Dolaze nam praznici, doba godine koje nas tjera da podjetinjimo. Simbol Božića i Nove godine je cvijet koji rado poklanjamo i još više mu se radujemo kada ga dobijemo na poklon – Božićna zvijezda. Međutim, ono što vjerujem da nijeste znali je da najljepši dio ove sobne biljke nijesu cvjetovi, već ukrasni listovi, dok se cvijet manifestuje u vidu sitnih, zelenožutih bobica u sredini.
Latinski naziv je Euphorbia pulcherrima, a botanički naziv Božićne zvijezde je Poinsettia, koji duguje ambasadru SAD-a, Džoelu Ponsetu, zahvaljujem kojem je počelo njeno razmnožavanje, kada je prve biljke dopremio iz Centralne Amerike u Filadelfiju. Izuzetno je poštovana u Meksiku, pa je jedna od omiljenih prazničnih legendi priča o siromašnoj djevojčici Mariji koja je korovom s kraja puta poželjela da ukrasi oltar u crkvi pred Božić, a on se čudom pretvorio u prelijepu biljku tamnozelenog i crvenog lišća.
Nemojte je izlagati direktnoj svjetlosti, kao ni previše toplim prostorijama. Važno je da prođe period aklimatizacije u novom domu, kao i da temperatura u kojoj se nalazi ne prelazi 20 ºC. Kada odbaci listove u februaru ili martu mjesecu, ne odustajte od nje, jer je to samo znak da je ušla u period mirovanja. Skratite joj izbojke na dužinu od oko 10 do 15 centimetara.
U proljeće je presadite u novi supstrat i iznesite na balkon ili u baštu, s tim što mora biti stavljena u sjenku. Svako može da razmnoži poinsetiju ako zna par važnih pravila. Prvo, kad se grančica dužine oko 10 cm odsječe, treba je potopiti u toplu vodu na par sati.
Zatim se grančica pospe hormonom za ožiljavanje, pa zasadi u mješavinu zemlje i pijeska. Iako Božićnoj zvijezdi prija određeni stepen vlažnosti supstrata, kao i relativne vlažnosti zemljišta, ona ne podnosi da „stoji“ u vodi. Više joj pogoduje da se češće zaliva, i to treba ponoviti svaki put kada na podizanje saksije osjetimo da je biljka „lagana“.
Nakon što u potpunosti precvjeta i odbaci sve listove, treba joj orezati grane na dužinu do decetak centimetara, kako bi naredne godine podstakli cvjetanje. U aprilu je treba prebaciti u veću saksiju sa svježe nađubrenom zemljom, ali i sa obaveznim drenažnim slojem šljunka.
Božićna zvijezda simbol je uspjeha i radosti, simbol je Božića, odnosno podsjeća na zvijezdu repaticu koja je put trojici kraljeva do novorođenog Isusa Hrista. Još jedan neizostavan sastojak božićne trpeze, ili bolje reći tradicije Badnje večeri je priprema čuvenih fritula, koje su sastavni dio brojnih mediteranskih trpeza (u Italiji sada sve miriše na „Frittelle di Natale“), a u Crnoj Gori se tradicionalno pripremaju na području Boke Kotorske.
Domom fritula smatra se Venecija i smatra se da su nastale čak prije 14. vijeka, kada se pominju kao ukusna poslastica. Majstor kulinarstva, Barolomeo Scappi, pripremao je fritule na papskom dvoru, i to dvije vrste – slatke i gorke. Tokom 18. vijeka, smatrane su nacionalnim dezertom, a „frotileri“ je i do dan danas sačuvan naziv za iskusne domaćine koji pripremaju i prodaju fritule, a lako su se raspoznavali po tegli šećera koju bi svuda nosili sa sobom.
Ipak, šećer je bio veoma rijedak zaslađivač, koji se morao uvoziti iz dalekih područja i odmah bi bio rezervisan za imućne stanovnike. Ostali bi se morali zadovoljiti medom, sve dok Venecija nije uspostavila uspješnu saradnju sa grčkim ostrom Krit, koje se nekada nazivalo Candio, a po njemu i šećer – candioto. Venecijanske fritule tradicionalno nisu posne, a umjesto rakije, obavezno se dodaje vino Malvazija.
Brojni su recepti vrsnih bokeških domaćica, a ovo je jedan od njih za ukusne posne fritule:
- 1kg mekog brašna;
- 1/2kg kuvanog, toplog krompira;
- 1 čašica rakije;
- prstohvat soli;
- izrendana korica jedne narandže;
- izrendana korica jednog limuna;
- 2 kesice suvog kvasca (oko 15g);
- pola litra mlake vode;
- 1 kašika ulja;
- suvo grožđe po želji;
- šećer u prahu za posipanje;
- vanilin šećer.
Priprema:
Umijesite tijesto tako što kuvanom, izgnječenom krompiru naizmjenično dodajete brašno (prethodno pomiješano sa solju i kvascem), ulje i vodu. Tijesto dobro ulupati drvenom kašikom. Potom dodajte rendanu koricu narandže i limuna.
U nekim porodicama, tradicija je dodatak suvog grožđa.
Ostavite tijesto da naraste 30-40 minuta. Zagrijte dobro ulje u manjoj i dubljoj šerpici. Priganice zahvatajte prstima, oblikujte inauljanom kašikicom spuštajte u vrelo ulje. Pržite dok ne dobiju zlatkastu boju.
Na kraju pospite šećerom u prahu i vanilin šećerom.
Neka vam praznici donesu ljepotu božićne zvijezde i ukus slatkih fritula!