do kraja potčiniti jer za to ne postoji četnička većina - uprkos mobi koja je okupila četnike, početnike i žrtve ovih prvih - onda jednostavno treba omogućiti da se do takve većine dođe inženjeringom.

I tu dolazimo do pitanja što je razlog pokretanja inicijative za izmjenu Zakona o državljanstvu. Pogleda li se pažljivo crnogorska pravna regulativa, izvjesno je da su rješenja vezana za prava nedržavljana izuzetno liberalna.

Ključno pitanje je ima li građanska Crna Gora predstavnike u Skupštini Crne Gore i znaju li oni što im je činiti pred ovim pokušajima plišanog državnog udara

Primjera radi, nedržavljani imaju sva prava koja imaju i državljani Crne Gore u pogledu školovanja, zdravstvene zaštite, rada, poslovanja, pośedovanja imovine i sl. Dakle, većina onoga što u pogledu prava imaju državljani Crne Gore i što garantuje uslove za nesmetano školovanje, rad, liječenje, poslovanje, sticanje imovine i sl. omogućeno je i onima koji nemaju crnogorsko državljanstvo. Izuzev prava glasa. I tu se ogoljava sva mimikrija vojvode Mandića i njegovih posilnih.

Izmjene Zakona o državljanstvu, dakle, ne forsiraju se kako bi se nekom obezbijedila zakinuta prava, već kako bi neko ko pravo glasa koristi u državi u kojoj živi stekao višak prava u odnosu na crnogorske državljane tako što bi mu bilo omogućeno da pravo glasa ostvaruje u dvije, a što ne i u tri države.

S novim glasačima, i to dominantno onim koje će u Crnu Goru organizovano slati Aleksandar Vučić, po već viđenom scenariju autobuskog transporta plaćenih birača na relaciji Republika Srpska - Republika Srbija, ionako krhka arhitektura građanske države bila bi srušena očas posla, a Crna Gora u par poteza pretvorena u balkansku Bjelorusiju.

Zato je ovih dana ključno pitanje ima li građanska Crna Gora svoje predstavnike u Skupštini Crne Gore i znaju li oni što im je činiti pred ovim pokušajima plišanog državnog udara. Ako im prioritet ovih dana budu sitnije i krupnije trgovine oko sastavljanja jedne opštinske vlasti, a ne odbrana ustavnog poretka države, pokazaće, kao i mnogo puta do sada, da su nedorasli izazovima ovog dramatičnog istorijskog trenutka.

Ne pokažu li integritet i hrabrost da, ako je potrebno i fizički, zaustave planirani scenario, neka i ne pomišljaju da će njihovo kolaborantsko ponašanje ostati neprimijećeno zbog mira u kući. Jer kad bujica legitimnog građanskog bunta proključa, sa sobom će u istoriju beščašća ponijeti kako one koji su neskriveno rušili ovu državu tako i one što su im ili iz ličnoga interesa i ucjene ili pak iz paśega straha - kalauzili.

Portal Analitika