
Politički dijalog opet je pretvoren u igrokaz koji služi kreiranju nove političke krize. Nakon dvije godine od parlamentarnih izbora i isto toliko vlada, samoproglašena većina i njima naklonjeni mediji, priredili su domaćoj javnosti političku dramu čija vrijednost ne prelazi prosječnu TV sapunicu.
Nesvakidašnje i za crnogorske uslove, javnost je iz dana u dan svjedočila pokušajima sastavljanja vlade od aktera čiji bi međusobni napadi onemogućili i građansku komunikaciju a ne smisleni politički projekat.
Nije tajna da su Demokrate miljenici političke sreće
Uprkos tome, ideja da 'pobjednici' mogu kreirati izvršnu vlast uspijevala je na momente da dobije i realni prizvuk. Spremni su bili svi, od proruskih loklanih medija preko beogradskih tabloida do armije analitičara i bratstava.
Čekalo se ostvarenje sna o vladi koja bi konačno i suštinski u svojoj konfiguraciji imala proruski DF. Sasvim ležerno crnogorska javnost posmatrala je kako zvanični predstavnici Beograda i Moskve parcelišu crnogorske nacionalne i bezbjednosne institucije. Peripetije u kojima je ono dogovoreno prethodnog dana postajalo sporno narednog, proširuju i metode dezavuisanja javnosti. Međutim, i tu je moguće naći suštinske pouke za razumijevanje procesa koji trenutno živimo.
Trenutak u kom proruski DF nudi 'kontrolni paket' vlasti bivšem premijeru Abazoviću, čak i na nivou taktike, ukazuje na stepen bliskosti i povjerenja koji Aleksandar Vučić u njega ima. Uloga SNP-a tu se svodi na tehničku podršku bivšem premijeru i strukturi oko njega. Zapadni partneri, kojima se i dalje pričinjava oaza u pustinji (razumije se - što zelenija), pred sobom imaju jednostavan rebus. U ovom slučaju, dva i dva nužno daju četiri.
Nije tajna da su Demokrate miljenici političke sreće, ali jednako je tačno da imaju nezavidni skor u propuštanju takvih prilika. Pokušaj da ne iritiraju biračko tijelo a istovremeno ostanu kakav takav partner međunarodnoj zajednici po njih postaje destruktivan i prijeti da ugrozi i jedno i drugo.
Prazan hod do sjednice prilika da se međunarodni partneri zainteresuju za ono što im je posao
Nije potrebna politička mudrost da shvate kako politički mogu preživjeti jedino ako se suštinski izmjeste iz kulturološkog kruga DF-a i počnu se baviti politikom u pravom značenju. Trenutna kriza i prostor koji im je otvoren na Zapadu je vjerovatno posljednja prilika da ne završe pod trpezom četničkih vojvoda i ostalih crtanih junaka.
Ishod pregovora je ostao u domenu onog što pomenuti akteri najbolje rade. Nekreativni pokušaj da se proizvede politička kriza koja bi legitimizovala novi talas nestabilnosti. Ovog puta se politički vokabular proširio i za novu sintagmu 'ustavna kriza' pa je očekivati da teroristi u pokušaju postanu ustavobranitelji.
Svakako, atmosfera koju kreiraju i spremnost da ne izgube vještački stvorenu priliku ugrožava ne samo trajući izborni proces već i dugoročnu stabilnost koja može da kompromituje sve buduće izborne procese.
***
Sjednica na kojoj će se glasati o skraćenju mandata skupštini može biti i prilika da provjerimo koliko poslanika stvarno želi Crnu Goru u Evropskoj uniji. Izostanak skraćenja mandata Skupštini, ne bi samo značio mrcvarenje društva i nastavak agonije, već pripremu za rušenje i privida političke normalnosti.
Istovremeno, prazan hod do pomenute sjednice je i prilika da se međunarodni partneri zainteresuju za ono što im je posao. Dok se to ne desi, čekam da mi Fox i TLN objasne ko su zaista ruski igrači u Crnoj Gori.