Politika

Ius Forum

Praznik

Da li se zbog "neznanja ili (loše) namjere" slavi 118 godina parlamentarizma sa logom zgrade koja nije niti obilježje početaka, niti modernog višestranačkog parlamentarizma

Praznik Foto: Mara Babović/Pobjeda
Prof. dr Branislav Radulović
Prof. dr Branislav RadulovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Crna Gora danas slavi 118 godina parlamentarizma, u znak sjećanja na 31. oktobar 1906. godine kada je na Cetinju održana prva sjednica crnogorske Skupštine.

Ovaj vrijedan podatak iz političko-pravne istorije devastiran je činjenicom da je crnogorski predstavnički dom nedavno dobio "novi logo".

Naime, osnov za logo uzeta je zgrada podignuta 1932. godine (zgrada nekadašnje Zetske banovine), a ne zgrada podignuta 1888. godine (zgrada Zetskog doma) u kojoj je održana prva sjednica crnogorske Skupštine 1906. godine.

Dakle, uzeta je za logo zgrada koja je podignuta 26 godina kasnije od godine koja se uzima za "godinu uvođenja parlamentarizma u Crnoj Gori".

Postavlja se pitanje motiva zašto je za logo današnje Skupštine uzeta zgrada u kojoj nije zasijedao crnogorski parlament, a ne zgrada Zetskog doma u kojoj su se održavala zasjedanja od 1906. do 1910. godine.

Ili, zašto to nije zgrada Vladinog doma, u kome je od njegovog podizanja 1910. godine do decembra 1915. godine, kada je održano potonje zasijedanje parlamenta Kraljevine Crne Gore, bilo sjedište crnogorskog zakonodavnog doma.

Za vrijeme Knjaževine i Kraljevine Crne Gore bila su četiri saziva Narodne skupštine. Od 1918. do 1944. godine Crna Gora nije imala Skupštinu, jer se nalazila u sastavu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (1918 – 1929), i kasnije u okviru Kraljevine Jugoslavije (1929 – 1941).

Peti skupštinski saziv u Crnoj Gori je Crnogorska antifašistička skupština narodnog oslobođenja (CASNO), koja se održala 14. jula 1944. godine u Kolašinu.

Prva-narodna-skup-tina

U 118 godina dugoj istoriji crnogorskog zakonodavnog doma tek 15. aprila 1945. godine održava se zasijedanje u zgradi bivše Zetske banovine, kada se CASNO pretvara u Crnogorsku narodnu skupštinu, kao "najviši organ narodne vlasti i jedini zakonodavni organ".

I pored izuzetnog značaja u pogledu uspostavljanja nove vlasti zasnovane na antifašizmu i socijalističkoj revoluciji i vraćanju crnogorske državnosti, mora se naglasiti da se radi o jednopartijskom skupštinskom sazivu.

Kasnije predstavnički dom prelazi u Titograd (Podgoricu) i danas je aktuelan 28. saziv crnogorske Skupštine.

Da li se zbog "neznanja ili (loše) namjere" slavi 118 godina parlamentarizma sa logom zgrade koja nije niti obilježje početaka, niti modernog višestranačkog parlamentarizma?

Današnja proslava "Dana parlamentarizma" neće biti održana u zgradi Zetskog doma, niti u zgradi Vladinog doma, niti u zgradi gdje sada zasjeda crnogorska Skupština, niti će je, sem konvencionalnog protokola, pratiti izložba vrijednih dokumenata u prilog jubileja, kako je to bio slučaj ranijih godina.

"Narod koji ne čuva svoju tradiciju, nema budućnost", zapisao je akademik Mijat Šuković.

Jedan drugi akademik, Dobrica Ćosić, zapisuje "Laž je srpski državni interes".

Portal Analitika