Društvo

Počelo prikazivanje nastave na daljinu

#UčiDoma: Novi način za ispunjenje stare želje

Možda ima izvjesnih tehničkih nedostataka, moguće da bi i predavači mogli atraktivnije da prenose znanje, ali nema sumnje – sjajna je vijest što je zaživio projekat nastave na daljinu koji je osmislilo Ministarstvo prosvjete, u saradnji sa školama, nastavnicima i profesorimna, uz podršku crnogorskih televizija, producentskih kuća i specijalizovanih agencija.

#UčiDoma: Novi način za ispunjenje stare želje Foto: Portal Analitika
Nikola Boljević
Nikola BoljevićAutor
Izvor

Samo sedam dana je trebalo da novi koncept nastave na daljinu – kao prinudno rješenje nakon uvođenja mjera za borbu protiv širenja korona virusa – počne svoj život. Pod sloganom #UčiDoma Ministarstvo prosvjete Crne Gore počelo je od juče prikazivanje nastave za predškolsko osnovno i srednje obrazovanje.

Ministar prosvjete Damir Šehović je predstavljajući projekat rekao da je ponosan na ono što su uradili i da je posao obavljen najbolje što se moglo, imajući u vidu nesvakidašnje okolnosti i kratak rok za realizaciju.

„Nijedna država regiona nije za samo nedjelju dana ovo uspjela. Mi jesmo, zahvaljujući društveno odgovornim kompanijama i pojedincima koji su radili bukvalno po 16 i više sati, i oni zaslužuju duboko poštovanje. Odgovornost, solidarnost, čovjekoljublje i patriotizam su nam danas potrebniji nego ikad. A ovi ljudi su pokazali da ih imaju“, kazao je  Šehović.

SISTEM NASTAVE 

Nastava podrazumijeva emitovanje video materijala iz 14 predmeta, u skladu sa nastavnim planom, i to iz: matematike, crnogorskog, engleskog, italijanskog, francuskog, njemačkog i ruskog jezika, istorije, geografije, sociologije, hemije, biologije, fizike i informatike.

Predavanja se emituju na tri televizijska kanala – TVCG 2, MNE Sport 1 i MNE Sport 2 ( koji su preimenovani u kanale pod nazivom UčiDoma 1 i 2) i imaju gotovo 100 odsto pokrivenost u Crnoj Gori. Osim toga, naglasio je ministar Šehović, materijal će biti dostupan na posebno pripremljenom YouTube kanalu Uči doma, koji je praktičan i pristupačan, sa plejlistama po razredima, kao i na sajtu www.ucidoma.me.

,,Koristan sadržaj će nastavnici postavljati na posebnu platformu Portal za nastavnike, a oni će biti preuzimani na pomenuti UčiDoma sajt“, naveo je Šehović.

Pored toga, Ministarstvo prosvjete je svim osnovnim i srednjim školama poslalo i poseban dokument u vidu smjernica za organizaciju nastave na daljinu.

IZAZOVI ZA PREDAVAČE 

Mlade učiteljice Slađana Rečević i Katarina Dragutinović iz škole “Vuk Karadžić” kazale su za Portal Analitika da je priprema časova i prezentacija za učenje od kuće za njih bila veliki izazov i odgovornost.

Slađana Rečević

„Zanimljivo je raditi na svemu ovome i znati prije svega da možemo da učinimo nešto više za našu djecu u ovim uslovima. Smatramo da će nam svaki sljedeći put biti lakše prezentovati predviđeno gradivo. S obzirom na okolnosti u kojima prezentujemo gradivo, možemo reći da je neobičan osjećaj. Ipak, divan je osjećaj jer znamo da će sve to puno značiti djeci. Nadamo se da će učenici lako prihvatiti i usvojiti ovaj način rada”, ističu učiteljice ove škole.

Nastavnica italijanskog jezika Marija Marković je kazala da novi program učenja na daljinu nije prosvjetne radnike zatekao nespremne.

“Kad jednom prosvjetni radnik uđe učionicu, sve nakon toga je učenje, nadogradnja i prilagođavanje! Tako smo i sad sebe prilagodili datim okolnostima i svako od nas daje maksimum da kroz snimanja i našu pojavu na ekranu pošalje poruku djeci, da ja sam tu, učimo zajedno. Sve su to nove okolnosti za nas, kamere i snimanja su nama novina, ali je stara želja da se sve od sebe damo učenicima. Vjerujem da to naša djeca prepoznaju i da će ozbiljno i odgovorno shvatiti i ove zadatke kod kuće“, poručila je Marković

Ona podsjeća da kroz prezentacije slične onima koje ćemo imati prilike da gledamo narednih dana crnogorski đaci često imaju prilike da uče i u redovnoj nastavi u učionici.

Marija Marković

“Za svega nekoliko dana kako je i ministar rekao, imali smo stotine nastavnika i nebrojene sate rada u, za nas nepoznatim okolnostima, ali ovo iskustvo nam donosi neka potpuno nova saznanja i uči nas novim načinima rada i komunikacije“, navodi nastavnica geografije, Danijela Grujičić.

Ona je uvjerena da je, uzimajući u obzir okolnosti, i ovakvo učenje moguće, te da djeca dobijaju kvalitetne prezentacije i putem TV ekrana.

RODITELJSKI UGAO 

Roditelj jednog osnovca kazao je za Portal Analitika da je teško ocijeniti predavanja nakon samo jednog dana prikazivanja, ali da je njegov prvi utisak da bi snimljeni časovi - mogli da traju duže.

„Imali smo tri časa u samo 20 minuta i mislim da je to dosta zbrzano. U pincipu je bilo po pet ili šest, najviše 10 minuta, po jednom predmetu. Ipak nije se moglo ovako brzo isplanirati sve unaprijed i vjerovatno će se učiti na greškama“.

Iako su, kako kaže, predavanja na televiziji prihvatljivog kvaliteta, naglašava da je bitnije ono što se radi mimo tih časova.

„Ono što bi po meni bilo još bolje jeste da se Ministarstvo dogovorilo sa nastavnicima kako će oni da rade u ovim uslovima, jer mi se čini da se neki nastavnici ne prilagođavaju dovoljno situaciji. Potrebno je obučiti nastavnike da koriste dostupne programe poput Google Classroom-a. To nije veliki problem, pitanje je samo da li nastavnici imaju volje. Neki nastavnici su organizovali Google Classroom i već preko te platforme prihvataju domaće zadatke i sve to ide dosta dobro“.

Idealno bi bilo, istakao je, kada bi se sve svelo na jednu platformu.

„Kada bi postojala platforma koja bi sve to uniformisala i učinila pristup jednostavnim, sve bi znatno bolje funkcionisalo. Naravno, to je ogroman poduhvat i nemoguće je za ovako kratko vrijeme napraviti nešto što bi radilo savršeno“.

On navodi kako ima i zadataka gdje djeca moraju da bojaju slike, koje zatim režu i lijepe po redoslijedu, što može, kako je kazao, da funkcioniše u školi, ali baš i nije primjereno za trenutne uslove.

„Upravo sam prijatelju odštampao dvadesetak strana za prvi razed osnovne škole i to je gradivo za samo prva dva dana. Trenutno nema gdje da kupi štampač i ne postoji način da do ovih zadataka drugačije dođe. Mislim da je učiteljica mogla bolje da prilagodi nastavni materijal trenutnim uslovima, a ne da koristi samo ono što već ima“, zaključio je.

Portal Analitika