Društvo

INTERVJU - Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) Mihailo

SPC "uzela na zub" Crnu Goru, s ciljem da je liši državnih atributa i anektira Srbiji

Srpska crkva u Crnoj Gori je primarno parapolitička, poluvojna i antidržavna organizacija koja je "uzela na zub" Crnu Goru, s ciljem da je liši državnih atributa i anektira Srbiji. Ne samo da sanja našu propast, i kao naroda i kao države, nego je i zapela iz petnih žila da je i ostvari. Na nadležnima je da tome zlu stanu na kraj, inače će ona njima, pa neka se vide što im je činit

Mitropolit CPC Mihailo Foto: PA/Arhiva
Mitropolit CPC Mihailo
Ivan KERN
Ivan KERNAutor
Portal AnalitikaIzvor

Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve (CPC), Mihailo, kazao je u intervjuu za Portal Analitika da država CPC pomaže sa 4.200 eura mjesečno, zbog čega će morati da se obrate dijaspori za pomoć.

- Crnogorska pravoslavna crkva živi bogat crkveni život, i svi njeni klirici i vjerujući, umjesto kritike kojoj su izloženi, od zlih i naopakih, zaslužuju elementarno poštovanje za žrtvu koju podnose - istakao je Mihailo.

On je dodao da Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori posljednjih trideset godina pokušava da se, proizvodnjom konflikata i skandala, praktično silom zadrži u Crnoj Gori.

- Time se bavi posljednjih trideset godina, skandalizirajući i trujući javnost i izjavama i djelima i raspirujući vjersku i etničku mržnju prema svima drugim i drugačijim. Posljedice često gledamo i slušamo na javnoj sceni u izvođenju svetosavske omladine, koja nasrće, ne samo na državu i Crnogorce, nego u posljednje vrijeme i na pripadnike islama. Nedavno je u Beranama ispisala grafite uperene protiv beranskih muslimana, koji su uznemirili javnost. Treba li većega dokaza - podvukao je mitropolit Mihailo.

ANALITIKA: CPC danas okuplja na hiljade vjernika širom Crne Gore i svijeta. Da li ima dovoljno sveštenika za obavljanje vjerskih obreda i jeste li zadovoljni dosad urađenim? 

MTROPOLIT MIHAILO: Još jednom ću da nabrojim naš klir, jer neki naši zli i naopaki ljudi koji nas oblajavaju, u javnosti namjerno stvaraju pogrešan utisak o našoj crkvi. Tvrde da naša crkva nema ni klira ni vjerujućih i da je pred nestankom. Evo da ih razočaram. Iako nas država pomaže sa samo 4.200 eura mjesečno, zbog čega ćemo morati da se obratimo dijaspori za pomoć, Crnogorska pravoslavna crkva živi bogat crkveni život, i svi njeni klirici i vjerujući, umjesto kritike kojoj su izloženi, kako rekoh, od zlih i naopakih, zaslužuju elementarno poštovanje za žrtvu koju podnose. 

Naša crkva ima četvoricu episkopa - mene, arhiepiskopa cetinjskoga i mitropolita crnogorskoga Mihaila, arhiepiskopa kotorsko-primorskoga Simeona, vikarnoga episkopa Borisa, episkopa Ostroško-nikšićkoga Gorazda i klirike. 

Klir u zemljI čine: protojerej-stavrofor Jovan Tomović; protojerej-stavrofor Milutin Cvijić; protojerej-stavrofor Ivan Pajović; protojerej-stavrofor Dragan Pavlović; protojerej Žarko Đurović; protojerej Branislav Pajović; jerej Neđeljko Furtula; jerej Milomir Mihailović; đakon Stevan Mašanović; monah Stevan Konstantinović; ipođakon Stefan Marković; ipođakon Vuk Radunović; ipođakon Jovan Todorović; ipođakon Nebojša Aleksić. Klir u dijaspori čine, u Italiji - tri svještenika i dva đakona, u Belgiji - dva svještenika, u Austriji - vladika i svještenik, u Argentini - vladika i đakon. Ukupno - 27 klirika (Mitropolit, trojica episkopa, 15 svještenika, tri đakona, četiri ipođakona i jedan monah).

ANALITIKA: U kakvim je odnosima CPC sa ostalim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori?

MITROPOLIT MIHAILO: U prijateljskim sa svim vjerskim zajednicama, sem Srpskom crkvom. Kao okupator, protegla se na prostor kompetencija Crnogorske crkve, namjerna da na njemu vječno prebiva, i ne bira sredstva da taj naum ostvari. No, usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti stekli su se pravni osnovi da se Crnogorskoj crkvi vrati status domicilne, sa svim pravnim i materijalnim beneficijama koje iz toga proishode.

ANALITIKA: Može li se reći da od 1993. godine, kada je obnovljena Crnogorska pravoslavna crkva, Srpska pravoslavna crkva pokušava proizvođenjem konflikata i skandala da se praktično silom zadrži u Crnoj Gori ?

MITROPOLIT MIHAILO: Naravno, time se bavi posljednjih trideset godina, skandalizirajući i trujući javnost i izjavama i djelima i raspirujući vjersku i etničku mržnju prema svima drugim i drugačijim. Posljedice često gledamo i slušamo na javnoj sceni u izvođenju svetosavske omladine, koja nasrće, ne samo na državu i Crnogorce, nego u posljednje vrijeme i na pripadnike islama. Nedavno je u Beranama ispisala grafite uperene protiv beranskih muslimana, koji su uznemirili javnost. Treba li većega dokaza. 

ANALITIKA: Nedavno ste izjavili da je crkvena imovina zapravo upisana na cetinjsku filijalu Beogradske patrijaršije, tj. na državu Srbiju, "zato i jeste i tačna i državna, ali nije crnogorske države".

MITROPOLIT MIHAILO: Crnogorska crkvena imovina nezakonito je upisana na državu Srbiju čiji je organski dio Srpska crkva i kao takva upisana u Ustav Srbije. To je neporecivo i lako dokazivo.

ANALITIKA: Iz SPC sve vrijeme prigovaraju da je Crnogorska pravoslavna crkva registrovana u policiji, a danas svjedočimo da kad SPC treba da se registruje - više se pominje vlasništvo nad imovinom, nego briga o legalnosti i legitimitetu?

MITROPOLIT MIHAILO: Što se Srpske crkve tiče slobodno možete napadnuti cijelo jevanđelje, ostaće smirena kao da se to nje ni ne tiče. Ali, ako joj napadnete prihode iz Ostroga, odgovor će vam doći u obliku kakav nijeste ni očekivali. Na vas će se obrušti i ona i Srbija, ne birajući ni riječi ni sredstva, kao da ste porušili sve crkve.

ANALITIKA: Kakav je odnos država imala, a kakav sad ima prema Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi?

MITROPOLIT MIHAILO:Na to pitanje će moći da se odgovori tek nakon izbora. 

ANALITIKA: Često ste opominjali u svojim izjavama da se Crnogorcima u Crnoj Gori uskraćuje jedno od temeljnih ljudskih prava - pravo na slobodu vjeroispovijesti. U čemu se to ogleda ?

MITROPOLIT MIHAILO: U jednostavnoj činjenici da naše svještenstvo ne može da služi niti u jednoj gradskoj ili manastirskoj crkvi, dok su te iste crkve širom otvorene za beogradske popove. Sve naše molbe nadležnim da to pitanje riješi ostale su - neuslišene.

ANALITIKA: Crkve i manastire po Crnoj Gori srpska crkva preuređuje posljednjih trideset godina - u duhu svetosavlja - pa i one koji su pod zaštitom države. Kako se tome suprotstaviti ?

MITROPOLIT MIHAILO: Lako i jednostavno, neka državna administracija primijeni zakone ove zemlje koji takvo ponašanje sankcionišu. Čemu služe razne Uprave za nekretnine, zaštitu kulturne baštine, državne inspekcije i policija, ako ne i u tu svrhu, naravno, ukoliko smo država.

ANALITIKA: Primjećuje se da Crnogorska pravoslavna crkva, za razliku od SPC, ne želi da se miješa u politiku. Smatrate li da čelnik Beogradska patrijaršije, patrijarh Irinej i njegovi eksponenti iz SPC u Crnoj Gori direktno utiču na politički život, maltene, u pojedinim situacijama kao da su politička partija?

MITROPOLIT MIHAILO: Srpska crkva je primarno parapolitička, poluvojna i antidržavna organizacija koja je "uzela na zub" Crnu Goru, s ciljem da je liši državnih atributa i anektira Srbiji. Ne samo da sanja našu propast, i kao naroda i kao države, nego je i zapela iz petnih žila da je i ostvari. Na nadležnim je da tome zlu stanu na kraj, inače će ona njima, pa neka se vide što im je činit.

Portal Analitika