Kultura

Olivera Tičević, naša operska diva koja je očarala Evropu, govori o umjetnosti u vremenu korone

Projekat ,,Klasika širom otvorenih mreža” je dokaz da za umjetnost ne postoje prepreke

Rođena Bjelopoljka, sopranistkinja, operska je diva čiji je glas osvojio publiku širom Evrope. Za talenat i rad dobila je brojna priznanja, nastupala na švedskom dvoru za njihovu kraljevsku porodicu…Kada je pandemija koronavirusa zatvorila vrata operskih dvorana, Olivera Tičević je za publiku, kroz projekat ,,Klasika širom otvorenih mreža", otvorila vrata svoga doma. Sa kolegama iz cijelog svijeta, nastupila je u ,,digitalnoj” koncertnoj dvorani. 

Olivera Tičević; Foto: Miljana Tomić Foto: Privatna arhiva/Olivera Tičević
Olivera Tičević; Foto: Miljana Tomić
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Epidemija koronavirusa prekinula je neke uobičajene stvari, način komunikacije je promijenjen, druženja su dobila neku novu virtuelnu dimenziju, pozorišta, koncertne dvorane, operske sale, zatvorile su svoja vrata. Publika je ostala u svojim domovima, a umjetnici daleko od scene. 

I, kako umjetnost ne poznaje granice i ne zna za prepreke, još jednom se pokazalo da dobra djela nađu put do vjerne publike. Tako je mlada sopranistkinja Olivera Tičević pronašla način, otvorila je vrata svojeg doma za sve ljubitelje opere širom svijeta, prevazilazeći sve granice i barijere. 

"Projekat ,,Klasika širom otvorenih mreža" predstavlja umjetnike koji opstaju u kriznim vremenima i to koliko su oni slični svojoj publici. Da i oni moraju da se suoče sa svim teškim situcijama jer smo svi jednako zahvaćeni i oštećeni. Operom u karantinu predstavljamo produkt umjetnost i socijalizacije na potpuno drugačiji interaktvan način - putem tehnologije i bavimo se pitanjima u kojem smjeru je kreativnost orijentsana sada, kao i kako funkcioniše umjetnička produkcija", objašnjava Tičević

Sa pojavom koronavirusa koja je uzrokovala da sve operske produkcije i koncerti budu otkazani, sve je stalo, prekinuto, umjetnici širom svijeta su se udružili, na malo neobičan način, svako u svojem domu, stvaraju muziku u kojoj publika uživa putem društvenih mreža. 

,,Saradnice na projektu su Marika Šulce (Marika Schultze) mecosopran i direktorka Opere u karantnu i pijanistkinja Karla Fernandez Bua (Carla Fernandez Boix), producent je PI media, a ovu priliku bih iskoristila da se zahvalim Ministarstvu kulture i Muzičkom centru na podršci za realizaciju ovog projekta”, ističe Tičević

I dok se cijeli svijet bori sa koronavirusom, onda kada je odlazak u pozorište ili u koncertnu dvoranu negdje u drugom planu, umjetnici nalaze načina da umjetnost presele sa scena - u domove publike. Ipak, duh pozorišta, scenu, taj trenutak u koncertnoj dvorani, nemoguće je nadomjestiti. 

,,Kada je komunikacija smanjena na najnužnije i pod maskama, jedino kako smo mogli komunicirati sa svojom publikom jeste putem društvenih mreža I tako možemo puno, ali, nažalost, možemo donijeti ono najbitnije - duh umjetničkog djela koje se jedino uživo istinski može osjetiti”, objašnjava naša sagovornica. 

Život u Norveškoj: Olivera živi i radi u Oslu. Nakon višemjesečne pauze, nastupila je pred norveškom publikom početkom septembra.

,,Publika je početkom septembra mogla da čuje uživo mene i moje kolege; taj nastup nakon višemjesečne pauze bio je jako, jako emotvan i za nas na sceni, a i za našu publiku. Radujem se što je do kraja godine planirano više koncerata u Norveškoj, naravno ukoliko mjere budu dozvoljavale i što je već u oktobru planirana opera ‘Boemi’ u Hamaru (Norveška) opet u formi prilagođenoj mjerama”, ističe Tičević

Usavršavanje glasa na poznatim univerzitetima: Olivera Tičević je rođena u Bijelom Polju. Sopran u njenom glasu i talenat za operu, prepoznala je njena nastavnica još u srednjoj školi. 

,,Oduvijek sam voljela da glumim i pjevam i odmalena priželjkivala da se jednog dana popnem na velike scene, zaljubljena u scensku umjetnost. Ljubav prema glumi prenijeli su mi moji divni profesori Radmila i Dragan Pavlović, a prema muzici moja cijela porodica. Otkrivši svoje vokalne sposobnost shvatla sam da bi bilo sjajno spojiti teatar i muziku - upisivanjem studija solo pjevanja. Prva koja mi je pomogla na tom putu je prof. Marina Cuca Franović u SMŠ ,,Vasa Pavić”, a onda su uslijedila konstantna napredovanja, školovanja, disciplina i odricanje tj. ulaganje”, ističe Tičević

Olivera Tičević, Foto: Nino Felbab

Obrazovanje je počela u rodnom gradu, nastavila u Podgorici, Beogradu, a potom je uslijedilo usavršavanje glasa na prestižnim univerzitetima širom Evrope. Sa napredovanjem, stigla su i broja priznanja. 

,,Formalno obrazovanje dalo mi je neizostavnu i neophodnu bazu kako bih na pravi način mogla da se upustm u profesionalni svijet klasičnog pjevanja… Na tom putu su me čekale divne kolege, sjajni profesori, dirigenti, režiseri i otvarale mi se sjajne šanse koje sam znala da prepoznam. Počela sam u Bijelom Polju, nastavila u Podgorici u školi ,,Vasa Pavić”, zatim studije u Beogradu sa mojom mentorkom Anetom Ilić, master studije u Bernu kod profesora Kristjana Hilca u čijoj klasi sam završila i “Solist diplom”, najveći nivo studija u Švajcarskoj”, svjedoči nam Tičević.

Tada je dobila i nagradu iz fonda Tschumi za najboljeg studenta Univerziteta u Bernu. U isto vrijeme završila je još jedan master na Univerzitetu u Oslu, na polju solo pjevanja i kamerne muzike u klasi Mone Julsrud, Randi Stene i Bo Skovkusa.

Od Bijelog Polja do kraljevskih dvora: Glasom je dočarala i Mocartovu Pamin iz ,,Čarobna frula priča istoriju”. Ponosna je na sve svoje nastupe, ipak, jedan posebno izdvaja. 

,,Posebno bih izdvojila koncert na švedskom dvoru za njihovu kraljevsku porodicu, koji me preporučio i za nastup na svečanoj proslavi 150 godina diplomatskih odnosa Švedske i Japana u Tokiju. Moram izdvojiti i svoj internacionalni debi koji se dogodio u ciriškoj operi u okviru produkcije ”Čarobna frula priča istoriju“ (Mocart) igrajući ulogu Pamine”, ističe Tičević

Olivera Tičević, Foto: Filip Rašović

Posebne emocije rađaju se kada ima priliku da nastupa pred publikom u svojoj zemlji. Crnogorska publika imala je priliku da je gleda i sluša u Crnogorskom narodnom pozorištu. 

,,Uvijek mi je veliko zadovoljstvo kada mogu da se bavim ovim pozivom u svojoj zemlji. Izdvajam, kao posebnu emociju, svoj operski debi u Crnoj Gori, nastupom u okviru Operosa Opera Festvala ulogom Despina u Mocartovoj operi ,,Tako čine sve”, gdje sam imala prvu priliku da se svojoj publici prvi put predstavim kao operska pjevačica a zatm i kao Muzeta iz Boema (Pučini) na sceni našeg nacionalnog teatra koji je punim kapacitetom postavio kompletnu opersku produkciju, na šta sam bezgranično ponosna, priča u dahu Tičević.

Izdvaja saradnju sa našom kompozitorkom Ninom Perović, od koje je, kako kaže, mnogo naučila o savremenoj muzici i njenom izvođenju.

Nagrada kao “ulaznica” na kraljevski dvor: Put do nastupa u kraljevskom dvoru nije lak. Potreban je veliki rad, trud i odricanja za nastup na jednom takvom mjestu. Jedna nagrada, otvorila joj je vrata prestižnih operskih dvorana i ostvarila san svake operske pjevčice. 

,,Svaka nagrada i laureat na državnom ili međunarodnom takmičenju znači mi jako mnogo, međutim ona koja je odredila tok moje karijere, pa je moram i izdvojiti je Nagrada za najpresprektvnijeg izvođača Austrijske barokne akademije i to dva puta. Zahvaljujući takvom priznanju imam tu čast da sam dio projekta “Queen Christna” koji predstavlja saradnju sa švedskom kraljevskom porodicom za koju sam imala čast i da pjevam. Zahvaljujući ovim nagradama nastupala sam u velikim salama i teatrima od Beča do Tokija”, ponosna je Tičević na svoja dostignuća. 

Crnogorska publika – veliki ljubitelji opera: Da crnogorska publika zna da prepozna kvalitet, najbolji pokazatelj su karte rasprodate čak mjesec dana prije premijere opera “Boemi”, objašnjava naša sagovornica.

,,Čovjek je oduvijek bio povezan sa muzikom i upravo se njome osjećanja mogu izraziti snažnije nego samim govorom. Opera je posebna jer spaja riječ, muziku i pokret, kojima se pridružuje i likovna umjetnost čime su sva naša čula zadovoljena. O tome koliko je opera važna za našu publiku govori i činjenica sva izvođenja opere “Boemi” Crnogorskog narodnog pozorista bila rasprodata mjesec dana prije premijere”, sa ponosom priča Tičević

Operska diva se nada da će epidemiološka situacija dozovliti da u nekoj bližoj budućnosti opet nastupi pred domaćom publikom. 

,,Nažalost, zbog pandemije odložene su sve operske predstave, ali se ja nadam, a isto tako vjerujem i publika, da ćemo se ukoro srest u Crnogorskom narodnom pozoristu i da ce svaka predstava biti puna do posljednjeg mjesta. Do izvođenja uživo, svakako projekat poput “Klasike širom otvorenih mreža” imaju za cilj da širenje umjetnosti, opere i klasične muzike kao i stvaranje nove publike, kao i da inspirišu ljude da idu u pozorišta i operske kuće kada se ponovo otvore”, poziva sve ljubitelje opera da do otvaranja pozorišnih dvorana u operi uživaju onlajn. 

Daleko od kuće, nedostaju joj porodica i prijatelji. Do prilike da se vidi sa porodicom, vrijedno radi. Nada se da će epidemija dozvoliti da se ubrzo nađe na sceni ispred svoje publike. 

,,Kultura se zaista ne smije i ne može zaustaviti, pa ja ne želim da prestanem da se nadam da će se bar dio koncerata i predstava u ovoj sezoni održati i zbog nas i zbog publike, uz poštovanje svih mjera. Osim nastupa u Norveškoj, za sada je planirana i velika turneja u maju 2021. opere ‘Alčina’ u Švajcarskoj, Austriji i Njemačkoj, te se nadam da će se situacija do tada stabilizovati i da će se turneja održati”, zaključuje Tičević

Portal Analitika